Łatwiejszy dostęp do zamówień publicznych dla MŚP

Udostępnij:
0
(0)

W połowie marca rząd przyjął projekt tzw. małej noweli Prawa zamówień publicznych. Znowelizowane przepisy mają ułatwić małym i średnim firmom dostęp do zamówień publicznych, kładąc m.in. większy nacisk na pozacenowe kryteria oceny przedstawianych ofert. 

Bardziej przejrzyste procedury przetargowe

Po wejściu w życie nowych przepisów, za sprawą uproszczenia i uelastycznienia procedur oraz zwiększenia roli komunikacji elektronicznej w procesie przetargowym, małe i średnie firmy zyskają łatwiejszy dostęp do rynku zamówień publicznych. Przede wszystkim większy nacisk kładziony będzie na rolę negocjacji w procesie przetargowym, a także na zmniejszenie liczby obowiązków formalnych, których trzeba dopełnić podczas starania się o udzielenie zamówienia. Ograniczone zostaną podstawowe obowiązki wykonawców, obligujące ich do składania oświadczenia o spełnianiu określonych warunków w formie ustandaryzowanego jednolitego europejskiego dokumentu zamówienia. Prostsze ma być również udzielanie zamówień w częściach. Co więcej, wprowadzony zostanie także zakaz żądania od przedsiębiorcy dokumentów, w których dyspozycji jest zamawiający, lub które mogą zostać pobrane z bezpłatnych i ogólnie dostępnych baz danych. Wprowadzony zostanie również pułap górnych warunków udziału w procesie przetargowym polegający na uznaniu średniego rocznego obrotu za maksymalną dwukrotność szacowanej wartości zamówienia.

Ograniczona możliwość korzystania z kryterium najniższej ceny

Nowelizacja Prawa zamówień publicznych ogranicza również możliwość stosowania w procesie przetargowym kryterium najniższej ceny. Wybierając oferty, będzie należało brać pod uwagę całe spektrum wskaźników jakościowych, społecznych oraz środowiskowych i innowacyjnych, a także mieć na względzie koszty eksploatacji. Wszystkie te kryteria będą musiały uwzględniać ocenę stosunku jakości do ceny.

Promocja stabilnych miejsc pracy

Oprócz dużych ułatwień dla MŚP projekt małej noweli Prawa zamówień publicznych zakłada też kilka innych, pozytywnych zmian. Jedną z nich jest promocja zatrudniania na etat, mająca na celu ograniczenie liczby umów śmieciowych zawieranych w obszarze zamówień publicznych. Po wejściu w życie nowych przepisów zamawiający będzie zobligowany do wskazania wykonawcy czynności, które powinny zostać wykonane przez osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę.

Implementacja przepisów unijnych

Nowela Prawa zamówień publicznych zmierza do wdrożenia do polskiego prawa dyrektyw unijnych. Polska miała dwa lata na przygotowanie stosownych przepisów. Powinny one być zaimplementowane do 18 kwietnia 2016 roku.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Pomoc de minimis – kiedy i po co?
Następny
Jak rozkręcić biznes na zasadach franczyzy?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *