księgowość w 2024 roku co nas czeka

Księgowość w 2024 roku. Czeka nas kilka zmian!

Udostępnij:
4
(1)

Powoli zamykamy 2023 rok i z nadzieją zaglądamy w przyszły. Co się będzie działo? Księgowość czeka przynajmniej kilka wyzwań. Są jednak też niewiadome. Czy można się na nie przygotować?

Powiem bez ogródek – to na pewno będzie ciekawy rok. A to dlatego, że będziemy mierzyć się z wyzwaniami, na które już dziś możemy się przygotować, ale też z takimi, których na razie nie możemy być w żaden sposób pewni. Zacznijmy od tych pierwszych.

Co przyniesie księgowym 2024 rok?

Kiedy wystartuje KSeF?

Ja wiem, że Krajowy System e-Faktur jest od miesięcy odmieniany przez wszystkie przypadki. Wiem też, że część przedsiębiorców, ale i księgowych, liczy na to, że w związku ze zmianami w rządzie KSeF zostanie odroczony. Nawet jeśli, to jednak w końcu zacznie obowiązywać. I naprawdę najwyższy czas się do tego przygotować.

Sprawy administracyjne

Niewątpliwie zaczął się już proces uświadamiania przedsiębiorców przez biura rachunkowe, czym jest KSeF. Księgowi, właściciele biur, managerowie dostrzegli, że faktycznie to już jest ten moment, kiedy trzeba zacząć poważnie myśleć o nowym systemie e-faktur. Są więc pierwsze szkolenia, rozmowy na temat tego, jakie zapisy powinny pojawić się w umowach, jak zorganizować pracę, jakiego narzędzia użyć. Wciąż jednak bardzo wielu przedsiębiorców nie ma pojęcia, czym jest KSeF. Wielu również myśli, że wszystkim zajmą się księgowi, a sami właściciele firm nie muszą nic robić. Jak wiemy, nie do końca tak jest.

newsletter KSeF SaldeoSMART

Początek 2024 roku to będzie już ostatni moment na to, żeby zorganizować w biurach rachunkowych nowe procedury, umowy, upoważnienia. To czas na zaproponowanie klientowi dostępnych wariantów, zorganizowanie współpracy, ale też edukowanie w tym zakresie przedsiębiorców, z którymi współpracujemy. 

Testowanie

Chodzi jednak nie tylko o zmiany administracyjne, ale też technologiczne. Trzeba już teraz testować dostępne rozwiązania. Na początku na swoim biurze rachunkowym. Początek 2024 roku to najwyższy czas na sprawdzenie, czy np. programy do fakturowania, z których my czy nasi klienci korzystają, są zintegrowane z KSeF. Dziś to podstawa. Jeśli ktoś w lipcu będzie chciał zmienić oprogramowanie do wystawiania faktur, to będzie już za późno. 

KSeF najlepiej wypróbować na przykładzie własnej firmy. Czyli wystawić faktury jako biuro rachunkowe, wysłać je do KSeF, odebrać z poziomu klienta i sprawdzić, jaki faktycznie jest czas nadawania UPO, jak ta procedura wygląda po stronie klienta, jak pobiera się faktura, z jakimi wyzwaniami możemy się spotkać. Oczywiście wcześniej trzeba zdobyć upoważnienia do KSeF od klientów, dlatego nie ma naprawdę na co czekać. My jako biuro chcemy zacząć takie testowanie już w styczniu. Skoro mamy narzędzia, mamy SaldeoSMART zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur, to chcemy jak najszybciej sprawdzić, jak to zadziała w praktyce. Tym bardziej że kto jak nie biuro rachunkowe powinien zrobić ten pierwszy krok i potem przeprowadzić przez cały proces przedsiębiorcę?

Szkolenia i edukacja dla księgowych

Właściwie trochę wciąż pozostajemy w kręgu KSeF. Bo i sami księgowi, i przedsiębiorcy muszą się doszkalać z działania tego systemu. Jest teraz naprawdę dużo szkoleń dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur. Nawet Ministerstwo Finansów wprowadziło taki format – Środy z KSeF. Na pewno będę się przyglądała temu projektowi. Uruchomiona zostanie także infolinia dla użytkowników. Nowych narzędzi edukacyjnych będzie więc sporo.

Edukacja klientów

Dodatkowo my jako biura rachunkowe też musimy się przygotować do edukowania naszych klientów. Bo pytań o KSeF będzie bardzo dużo. Mam świadomość tego, że przedsiębiorcom będzie bardzo ciężko zmienić dotychczasowy system fakturowania. Już nie będzie można podmieniać faktur czy cofać daty. Na pewno w pierwszym okresie będzie mnóstwo faktur korygujących, co przełoży się na większą liczbę dokumentów księgowych. Wiemy, że do tego trzeba przygotować nie tylko pracowników biura rachunkowego, ale też klientów. Planuję więc cały cykl szkoleń, przygotujemy materiały informacyjne, webinaria, cykliczne spotkania. Nasza Krajowa Izba Biur Rachunkowych również opracuje taki mini e-book z najczęstszymi pytaniami, będziemy go udostępniać przedsiębiorcom. Warto też pamiętać, że dużo materiałów szkoleniowych przygotowali producenci oprogramowania – SaldeoSMART na przykład ma na swoich stronach bardzo wiele wskazówek, wyjaśnień, nagrań, dokumentów. Można z nich też korzystać.

szkolenia dla księgowych

Spotkania merytoryczne

Oczywiście nie wszystko będzie kręciło się wokół KSeF-u. Będą też inne ważne dla księgowości spotkania i konferencje, na których po prostu trzeba być. Znamy już terminy Walnego Zgromadzenia Krajowej Izby Biur Rachunkowych. W czerwcu jest kolejna, czwarta edycja konferencji „Zmieniamy oblicze biur rachunkowych”. Wiem, że będzie świetny program i prelegenci, dużo warsztatów dotyczących kompetencji miękkich. Znamy też termin konferencji Fundacji Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych, która będzie w październiku. To są dla nas obowiązkowe punkty w kalendarzu.

Nie zabraknie też standardowych szkoleń dotyczących zmian w przepisach. Będziemy aktualizować wiedzę podatkową i brać udział w spotkaniach merytorycznych, by jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby naszych klientów.

E-Urząd Skarbowy i upoważnienia

W 2023 roku pojawił się e-Urząd Skarbowy. Zmieniła się też ordynacja podatkowa w zakresie pełnomocnictw i w tym momencie klient może biurom rachunkowym nadać upoważnienie do swojego konta w e-urzędzie. Co to zmienia? Biuro jako pełnomocnik w bardzo prosty sposób zyskuje dostęp do informacji o wszystkich wpłatach klienta. Może w jego imieniu wysyłać bez zbędnych pełnomocnictw różne pisma za pomocą tej platformy. To nowy, elektroniczny sposób komunikacji z Urzędem Skarbowym. Dlaczego o tym mówię? Bo to właśnie w najbliższym czasie trzeba przygotować odpowiednie upoważnienia, by mieć dostęp do tego narzędzia w imieniu klienta. 

Co więcej, ta platforma będzie się rozwijała, tam nie ma wciąż wszystkiego. KAS zapowiadał, że będzie rozszerzał zakres e-usług, więc trzeba już teraz przygotować klientów, pokazać, że jest taka platforma, że księgowi chcą mieć do niej dostęp. A warto, bo to jest nowoczesny model komunikacji z urzędem. My jako biura rachunkowe też musimy się do niego przyzwyczaić i się go nauczyć.

Odpoczynek i urlopy w 2024 roku

Wiem, że ten punkt może zdziwić. A nie powinien. W 2024 roku należy też odpoczywać. To musi być część planu na cały kolejny rok. I to ważna część. Dlatego ją podkreślam. My już dziś planujemy urlopy. One są niezbędne dla równowagi, nie można więc myślenia o nich odkładać na później. Każdy musi zaczynać nowy rok z perspektywą odpoczynku. 

planowanie urlopu

Zmiany zmianami, ale balans trzeba zachować. Wiem, że w 2024 roku znów będzie się dużo działo. A nasze zdrowie psychiczne jest najważniejsze. Czas na odpoczynek, czas dla rodziny jest numerem jeden. Nie poradzimy sobie z obowiązkami, jeśli nie będziemy mieli świadomości, że musimy też zadbać o siebie. 

Na tym kończy się lista rzeczy, których jestem pewna. Ale równie pewna jestem tego, że to nie jest list kompletna. Zdarzy się dużo więcej. Także dlatego, że zmienia się układ sił politycznych. Czego w związku z tym możemy się spodziewać?

Co może przynieść księgowym rok 2024?

Poprawki Polskiego Ładu

Księgowi i przedsiębiorcy naprawdę mocno nastawiają się na to, że coś się zmieni, jeśli chodzi w ogóle o przepisy i ułatwienia dla przedsiębiorców. Partie, które teraz wskutek wyborów uzyskały większość w Parlamencie, bardzo podkreślały, że chcą wprowadzić różnorodne uproszczenia dla przedsiębiorców. Większość ludzi na to czeka. 

zmiany w prawie

Jeżeli będą wprowadzane jakiekolwiek uproszczenia, to dla księgowych wiąże się to z kolejnymi zmianami przepisów, z kolejnym dostosowywaniem się do nowości. To na pewno dodatkowy nakład pracy. Już został złożony do Sejmu projekt ustawy zmieniającej kwotę wolną od podatku. Teraz jest 30 tysięcy, ma być 60 tysięcy. To będzie miało znowu niesamowite przełożenie na pracę działów kadrowo-płacowych w biurach rachunkowych, ponieważ zmieni się sposób naliczania wynagrodzeń dla pracowników. To będzie rewolucja nie tylko dla księgowych, ale też dla przedsiębiorców. Jeśli kwota wolna będzie większa, trzeba będzie przemyśleć, czy aktualna forma opodatkowania jest nadal trafnym wyborem. 

Składka zdrowotna

Wielu przedsiębiorców i księgowych liczy też na przełomowe zmiany w zakresie naprawiania Polskiego Ładu. Jest duże oczekiwanie na to, że składka zdrowotna wróci do stanu sprzed tego programu. Że będzie to zryczałtowany kwota, niezależna od dochodu. Moim zdaniem nie ma na to szans, bo zyski do budżetu z tego rozwiązania są za duże. Ale zobaczymy.

Obowiązkowy KSeF przeniesiony

19 stycznia 2024 roku nowy Minister Finansów zapowiedział audyt Krajowego Systemu e-Faktur. Dopiero na podstawie jego wyników ogłoszone zostaną terminy wejścia w życie obowiązku korzystania z KSeF. Wszystko po to, by wyeliminować ewentualne błędy i nie dopuścić do sytuacji, w której przedsiębiorcy nie będą mogli wystawić faktur.

Podsumowanie

2023 rok po wielkich zmianach z lat poprzednich przyniósł nam trochę oddechu. Dzięki temu nabraliśmy sił i możemy pełną parą wejść w rok 2024. Na pewno trzeba być przygotowanym na KSeF i od stycznia zacząć działać, organizować, układać sobie wszystko tak, żeby później nic nas nie zaskoczyło. Pamiętając jednak przy tym o sobie, bo bez odpoczynku, właściwego poziomu dobrej energii i entuzjazmu może być ciężko stawiać czoła wyzwaniom, których się spodziewamy, i tym, które nas zaskoczą. A takie będą na pewno. Choć życzę i wszystkim biurom rachunkowym, i przedsiębiorcom, i samej sobie jak najmniej tego typu niespodzianek 😊 

Przeczytaj pozostałe artykuły Kamili Cieszkowskiej, znajdziesz je w kategorii KSIĘGOWY na blogu SaldeoSMART.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Księgowa, właściciel Biura Rachunkowego Podatnik P&K Cieszkowscy, partner merytoryczny SaldeoSMART, architekt rozwiązań rachunkowo-księgowych. Twórczyni innowacyjnego podejścia do księgowości - Zwinna Księgowość. Projektuje rozwiązania dla firm, zwiększające wartość biznesu w oparciu o model Deminga.
Poprzedni
Płaca minimalna i stawka godzinowa netto 2024
Następny
Korekta JPK V7M – jak zrobić i skorygować?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *