Co znajdziesz we wpisie:
KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur, funkcjonuje już dwa miesiące. Zweryfikujmy, jak w praktyce sprawdza się nowe rozwiązanie zaproponowane w ramach programu rządowego Polski Ład. Czy KSeF spotkał się z pozytywnym odbiorem, czy zaliczył falstart?
Co to jest KSeF?
Polska jest czwartym z krajów Unii Europejskiej, które zdecydowały się na wprowadzenie elektronicznego systemu e-Faktur. Wdrożenie KSeF wcale nie przypadkiem zbiegło się w czasie z oficjalnym uruchomieniem programu Polski Ład. To właśnie w nim zaproponowana została zmiana sposobu fakturowania. KSeF ma uprościć i utransparentnić faktury ustrukturyzowane.
Według założeń z tego rozwiązania mogą skorzystać czynni płatnicy VAT, osoby prowadzące działalność i zwolnione z podatku VAT oraz podatnicy OSS posiadający polski NIP.
Sam system wystawiania e-Faktur działa bezpośrednio na platformie Ministerstwa Finansów. Od strony technicznej faktury ustrukturyzowane, czyli takie, które można wystawić za pośrednictwem KSeF, mają format xml. Jest on w pełni kompatybilny ze wzorami z Centrum Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (dostępnym na platformie ePUAP). Czy dla osób, które dotychczas korzystały z niezależnych programów księgowych, oznacza to konieczność zmiany metody pracy? Niekoniecznie! Najlepsze aplikacje księgowe od stycznia są zintegrowane z systemem KSeF, dzięki czemu migracja faktur z jednego, znanego już dobrze systemu do bazy Ministerstwa Finansów odbywa się automatycznie i nie wymaga od księgowych dodatkowych czynności.
Jak w praktyce działa KSeF?
Na branżowych forach, w których przedsiębiorcy dzielą się swoimi doświadczeniami związanymi nie tylko z funkcjonowaniem Polskiego Ładu, ale i z użytkowaniem samego systemu KSeF, nie można na razie znaleźć zbyt wielu informacji na temat tego, jak w praktyce spisuje się Krajowy System e-Faktur, a te, które się pojawiają, nie brzmią optymistycznie. Wśród forumowiczów można zauważyć pewną niechęć do korzystania z tego rozwiązania. Przyczynami takiego stanu rzeczy są między innymi:
- Konieczność zmiany programów księgowych na takie, które są zintegrowane z KSeF, co oznacza dodatkowe koszty.
- Pojawiające się problemy techniczne związane ze zmianą oprogramowania, a takie zgłaszane są nader często. Co więcej, niektórzy uważają, że zaproponowane rozwiązanie wcale nie jest gotowe do praktycznego użytkowania i nadal znajduje się w fazie testowej. [3]
- Obawa przed większą inwigilacją organów państwowych w prowadzoną działalność gospodarczą.
Nie trzeba być księgowym, aby zdawać sobie sprawę z tego, ile problemów może przysporzyć podwójne fakturowanie, a brak stabilności środowiska systemowego KSeF niestety sprzyja takim pomyłkom. Programiści dalej pracują nad jego ulepszaniem, ucząc się na błędach, które zgłaszane są przez użytkowników programu.
Nie tylko złe strony – wróćmy do czasów cyfryzacji PIT-ów
Z drugiej strony, część osób przedstawia KSeF w bardzo dobrym świetle. Jakie zalety są wymieniane najczęściej? Obietnica szybszego zwrotu VAT, a także zwolnienie z obowiązku archiwizowania wystawionych faktur – wszystkie rachunki są bowiem gromadzone w centralnym systemie zarządzanym przez Ministerstwo Finansów i nie trzeba martwić się o ich przechowywanie.
No właśnie, trudno jest pozostawać w całkowitej opozycji do rozwiązań oferowanych przez Ministerstwo Finansów. Dawniej podobne obawy podatników budziło wprowadzenie opcji e-PIT-a. Nie wyobrażano sobie wówczas efektywnej zamiany klasycznej wysyłki rozliczenia pocztą lub złożenia deklaracji bezpośrednio w okienku na rozliczenie elektroniczne – wirtualne. Tymczasem dwa lata temu został pobity rekord w liczbie rocznych deklaracji podatkowych złożonych online. Zrobiło to ponad 18,3 mln podatników. Taki wynik oznacza jedno – Polacy przekonali się do wygody związanej z szybszym rozliczaniem, błyskawicznego składania deklaracji i co ważne – sprawniejszych zwrotów ewentualnej nadpłaty podatku. Czy tak będzie w przypadku fakturowania z wykorzystaniem KSeF? Na jednoznaczne stwierdzenie jest jeszcze zbyt wcześnie, ale najbliższe miesiące z pewnością to zweryfikują.
Czy KSeF będzie obowiązkowy? Jeśli tak – to kiedy?
Aktualnie korzystanie z faktur ustrukturyzowanych nie jest jeszcze obowiązkowe. Jednak do czasu! Plany rządu zakładają, że przedsiębiorcy i księgowi będą mieli jeszcze mniej więcej rok na dobrowolne wdrażanie się w nowe realia fakturowania. KSeF bez wątpienia będzie obowiązkowy – prawdopodobnie niedługo po otrzymaniu decyzji derogacyjnej Komisji Europejskiej. Według szacunków KSeF ma stać się programem obligatoryjnym w 2024 roku.
Źródła:
- wywiad zebrany na podstawie śledzenia forów w mediach społecznościowych (Nowy Polski Ład — przedsiębiorcy, rady wsparcie, networking na FB; Księgowe i ich sprawy…)
- https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/8334336,vat-krajowy-system-e-faktur.html