Kryptowaluty a podatek

Kryptowaluty a podatek od ich kupna i sprzedaży

Udostępnij:
0
(0)

Rynek kryptowalut kwitnie z dnia na dzień, a jego rozwój od samego początku budzi wiele kontrowersji. Nic dziwnego, wszak obrót wirtualnymi pieniędzmi to wciąż świeży temat, na który tak ochoczo dyskutują zarówno specjaliści od prawa podatkowego, jak i sami przedsiębiorcy. Jak prawnie w naszym kraju uregulowany jest obrót elektroniczną walutą?

Czym tak właściwie są kryptowaluty? Idąc za Wikipedią, to po prostu rozproszone systemy księgowe bazujące na kryptografii i przechowujące informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach. Wirtualne pieniądze przechowujemy w e-portfelu, którym może być zarówno komputer, jak i specjalna aplikacja.

Pod względem funkcjonalności, wirtualne pieniądze niczym nie różnią się od tradycyjnej waluty: możemy używać ich do płacenia za towar lub usługi, sprzedawać lub …gromadzić. Nie da się ich skopiować, ponieważ każda “moneta” posiada swój indywidualny, numeryczny kod, nie grozi im również inflacja. Co ciekawe, wirtualne pieniądze mają tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Z jednej strony w e-portfel nie zajrzą banki ani organy państwowe, z drugiej – ich kursy są bardzo nieprzewidywalne i chwila nieuwagi może kosztować posiadacza utratę wszystkich środków.

Kryptowaluty doczekały się już własnych rankingów, jednak od wielu lat nieprzerwanie króluje Bitcoin. Do najważniejszych i najpopularniejszych walut elektronicznych należą również Litecoin, Ethereum itp. – oczywiście nowych konkurentów nieustannie przybywa, podobnie jak chętnych na założenie wirtualnego portfela.

Prawo podatkowe a kryptowaluty

Od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia walut wirtualnych należy opłacić 19% podatek dochodowy. Każdy, kto uzyskał przychody z odpłatnego zbycia walut wirtualnych (tzw. kryptowalut) musi złożyć zeznanie roczne PIT-38. Co do zasady zeznanie składa się także wtedy, gdy uzyskane przychody pochodzą z prowadzonej działalności gospodarczej. Obowiązek ten jest aktualny również wtedy, gdy nie uzyskało się przychodów z odpłatnego zbycia walut wirtualnych, ale w roku kalendarzowym poniesiono wydatki na ich nabycie.

Sprzedaż oraz zamiana kryptowaluty podlega też opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) Daninę w wysokości 1% wartości rynkowej nabywanego prawa majątkowego zbywanej kryptowaluty płaci kupujący, natomiast przy umowie zamiany obowiązek zapłaty podatku – w wysokości 1% wartości rynkowej prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek – dotyczy solidarnie obu stron kontraktu. Podatku PCC nie zapłacimy, jeśli umowa sprzedaży lub zamiany kryptowalut objęta podatkiem VAT – w zakresie, w jakim podlega opodatkowaniu VAT lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron czynności jest zwolniona z VAT z tytułu dokonania tej czynności.

Jeśli chodzi o podatek od towarów i usług, działalność w zakresie kupna i sprzedaży kryptowalut podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatne świadczenie usług. Oznacza to, że sprzedaż i wymiana kryptowaluty na walutę tradycyjną i odwrotnie, jak również wymiana jednej kryptowaluty na inną, o ile podlega opodatkowaniu VAT, korzysta ze zwolnienia z tego podatku.

Prawo podatkowe zmienia się z roku na rok, próbując nadążyć m.in. za technologicznym postępem. Trudno się dziwić takim zmianom, wszak sam rynek wirtualnych pieniędzy ewoluuje w błyskawicznym tempie, a niektóre państwa pracują już nawet nad projektami krajowej  kryptowaluty. Zanim jednak zaczniemy rozważać zakup wirtualnych monet, warto wcześniej przeanalizować, czy gra jest warta świeczki i dokładnie zapoznać się z wszystkimi zobowiązaniami podatkowymi. Choć samo rozliczenie kryptowalut nie jest wcale aż tak skomplikowane, to sprawne zarządzanie nimi wymaga już odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

współczesny księgowy Jak zmieniła się praca w księgowości na przestrzeni ostatnich lat? Kim jest współczesny księgowy?

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Jak wypełnić wniosek o dotację na otwarcie działalności gospodarczej? [cz. 1]
Następny
Dotacja z Urzędu Pracy – o czym pamiętać po otrzymaniu środków? [cz. 3]

Komentarze (1)

  1. Rozwój kryptowalut budzi wiele emocji i trudności, zwłaszcza w kontekście prawa podatkowego. Ostatnie zmiany są krokiem w dobrą stronę, ale nadal wymagają starannej analizy. Wprowadzając kryptowaluty do moich finansów, muszę być świadomy zarówno korzyści, jak i zobowiązań podatkowych, by uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *