korekta jpk v7m

Korekta JPK V7M – jak zrobić i skorygować?

Udostępnij:
4
(1)

Jednolity Plik Kontrolny VAT (JPK) jest istotnym elementem ewidencji dla wszystkich czynnych płatników podatku od towarów i usług. Plik ten, oparty na danych z rejestru sprzedaży i zakupów VAT, stanowi podstawę do rozliczeń podatkowych. Jednak mimo starań księgowych zdarza się, że JPK V7M zawiera błędy i wymaga skorygowania. Korekta JPK V7M nie jest na szczęście wyjątkowo trudnym procesem – aby ułatwić Ci dalsze działania, przygotowaliśmy prosty poradnik dotyczący najczęstszych problemów z korektą JPK V7M.

Sporządzanie JPK – skąd biorą się błędy?

Proces generowania pliku JPK system opiera się na danych zawartych w rejestrze VAT. Choć jest to skuteczna metoda, to czasem w pliku pojawiają się błędy, które muszą zostać skorygowane, nawet jeśli nie są efektem ingerencji człowieka. Dlatego nawet automatycznie wygenerowanemu plikowi należy się przyjrzeć, aby dokonać dokładnej analizy i ewentualnej korekty – najlepiej jeszcze przed przesłaniem do urzędu skarbowego.

Korekta JPK a deklaracja VAT

Spójność między deklaracją VAT a JPK jest kluczowa. W przypadku zmiany danych, korekta deklaracji wymaga równoczesnej korekty JPK. Oba te elementy powinny być zsynchronizowane, aby zapobiec nieścisłości w rozliczeniach.

Korekta JPK – jak to działa?

Konieczność korekty JPK pojawia się w przypadku błędów lub zmian w rejestrze VAT. Proces korekty to składanie poprawek do już przesłanego pliku JPK. Warto zauważyć, że terminy składania korekty są istotne i mają wpływ na zgodność rozliczeń podatkowych.

Błędy identyfikacyjne kontrahenta, takie jak błędny NIP czy adres, są jedną z głównych przyczyn korekty JPK. Ponadto nieprawidłowości w datach, numerach faktur i pomyłki w polach dotyczących wyliczenia podatku również wymagają poprawek. Co ważne w poprawionym pliku, powinny znaleźć się dane pierwotne i dane skorygowane.

Należy przy tym zaznaczyć, że konieczność korekty JPK V7M nie zawsze wynika z oczywistego błędu. Czasem te powiązania są bardziej odległe, a zmiany muszą zostać wprowadzone np. po wystawieniu faktury korygującej, zwłaszcza jeśli ta pojawi się po zamknięciu okresu rozliczeniowego. Jednak nawet wtedy wykonanie odpowiednich poprawek jest niezwykle ważne, aby utrzymać spójność danych podczas rozliczeń i wysłać właściwe informacje do urzędu skarbowego.

Wskazówka: korekta wynikająca ze zmian w fakturze korygującej

  • Data zaksięgowania faktury korygującej decyduje o konieczności składania korekty JPK.
  • Szczególnie ważne jest to przy fakturach zwiększających podstawę opodatkowania.
  • Korekta musi być zgodna z zapisami w rejestrze VAT.

Korekta JPK V7M – część ewidencyjna a część deklaracyjna

Od października 2020 roku obowiązują przepisy wprowadzające nową strukturę pliku JPK. Jak wpływa to na korygowanie złożonych dokumentów?

Struktura JPK dzieli się na część deklaracyjną i część ewidencyjną. Część deklaracyjna zawiera pozycje wyszczególnione w deklaracji VAT, a część ewidencyjna zastępuje dotychczas znany przedsiębiorcom plik JPK_VAT, stanowiąc rejestr sprzedaży i zakupu.

O czym musisz pamiętać, dokonując korekty JPK V7M?

  • Jeśli korekta nie ma wpływu na wysokość podatku należnego i naliczonego, stosuje się stornowanie w części ewidencyjnej. Oznacza to ujęcie błędnego wpisu ze znakiem minus oraz poprawnego z prawidłowymi danymi. Ważne jest, aby podać pierwotny numer dokumentu. Takie korekty nie mają wpływu na podatek VAT.
  • Jeśli korekta wpływa na wysokość podatku należnego (w przypadku sprzedaży) lub na wysokość podstawy opodatkowania, bez względu na to, czy jest to korekta na plus, czy na minus, należy ją ująć w ewidencji z numerem dokumentu korygującego. Dotyczy to zarówno sprzedaży, jak i zakupu.
  • Podatnik, który skoryguje błąd nie mający wpływu na wysokość podatku przed wysyłką pliku JPK, nie dokonuje stornowania, lecz przesyła do urzędu tylko jeden wpis z poprawnymi danymi.

Wskazówka: Ponieważ nowy plik JPK składa się z części deklaracyjnej i ewidencyjnej, korekta może dotyczyć tylko części deklaracyjnej, tylko części ewidencyjnej lub jednocześnie obu części, w zależności od rodzaju błędu.

Terminy składania korekty JPK V7M

Ważne! Pamiętaj o ograniczonym czasie na złożenie korekty JPK V7m.

W ciągu 14 dni od zmiany danych w rejestrze VAT lub stwierdzenia błędu w JPK, przedsiębiorca powinien dostarczyć poprawiony plik.

W przypadku dostarczenia korekty w późniejszym czasie, może ona nie zostać rozpatrzona; niezgodność zeznania podatkowego może być też podstawą do nałożenia kary na przedsiębiorcę.

Kara za błędny JPK

Naruszając zasady wysyłki poprawnych plików JPK, przedsiębiorca może być ukarany grzywną w wysokości 500 zł za każdy błąd. Jednak istnieje możliwość skorygowania błędów po otrzymaniu wezwania od naczelnika urzędu skarbowego. Jednak gdy taka sytuacja już wystąpi, należy podjąć szybkie działania i przede wszystkim nie ignorować wezwań, ponieważ taka postawa może skutkować nałożeniem kary finansowej.

Podsumowanie

Jak widzisz, korekta JPK V7M nie musi stanowić wyzwania – pamiętaj o kluczowych zasadach wymienionych wyżej i terminach składania korekt, które podaliśmy. Aby uniknąć kar finansowych i stresu, warto korzystać z narzędzi porządkujących księgowość firmy – takich jak SaldeoSmart.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Specjalistka ds. Marketingu Internetowego, od lat związana z branżą IT i oprogramowaniem biznesowym. Zafascynowana ludźmi, którzy stoją za technologiami. W SaldeoSMART odpowiada m.in. za content marketingi i SEO, konferencje oraz rozwój współpracy z siecią partnerską. Słucha użytkowników i rynku, buduje relacje. Prywatnie wielka fanka muzyki na żywo i orkiestr dętych.
Poprzedni
Księgowość w 2024 roku. Czeka nas kilka zmian!
Następny
Wysyłka do KSeF wszystkich faktur w SaldeoSMART

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *