Koniec ze zwolnieniem VAT dla handlujących elektroniką w Internecie!

Udostępnij:
0
(0)

Już od 1 lipca przedsiębiorcy handlujący elektroniką w Internecie nie będą mogli korzystać ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Kogo dokładnie dotyczy nowy przepis i co to oznacza dla klientów, którzy po tym terminie będą chcieli zakupić elektroniczny sprzęt?

Nowa ustawa jest kolejną zmianą w przepisach regulujących sprawy podatku od towarów i usług oraz ma na celu przede wszystkim uszczelnienie systemu i zapobieganie coraz częstszym wyłudzeniom podatku VAT przez osoby, które wystawiają sprzęt elektroniczny na portalach aukcyjnych.

Najmniejsi pod kontrolą

Zmiany w prawie podatkowym obejmą przede wszystkim mniejsze firmy, których roczne obroty nie przekroczyły 200 000 złotych. Co ważne, chodzi głównie o przedsiębiorców handlujących elektroniką, czyli sprzętem RTV i AGD w Internecie, spośród których większość regularnie wyłudzała od państwa VAT.

Cały mechanizm polegał na skupowaniu przez te firmy elektroniki na zasadzie faktur z odwrotnym obciążeniem i późniejszej sprzedaży zakupionego w ten sposób sprzętu na portalach aukcyjnych w bardzo atrakcyjnych dla klienta, mocno obniżonych cenach. Sprzedawcy nie wystawiali oczywiście żadnych faktur, a cały proceder zaczął funkcjonować na masową skalę.

Tym samym firmy takie nie tylko stanowiły nieuczciwą konkurencję dla płacących regularnie podatników, ale też nie rozliczały się ze skarbówką, ponieważ zgodnie z dotychczasowym stanem prawnym mogły korzystać ze zwolnienia z VAT dla małych podmiotów i nie były zobligowane do comiesięcznego przesyłania fiskusowi pliku JPK_VAT.

Koniec tańszego sprzętu na aukcjach

Choć nowa ordynacja podatkowa wzbudza nadal kontrowersje, z pewnością będzie ona chroniła przede wszystkim te firmy, które uczciwie rozliczają się ze skarbówką. Co najważniejsze, według nowego prawa pozbawienie zwolnienia podmiotowego z VAT będzie obowiązywać w momencie, gdy sprzedawca zawrze umowę kupna/sprzedaży online i otrzyma z tego tytułu nawet symboliczną złotówkę.

Warto pamiętać, że nawet ci przedsiębiorcy, którzy dotychczas handlowali sprzętem RTV i AGD wyłącznie w punktach stacjonarnych i zgodnie z prawem korzystali ze zwolnienia z VAT, w przypadku, kiedy chociaż raz zdecydują się na sprzedaż swojego towaru drogą internetową, automatycznie stracą prawo do tej ulgi.

Zmiany obejmą także zasady dodawania firm do wykazu podmiotów, które zapłaciły kaucję gwarancyjną. Od 1 lipca warunkiem umieszczenia przedsiębiorstwa na tej liście będzie obowiązkowy, roczny okres działania firmy na rynku jako czynnego podatnika VAT. Procedura ta wyeliminuje z biznesu oszustów, którzy rejestrują swoją działalność, po czym po krótkim czasie ją zamykają.

Obowiązek rejestracji jako podatników VAT obejmie przedsiębiorstwa, które handlują w Internecie takimi sprzętami elektronicznymi, jak komputery i wyroby optyczne, urządzenia elektryczne i nieelektryczny sprzęt gospodarstwa domowego oraz maszyny i urządzenia niesklasyfikowane gdzie indziej.

 Zmiany w prawie od 1 lipca 2018 roku Jakie zmiany w prawie także zaczynają obowiązywać od 1 lipca 2018 roku? Przeczytaj nasze zestawienie

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
5 zmian, które wejdą w życie 1 lipca 2018 roku
Następny
Kiedy wolno odmówić urlopu pracownikowi

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *