Kodeks karny skarbowy - najważniejsze zmiany

Kodeks karny skarbowy – nadchodzą duże zmiany przeciwko oszustwom podatkowym

Udostępnij:
0
(0)

Uszczelnianie systemu podatkowego, a co za tym idzie, walka z oszustwami VAT-owskimi, pozwoliło na zminimalizowanie rozmiaru szarej strefy oraz przeciwdziałanie wyłudzeniom podatkowym. Rząd chce jednak pójść o krok dalej i przygotował projekt nowelizacji ustawy Kodeksu karnego skarbowego, który ma za zadanie walczyć z przestępczością zorganizowaną związaną m.in. z podatkami, cłami i akcyzami. Czy nowe regulacje na dobre wyeliminują przestępstwa skarbowe?

Nowy projekt ustawy z 21 grudnia 2018 roku to odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości na rosnącą ilość oszustw dotyczących nielegalnego obrotu alkoholem, papierosami, elektroniką czy hazardu. Zgodnie z zapowiedzianymi w styczniu zmianami, przepisy mają być bardziej restrykcyjne, a kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe znacznie wyższe. Celem nowelizacji kodeksu karnego skarbowego jest również lepsze zabezpieczenie interesów finansowych budżetu państwa.

Kodeks karny skarbowy – najważniejsze zmiany:

  • podniesienie najniższej liczby stawek dziennych kary grzywny wymierzanej za przestępstwo skarbowe z 10 do 20. Zgodnie z aktualnymi przepisami najniższa kara wynosi 750 zł – po wejściu w życie nowelizacji wzrosłaby do 1500 zł
  • wydłużenie okresu przedawnienia karalności wykroczeń skarbowych z 1 do 2 lat. Zmiana ta ma ograniczyć zjawiska unikania odpowiedzialności za wykroczenia, które zostały wykryte zbyt późno.
  • nowy wymiar kary grzywny. W nowelizacji znajdzie się zapis, zgodnie z którym górna granica kary grzywny za wykroczenie skarbowe zostanie podniesiona z sumy dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia do 720 stawek dziennych. Tak radykalne zaostrzenie kary ma uświadomić przedsiębiorcom, że wyłudzenia VAT godzą przede wszystkim w interes państwa i są naganne.
  • walka z nielegalnym hazardem. Projekt nowelizacji nakłada karę do 720 stawek dziennych albo karę ograniczenia wolności lub obie łącznie w przypadku, kiedy kasyno będzie prowadzone bez zezwolenia i odpowiednich koncesji. Co ważne, już samo wynajmowanie lokalu przeznaczonego do gier hazardowych uznane zostanie za wykroczenie podlegające karze grzywny.
  • wydłużenie okresu przedawnienia za popełnione przestępstwo skarbowe z 5 do 10 lat
  • minimalna kara grzywny w wysokości 1500 zł za nieprzechowywanie ksiąg i dokumentów do czasu przedawnienia zobowiązania podatkowego
  • nałożenie kary na osoby, które nabyły nielegalne akcyzy, pomogły w ich ukryciu lub przechowywały je – czyn ten zostanie uznany za paserstwo i zagrożony karą grzywny do 21,6 mln, pozbawieniem wolności do 2 lat lub obiema karami łącznie.

Nowe prawo przestrogą dla nieuczciwych

Każda planowana zmiana w kodeksie karnym skarbowym ma za zadanie ochronić Skarb Państwa przed dalszą utratą środków wynikających z prowadzenia przez obywateli działań noszących znamiona wykroczeń i przestępstw skarbowych. Tak rygorystyczne zaostrzenie kar ma przede wszystkim uświadomić potencjalnym oszustom, że nie warto ryzykować i podejmować prób wyłudzeń zmierzających do działania na szkodę państwowego budżetu.

Projekt nowelizacji wprowadza zmiany w ustawie z dnia 10 września 1999 roku – Kodeks karny skarbowy, Dz. U. z 2018 r. poz. 1958. Wszystkie zapisy mają wejść w życie w przeciągu 1 miesiąca od dnia opublikowania nowelizacji ustawy – prawdopodobnie będzie to jeszcze pierwsza połowa 2019 roku.


Źródło: Rządowe Centrum Legislacji
https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12319850/katalog/12561914#12561914

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Wspólnie zbieramy 1% podatku dla Hali
Następny
E-teczki – jakie wzory dokumentów warto mieć?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *