KIBR i konferencje branżowe. Wsparcie, z którego warto skorzystać

Udostępnij:
0
(0)

Czasem, kiedy mówię o stowarzyszeniach czy konferencjach, słyszę – ja nie mam czasu na takie rzeczy. Moim zdaniem to błąd. Włączanie się w życie branży i ciągły rozwój służą nie tylko właścicielom biur rachunkowych, ale i ich pracownikom i klientom. Warto jednak wybierać wartościowe inicjatywy. A tych na polskim rynku nie brakuje.

Nie każdy ma możliwość sprawdzenia wszystkich wydarzeń i organizacji. Dlatego dziś dzielę się moimi faworytami, dzięki którym naprawdę się rozwijam i czuję się bezpieczniej w swojej pracy.

Krajowa Izba Biur Rachunkowych – realny wpływ i pomoc

Nie będę ukrywać – moim marzeniem jest to, żeby każde biuro rachunkowe było członkiem KIBR. Z wielu powodów. Po pierwsze – KIBR to naprawdę konkretna pomoc dla księgowych i biur rachunkowych. Izba daje nam bieżące wsparcie. Bardzo regularnie spotykamy się – i na miesięcznych spotkaniach, i tygodniowych – i omawiamy najważniejsze sprawy. Rozmawiamy o zmianach podatkowych, o technologiach, o dobrych praktykach. Ale też o codziennych problemach, z którymi się mierzymy.

Najważniejsze jednak jest to, że mamy wpływ na to, co dzieje się w naszej księgowej rzeczywistości. KIBR jest głosem biur rachunkowych, broni właścicieli biur i reprezentuje nas i nasze interesy w kontaktach z Ministerstwem Finansów. Izba bierze czynny udział we wszystkich debatach i dyskusjach na temat zmian przepisów, jest zapraszana do rozmów na temat poprawy istniejących przepisów czy regulacji / profesjonalizacji zawodu (nikogo raczej nie zdziwi, że dziś główna dyskusja dotyczy tego, jak naprawić Polski Ład).

I naprawdę pomaga w bardzo praktyczny sposób. Aktualnie pracuje nad świetnym rozwiązaniem, które w mojej ocenie pomoże całej branży lepiej funkcjonować. Zyskają na nim właściciele biur, pracownicy i klienci. Mianowicie tworzy teraz kodeks dobrych praktyk, który obejmuje newralgiczne obszary działania biura rachunkowego, między innymi zarządzanie personelem, relacje z podmiotami zewnętrznymi, czyli urzędami. Ale też przygotowane są procedury na to, jak pozyskać i obsłużyć klienta, co zrobić w przypadku, kiedy klient rezygnuje z naszych usług. Oprócz tego zarządzanie całym biurem, obieg dokumentów – z odniesieniem do technologii wprowadzających automatyzacje w biurach.

Izba wspiera nas też w różnych prawnych aspektach. Współpracuje z prawnikami, przygotowuje wzory umów, które zabezpieczają interesy księgowych i klientów biur. Proponuje procedury działania, które naprawdę można od razu wdrożyć w życie. I pomaga nam się rozwijać – uruchomiła comiesięczne szkolenia dla liderów, które wzmacniają nasze umiejętności miękkie i wspierają w codziennym zarządzaniu firmą.

Ramię w ramię

Dla mnie największą wartością jest to, że jako właściciele biur rachunkowych naprawdę uczestniczymy w pracach Izby i mamy wpływ na kierunek jej działania. Jesteśmy izbą gospodarczą, mamy walne zgromadzenie, więc wszelkie decyzje podejmują członkowie. Każdy głos jest ważny. Kierujemy się hasłem Helen Keller: W pojedynkę możemy zrobić tak mało, razem możemy zrobić tak wiele.

I ja naprawdę wierzę w to, że jeżeli się zgromadzimy, będziemy wszyscy grali do wspólnej bramki i starali się wypracować stanowiska, które faktycznie będą dobre dla przedsiębiorców i dla biur rachunkowych, to można wiele osiągnąć. Jesteśmy społecznością bardzo wspierających się ludzi. Kiedy ktoś ma jakąś sytuację nadzwyczajną, tak z ZUS em czy z urzędem skarbowym, zawsze możemy się poradzić. I naprawdę możemy poruszyć ze sobą każdy temat. Mamy swoją grupę na Facebooku, grupy tematyczne, grupy merytoryczne, grupy dla samych członków. W ramach naszych struktur wymieniamy się doświadczeniami. To niezwykle cenne i daje nam poczucie bezpieczeństwa. Izba reprezentuje nas w trudnych sytuacjach. Jednak daje bezpieczeństwo naszym klientom – dba o wysoki standard prowadzenia działalności gospodarczej. Wszyscy członkowie Krajowej Izbie Biur Rachunkowych mają na przykład obowiązek co roku przedstawiać polisy swojej odpowiedzialności cywilnej. KIBR weryfikuje więc, na ile rzetelne są biura. To poprawia standardy w całej branży i jest gwarantem dla klientów.

Konferencje – wiedza, doświadczenie i wymiana poglądów

Niejednokrotnie pisałam już o konferencjach dla księgowych i biur rachunkowych, dziś jednak chciałabym polecić takie, które wyróżniają się na rynku i naprawdę dużo dają właścicielom biur.

Fundacja Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych – inna prężnie działająca organizacja – bardzo dba o edukację rynku. Organizuje niezwykle wartościową konferencję „Szanse i wyzwania dla biur rachunkowych w dobie nieustannych zmian przepisów”. W ubiegłym roku współorganizatorem była kancelaria doradztwa podatkowego, a w panele dyskusyjne zaangażowani byli fantastyczni eksperci. Był między innymi panel technologiczny, w którym dyskutowaliśmy na temat automatyzacji pracy biur rachunkowych, rozmawialiśmy o możliwościach, jakie dają technologie takie jak np. SaldeoSMART, jak wspierają i ułatwiają pracę – na bardzo konkretnych przykładach i doświadczeniach. Naprawdę dużo można było się dowiedzieć.

Największą wartością tej konferencji jest praktyczne podejście do każdego tematu. Każdy odpowiedzialny właściciel biura zna oczywiście zmiany w prawie. To dlatego większość dostępnych spotkań i wydarzeń zwyczajnie nie daje nam żadnej dodatkowej wiedzy. Nie chcemy słuchać, na czym polegają zmiany, bo wiemy, jaka jest ich istota. Natomiast niezwykle cenne są konferencje, które pokazują te zmiany z perspektywy biura rachunkowego. Nie tylko przepisy, ale ich wpływ na funkcjonowanie biura, na umowy z klientami, na relacje biuro-klient. Po takim spotkaniu wychodzi się pełnym energii, z potężną dawką praktycznej wiedzy, którą od razu można wprowadzić w życie w codziennej pracy biura.

Tegoroczna edycja odbywa się w Warszawie 26 i 27 października. Nie mogę się doczekać. Będziemy rozmawiać o marketingu biur rachunkowych, o kontrolach podatkowych z punktu widzenia biura i organu podatkowego, o procedurach skutecznej rekrutacji pracowników. Same praktyczne rzeczy.

Zmienić oblicze biur rachunkowych

Śródtytuł nie jest przypadkowy, bo chcę teraz opowiedzieć o wyjątkowej konferencji organizowanej w Trójmieście – „Zmieniamy oblicze biur rachunkowych”. Mam takie wrażenie, że jest to wydarzenie, na które czeka każdy w branży. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że konferencja skupia się na kompetencjach miękkich. Właściciele biur rachunkowych są w przeważającej części księgowymi. Mają ogromną wiedzę merytoryczną, ale nie zawsze wiedzą, jak organizować pracę biura, jak być liderem, jak zarządzać zespołem, jak wprowadzać automatyzację. Jak stworzyć dobre miejsce do pracy dla innych, nie dla siebie. Jak być zarządzającym, nie księgowym. Jak być przedsiębiorcą. To niezwykle cenna wiedza, której potrzebujemy dziś bardziej niż wiedzy podatkowej. Tę mamy.

Prawdą jest, że potrzebujemy takiego wsparcia merytorycznego, rozwijania umiejętności miękkich, bo nikt nigdy nie miał czasu się tym zajmować. Zawsze byliśmy głównie księgowymi i na tym koncentrowaliśmy swoją uwagę. Goniliśmy, goniliśmy, aż doszliśmy do ściany. Pracowaliśmy za dużo, zapominaliśmy o sobie. O swoim spokoju, o zaopiekowaniu się sobą. A jeśli jesteśmy chaosem, widzi to i zespół, i klienci. Na konferencji w Trójmieście uczymy się też tego, jak zmieniać swoje podejście do pracy, do siebie samego. Jak stawać się partnerem dla klienta. Jak wyjść z roli księgowej i stać się sprawnym, pewnym siebie przedsiębiorcą.

Wydarzeń wartych uwagi jest oczywiście więcej. Zawsze dobrze jest przyglądać się inicjatywom podejmowanym przez Fundację Wspierania Rozwoju Biur Rachunkowych czy Krajową Izbę Biur Rachunkowych . Organizują one konferencje ze zmian podatkowych, cykliczne spotkania przy kawie, szkolenia.

Jest też konferencja w Siedlcach – „Zmiany Podatkowe 2024”, w tym roku 8 i 9 grudnia – dla biur rachunkowych, księgowych, przedsiębiorców – organizowana przez koleżankę także prowadzącą biuro rachunkowe. To dobre pole do dyskusji, do poznania perspektywy drugiej strony. Na pewno bardzo inspirujące wydarzenie.

Bardzo polecam włączanie się w inicjatywy branżowe. Dzięki nim stajemy się nie tylko lepszymi księgowymi, ale przede wszystkim lepszymi zarządzającymi, lepszymi partnerami w biznesie. Poza tym – co ważne – mamy wpływ na to, jak rozwija się branża. Na zmiany w przepisach. A to wszystko sprawia, że realnie poprawiamy warunki pracy naszej i naszych klientów. Nie ma nic cenniejszego!

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Księgowa, właściciel Biura Rachunkowego Podatnik P&K Cieszkowscy, partner merytoryczny SaldeoSMART, architekt rozwiązań rachunkowo-księgowych. Twórczyni innowacyjnego podejścia do księgowości - Zwinna Księgowość. Projektuje rozwiązania dla firm, zwiększające wartość biznesu w oparciu o model Deminga.
Poprzedni
Czy niewykorzystany urlop przepada?
Następny
Sztuczna inteligencja – jak pomoże księgowym?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *