Kariera w księgowości

Udostępnij:
5
(1)

Praca księgowego może wydać się żmudna i pełna rutyny. Pozory jednak mylą. W tej branży trzeba stale się dokształcać i rozwijać, bowiem przepisy nieustannie się zmieniają. Ponadto, specjaliści ds. księgowości są poszukiwani i cenieni na rynku pracy. Jak wygląda ścieżka kariery w tym zawodzie?

Rachunkowość to idealna dziedzina dla osób, które są dokładne, systematyczne, cierpliwe oraz zorganizowane. Z pewnością pomocne będą również zdolności analityczne oraz umiejętność szybkiego uczenia się. Księgowy musi bowiem uczestniczyć w specjalistycznych kursach i orientować się w najnowszych zmianach w prawie podatkowym. Kariera w księgowości to idealna ścieżka dla tych, którzy chcą się uczyć i rozwijać.

Nieoceniona w przypadku tego zawodu jest też dobra organizacja pracy. Wspomagać mogą ją choćby nowinki technologiczne, które upraszczają codzienne zadania w różnych obszarach. SaldeoSMART odczytuje między innymi dane z faktur, dzięki czemu nie trzeba ich ręcznie wprowadzać do programu księgowego oraz, w przypadku biur rachunkowych, usprawnia kontakt z klientami. Wszystkie te możliwości ułatwiają nie tylko codzienne działania w biurze, ale także popularną obecnie pracę zdalną.

Droga do rachunkowości

Finanse i rachunkowość to kierunek, który otwiera wiele drzwi w branży. Można go studiować na wielu uczelniach, jednak szczególnie cenione są dyplomy uniwersytetów ekonomicznych.

Warto także pamiętać, że studia nie są jedyną opcją, aby zdobyć niezbędną wiedzę księgową. Do zawodu przygotowują także szkoły policealne, kursy i szkolenia. Najlepiej zdecydować się na te, które uzyskały certyfikat Ministerstwa Finansów, np. prowadzone przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych czy Stowarzyszenie Księgowych.

Co ciekawe, to samo stowarzyszenie opracowało ogólny system certyfikacji zawodu księgowych funkcjonujący w Polsce. Opiera się on na 4 stopniach kwalifikacji:

  • I stopień – księgowy,
  • II stopień – specjalista ds. rachunkowości,
  • III stopień – główny księgowy,
  • IV stopień – dyplomowany księgowy.

Jest to jednak tylko poświadczenie kwalifikacji do zawodów związanych z księgowością. W praktyce nazwy stanowisk brzmią inaczej, zaś wymagania zależą od pełnionej funkcji.

Kariera w księgowości – możliwości w branży

  • Młodszy księgowy

Osoba stawiająca w zawodzie swoje pierwsze kroki określana jest mianem młodszego księgowego. Na tym stanowisku można pracować, mając średnie wykształcenie lub będąc w trakcie specjalistycznych studiów. Młodsi specjaliści wymagają jeszcze wsparcia merytorycznego i pozostają pod opieką przełożonych. Zajmują się księgowaniem dokumentów, przygotowywaniem przelewów bankowych oraz potwierdzaniem sald z kontrahentami. W perspektywie mogą również otrzymać awans na niezależne stanowisko.

  • Samodzielny księgowy

To kolejny szczebel w karierze. Obsługuje on już przynajmniej jeden obszar rachunkowości, a lista jego obowiązków znacząco się wydłuża. Bierze udział w przygotowaniu sprawozdań finansowych przygotowywanych według standardów, np. określonych w polskiej ustawie o rachunkowości. Ponadto księguje i dekretuje dokumenty, wylicza rezerwy i podatki odroczone oraz przygotowuje przelewy bankowe. Aby dostać taką posadę, niezbędne jest posiadanie przynajmniej kilkuletniego doświadczenia w roli księgowego. Kandydaci często mogą poszczycić się także certyfikatem, uprawniającym ich do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Nie jest to jednak obowiązkowe.

  • Główny księgowy

Istotną funkcję w każdym dziale związanym z funduszami pełni główny księgowy. Do zakresu jego obowiązków należy nie tylko przygotowanie sprawozdań finansowych czy koordynacja pracy w zespole, ale także nadzór nad prawidłowymi rozliczeniami podatkowymi oraz stały kontakt z takimi instytucjami jak ZUS czy urząd skarbowy.

Warto zdawać sobie również sprawę, że obecnie, aby dobrze wywiązywać się z obowiązków na tym stanowisku, należy doskonale orientować się w prawie podatkowym oraz dodatkowo wykazywać się znajomością międzynarodowych standardów i zasad rachunkowości zarządczej.

  • Kierownik ds. finansów

Najwyższą posadą w branży jest kierownik ds. finansów. Na jego barkach spoczywa obowiązek budowy i zarządzania działem finansowym, podejmowania decyzji z zarządem oraz tworzenia strategii finansowej. Nadzoruje on również wypłaty dla pracowników, windykację długów oraz przygotowywanie budżetu.

Przyjmuje się, że idealnym kandydatem na to stanowisko będzie osoba mająca już kilka lat doświadczenia na szczeblu kierowniczym. Wysoko ceni się również umiejętność dobrego planowania i przewidywania, jaki wpływ wywrą na sytuację firmy podejmowane decyzje. Ta funkcja wymaga zatem analitycznych zdolności, zaś znacznie mniej tradycyjnie pojmowanej księgowości, jak prowadzenie dokumentacji.

Z całą pewnością spektakularna kariera w księgowości jest możliwa. Wystarczy otwarta głowa, chęć do nauki i cierpliwe poznawanie sekretów świata finansów. Pamiętajmy jednak, że warto nie tylko rozwijać swoje umiejętności, ale też ułatwiać sobie życie, korzystając z dostępnych na rynku programów wspierających pracę księgowych. Dzięki nimi można pracować efektywniej i szybciej osiągać zamierzone rezultaty.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Aktualizacja – eZNACZEK, czyli innowacyjne zabezpieczenie wiadomości mailowych
Następny
SaldeoSMART a praca zdalna – poradnik dla Klientów SaldeoSMART

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *