JPK_VDEK

JPK_VDEK – sprawdź, czy wiesz wszystko o nowej ustawie!

Udostępnij:
0
(0)

Zmiany w prawie podatkowym są nieuniknione, jednak te, które zmieniają stan rzeczy na lepszy, witamy z otwartymi ramionami. Tak jest z nową formą raportowania podatkowego, zwaną JPK_VDEK. Choć szczegóły i termin wejścia ustawy w życie wciąż nie są do końca znane, ta już zdążyła zaskarbić sobie przychylność przedsiębiorców. Czy już od nowego roku nowy projekt rzeczywiście przyczyni się do uproszczenia systemu podatkowego?

Koniec z dublowaniem dokumentów

JPK_VDEK to pomysł Ministerstwa Finansów stworzony w celu usprawnienia systemu podatkowego. Nowy plik ma zastąpić obowiązujący od stycznia JPK_VAT oraz deklaracje VAT-7 i VAT-7K, czyli comiesięczne zeznania podatkowe wysyłane przez podatników będących czynnymi podatnikami VAT, również tych rozliczających się w systemie kwartalnym.

Obecnie przedsiębiorcy zobligowani są do wysyłania aż trzech deklaracji, spośród których większość informacji w nich zawartych jest po prostu bezsensownie dublowana. Struktura pliku JPK_VDEK ma z założenia zostać rozszerzona o dane, dzięki którym wyeliminowana zostanie konieczność dodatkowego wypełniania i wysyłania VAT-7 i VAT-7K, do których zaliczamy m.in.:

  • wysokość nadwyżki podatku naliczonego do zwrotu
  • wysokości kwot do przeniesienia na następny miesiąc
  • ulgi na zakup kas rejestrujących.

Stworzenie JPK_VDEK wymaga nowelizacji ustaw takich jak art. 99 ust. 1 i 2 ustawy o VAT oraz art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej, która reguluje konieczność prowadzenia rejestrów VAT w formie elektronicznej oraz ich przekazywanie w formie JPK_VAT. Choć prace nad ostateczną treścią nowelizacji wciąż trwają, to Ministerstwo Finansów już poinformowało, że JPK_VDEK prawdopodobnie zastąpi również (poza JPK_VAT, VAT-7 i VAT) deklaracje VAT-27, VAT-ZT, VAT-ZZ, VAT-ZD oraz być może VAT-12.

5 zmian w podatkach 2019 5 ważnych zmian w podatkach, o których warto wiedzieć przed 2019

Korzyści z JPK_VDEK

Jeżeli zapowiedzi Ministerstwa Finansów znajdą odzwierciedlenie w ostatecznym kształcie ustawy, to jej wejście w życie zaowocuje szeregiem korzyści dla systemu podatkowego. Co najważniejsze, nowy projekt znacznie usprawni i przyspieszy proces rozliczeń podatkowych oraz zwrotu nadwyżki podatku. Mniej dokumentów do przetworzenia oznacza ich szybszą analizę, a co za tym idzie, oszczędność czasu i pieniędzy zarówno po stronie państwa, jak i sektora biznesowego.

Zgodnie z zapowiedzią resortu, JPK_VDEK wejdzie w życie nie wcześniej niż w połowie 2019 roku. Termin ten został przesunięty z początku roku na lipiec, ponieważ wdrożenie tak dużej zmiany wymaga od przedsiębiorców oraz producentów zaawansowanych systemów IT wielomiesięcznych przygotowań do modyfikacji struktur aktualnych rozwiązań.

Zmiany w podatkach 2019 Zmiany w podatkach 2019 – co jeszcze należy o nich wiedzieć?

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Biuro rachunkowe z programem do faktur – dlaczego warto?
Następny
Aktualizacja SaldeoSMART – nadawanie kategorii fakturom sprzedażowym i eksport do Optimy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *