Jedna baza podatników VAT – kolejne uszczelnienie systemu

Udostępnij:
0
(0)

Powstał kolejny projekt mający na celu uszczelnienie systemu podatkowego – jedna baza podatników VAT. Rząd planuje utworzenie jawnego rejestru wszystkich podatników VAT i w ten sposób chce walczyć z oszustami podatkowymi. To dobra informacja dla przedsiębiorców, którzy nie chcą współpracować z nieuczciwymi kontrahentami.

Ciąg dalszy walki z wyłudzeniami

Jedna baza podatników VAT to kolejny krok do oszczędności uzyskanych dzięki przeciwdziałaniu wyłudzeniom podatkowym. Od 2018 roku trwają prace rządu nad uszczelnieniem systemu, m.in. wyraźnie zaostrzono już kary za przestępstwa podatkowe oraz wprowadzono Jednolity Plik Kontrolny. Kolejnym ważnym krokiem mającym na celu zwiększenie wpływów do budżetu z VAT ma być utworzenie jawnego rejestru wszystkich podatników.

Jedna baza podatników VAT – o co chodzi?

Do tej pory firmy bardzo łatwo mogły nieświadomie dołożyć cegiełkę do procederu zmierzającego do wyłudzenia VAT. Planowane zmiany mają przestrzec przedsiębiorców przed współpracą z nieuczciwym kontrahentem i karuzelą VAT-owską, a także wzmocnić między nimi uczciwą konkurencję.

Jedna baza podatników VAT będzie zawierała bowiem wszystkie dane o podatnikach:

  • nazwę firmy, imię i nazwisko,
  • numery identyfikacyjne PESEL, REGON, NIP,
  • adres siedziby,
  • adres stałego miejsca prowadzenia działalności,
  • wszelkie dane podatkowe osób uprawnione do reprezentacji podmiotu (imię i nazwisko, numer NIP lub PESEL),
  • daty rejestracji, odmowy rejestracji, ewentualne wykreślenia z rejestru i przywrócenia do rejestru,
  • numery rachunków bankowych wskazanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym lub zgłoszeniu aktualizacyjnym.

Wszystkie dane będą zebrane w jednym miejscu, prowadzone przez szefa KAS i na bieżąco aktualizowane – zgodnie z zapowiedziami raz dziennie. Co najważniejsze, jedna baza podatników VAT będzie zupełnie jawna, a to oznacza, że na stronie Ministerstwa Finansów dane kontrahenta będzie mógł sprawdzić każdy, kto tylko ma na to ochotę.

Jedna baza podatników VAT – pomoc dla przedsiębiorców

Dzięki wszystkim danym zebranym w jednym miejscu podatnicy będą mogli prześledzić historię rejestracji kontrahentów dla celów VAT i sprawdzić ich status w wybranym momencie działalności. Co więcej, rozwiązanie to ułatwi przedsiębiorcom szybkie zweryfikowanie nieuczciwych praktyk, takich jak prowadzenie działalności gospodarczej przez podmioty wykreślone z rejestru.

Nowy projekt wprowadza jeszcze jedną zmianę, przez którą dokładna weryfikacja kontrahenta będzie leżeć w interesie przedsiębiorcy. W przypadku płatności wyższej niż 15 tys. zł na rachunki inne niż wskazane w wykazie lub bez żadnego pośrednictwa rachunku, przedsiębiorca zostanie pozbawiony prawa do zaliczenia tej kwoty na poczet kosztów uzyskania przychodu.

Restrykcja ta będzie obowiązywać nawet wtedy, gdy przedsiębiorca dokona zapłaty w kilku transzach. Tylko te kwoty, które zostały wpłacone na rachunek widniejący w wykazie, firma będzie mogła wliczyć w koszty.

Ministerstwo Finansów zwalnia jednak przedsiębiorców z takiej odpowiedzialności w sytuacji, kiedy nieuczciwy kontrahent nagle wykreśli dany rachunek bankowy z wykazu. Wówczas o uznaniu lub odrzuceniu uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodu takiej zapłaty decydować będzie data przelewu i zestawienie jej z rejestrem danych (a zatem i numerem rachunku bankowego) na dany dzień.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Przegląd zmian w podatkach – na nudę na pewno nie możemy narzekać
Następny
Dokumenty kandydata, które warto sprawdzić podczas rekrutacji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *