Jeden przelew do ZUS od 1 stycznia 2018

Jeden przelew do ZUS – zmiany w opłacaniu składek od 2018 roku

Udostępnij:
0
(0)

Osobna składka na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, a także Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Pięć odrębnych opłat – tak obecnie wygląda proces regulowania wpłat na poczet składek w ZUS. Czasochłonne, skomplikowane i podatne na błędy procedury są prawdziwą zmorą dla zabieganego przedsiębiorcy. Na szczęście już od 1 stycznia 2018 roku każdy płatnik będzie wykonywał tylko jeden przelew do ZUS.

Indywidualne konto ZUS

Zanim przejdziemy do nowej reformy, przypomnijmy sobie jeszcze raz, jak obecnie wygląda system rozliczania i księgowania wpłat przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby prawidłowo opłacić składki i przejść procedurę identyfikacyjną, przedsiębiorca musi podać takie dane jak:

  • Numer rachunku bankowego
  • Dane identyfikacyjne, takie jak NIP, REGON, PESEL, imię i nazwisko, numer i seria dowodu osobistego
  • Okres rozliczeniowy
  • Numer deklaracji (umowy)

Do 31 grudnia 2017 roku każdy przedsiębiorca otrzyma listem poleconym indywidualny, 26-cyfrowy numer rachunku ZUS, w którym ukryty będzie numer identyfikacyjny płatnika. Takie rozwiązanie nie tylko usprawni sam proces opłacania składek, ale też zwiększy przejrzystość dokonywanych płatności. Po zaksięgowaniu przelewu system sam rozdzieli wpłaconą sumę na poszczególne składki, regulując w pierwszej kolejności najstarsze zaległości płatnika. Co najważniejsze, wpłata zostanie rozdzielona na ubezpieczenia i fundusze widniejące w deklaracji rozliczeniowej z poprzedniego miesiąca.

Jeden przelew do ZUS

Nowe rozwiązanie pozwoli na wyeliminowanie pomyłek związanych z podaniem nieprawidłowych danych do przelewu, a co za tym idzie, zmniejszy liczbę dodatkowych postępowań wyjaśniających przeprowadzanych w celu identyfikacji i prawidłowego rozliczenia wpłaty. Od nowego roku bowiem do identyfikacji, zaksięgowania i rozliczenia składek posłuży wyłącznie numer indywidualnego konta ZUS, bez potrzeby podawania dodatkowych informacji.

Ale to nie wszystko. Indywidualne konto ZUS to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy podatników. Nadchodząca zmiana nie tylko obniży koszty wiązane z obsługą bankową, ale przede wszystkim usprawni system wydawania zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu składek – po wejściu nowej regulacji w życie, dokument ten będzie można wygenerować w systemie samodzielnie w wersji elektronicznej.

Indywidualny numer konta ZUS to duży ukłon w stronę wszystkich płatników składek – wszak nikt nie lubi dzielić włosa na czworo, zwłaszcza jeśli chodzi o zobowiązania podatkowe. Aby jednak w pełni cieszyć się nowym rozwiązaniem, należy najpierw upewnić się, czy ZUS na pewno zna nasz aktualny adres zamieszkania, na który do 31 grudnia 2017 roku otrzyma pocztą swój numer rachunku składkowego.

Przeczytaj także o zmianach w ZUS dla nowych przedsiębiorców.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
4 proste sposoby na oszczędności firmowe
Następny
Onboarding – wyeliminuj rotację pracowników w firmie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *