Jakie zmiany przyniesie Polski Ład?

Udostępnij:
0
(0)

Wyższy próg oraz kwota wolna od podatku, zmiany związane z odliczaniem składki zdrowotnej, a także wprowadzenie ulg na prototypy – to założenia programu odnoszące się do przedsiębiorców. Przedstawione 15 maja modyfikacje prawdopodobnie zaczną obowiązywać w przyszłym roku.

Według zapowiedzi propozycje będą konsultowane i uchwalane jeszcze w tym roku. Obecnie nie pojawiły się jednak jeszcze żadne projekty zawierające szczegółowe informacje.

Wyższy próg i kwota wolna od podatku

Dotychczasowa kwota wolna od podatku to 8000 złotych brutto. Po zmianach wzrośnie ona dla wszystkich do 30 000 złotych. W praktyce ma to oznaczać brak podatku od płacy minimalnej.

Kolejna modyfikacja dotyczy skali PIT. Według pojawiających się zapowiedzi 2. próg podatkowy – który dziś wynosi 85 528 złotych – zostanie podniesiony do 120 000 złotych.

Biorąc pod uwagę najnowsze informacje zaprezentowane przez Ministerstwo Finansów, wyższa stawka PIT będzie inkasowana dopiero powyżej 10 000 złotych zarobku miesięcznie. Najniższa, czyli 17%, miałaby zatem obowiązywać przy dochodach pomiędzy 85 528 a 120 000 złotych.

Zmiany w składce zdrowotnej

Z pojawiających się zapowiedzi wynika, że składka zdrowotna będzie dla wszystkich jednakowa – zarówno dla pracowników, jak i właścicieli firm. Wyniesie 9% podstawy opodatkowania.

Co ważne, po wprowadzeniu w życie założeń Polskiego Ładu przedsiębiorcy nie odliczą już składki zdrowotnej od podatku, tak jak było to dotychczas. Według obecnie funkcjonujących przepisów mogą jedynie pomniejszyć swoją należność o 7,75% podstawy wymiaru składki.

Sprawdź możliwości SaldeoSMARTPoznaj możliwości SaldeoSMART, które ułatwi Ci pracę w Biurze Rachunkowym jaki w Firmie Skontaktuj się z nami. Nasz doradca odpowie na wszystkie Twoje pytania i przedstawi rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb.

Równie ważna dla przedsiębiorców stanie się zmiana związana z ryczałtową składką zdrowotną. Na ten moment jest to 381,81 złotych, niezależnie od wysokości dochodu właściciela firmy. Opcja ryczałtu ma zostać jednak zlikwidowana, zaś należność przedsiębiorców wyniesie 9% dochodu.

Ulga na prototypy

To rozwiązanie ma uzupełniać dotychczasowe projekty przeznaczone na innowacje, między innymi B+R (na badania oraz rozwój) i IP Box.

Dzięki uldze twórcy taniej przygotują prototyp oraz wdrożą gotowy wynalazek do produkcji. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, rozwiązanie jest wzorowane na uldze funkcjonującej od wielu lat we Francji.

Kto skorzysta z takiej możliwości? Każde przedsiębiorstwo, które stworzy zupełnie nowy, niefunkcjonujący dotąd na rynku produkt. Powinien wyróżniać się użytecznością, funkcjonalnością oraz wydajnością techniczną. Produkt ma być także rozwinięciem oferty firmy, co w przyszłości przyczyni się do zdobywania nowych rynków zbytu.

Jakie wydatki będzie można odliczyć w ramach rozwiązania? Przede wszystkim koszty związane z testowaniem wynalazku, zanim jeszcze rozpocznie się jego produkcja. Wydatki poniesione na wytworzenie prototypu firma wliczy w koszty uzyskania przychodu. Ponadto w ramach ulgi przedsiębiorstwo odliczy dodatkowe 30% wydatków od podstawy opodatkowania (nie może to być jednak więcej niż 10% dochodu).

Ministerstwo Finansów zapowiada również, że w przepisach znajdzie się szczegółowa lista uznawanych opłat, niezbędnych podczas przygotowywania prototypu. Sama ulga najprawdopodobniej zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Ocena zapowiadanych projektów jest w tym momencie trudna, ponieważ wciąż nie opublikowano dotyczących ich ustaw. Szczegółowe informacje najprawdopodobniej pojawią się na początku jesieni, zaś same zmiany podatkowe w ramach Nowego Ładu są zapowiadane na 2022 rok.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Jaki jest wizerunek księgowego?
Następny
Jak skonstruować dobre ogłoszenie o pracę w IT?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *