Jakie kary grożą księgowym w 2017 roku?

Jakie kary grożą księgowym w 2017 roku?

Udostępnij:
0
(0)

Od 1 stycznia 2017 roku księgowi muszą mieć się na baczności. Na skutek zmian w przepisach Kodeksu Karno-Skarbowego oraz w ustawie o VAT, repertuar kar za popełnione wykroczenia i przestępstwa skarbowe został poszerzony, a ich wymiar znacząco zaostrzony. Celem tych represyjnych zmian w prawie jest przede wszystkim uszczelnienie systemu podatkowego i przeciwdziałanie oszustwom związanym z wyłudzaniem VAT-u. Jakie konsekwencje poniosą teraz księgowi za ewentualne uchybienia w rozliczeniach?

Odpowiedzialność za wykroczenia a odpowiedzialność za przestępstwa skarbowe

Odpowiedzialność za wykroczenia i przestępstwa skarbowe dotyczy osób, które nie wywiązują się z obowiązków podatkowych. W praktyce oznacza to tyle, że na dotkliwe sankcje narażony jest już każdy, kto nie złoży w terminie zeznania PIT-36 czy deklaracji VAT-7 – w świetle nowego prawa, takie zaniedbanie będzie nosiło znamiona wykroczenia skarbowego.

A gdzie leży granica między wykroczeniem a przestępstwem skarbowym? Odpowiedź jest prosta: wszystko zależy od rozmiaru strat, na jakie narazimy państwowy budżet. Jeżeli kwota uszczuplonej należności publicznoprawnej nie przekroczy pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, to zgodnie z przepisami Kodeksu Karno-Skarbowego czyn klasyfikowany jest jako wykroczenie (pod groźbą kary grzywny).

Co ważne, w 2017 roku dopuszczalny limit wykroczenia to 10 tysięcy złotych – po przekroczeniu tej kwoty zostaniemy oskarżeni o popełnienie przestępstwa podatkowego.

Kary za uchybienia podatkowe w 2017 roku

Warto pamiętać, że nie tylko księgowi ponoszą odpowiedzialność za błędy w rozliczeniach finansowych. Urząd Skarbowy może również ukarać przedsiębiorcę, który wystawia lub przyjmuje nierzetelnie wystawione dokumenty, np. faktury.

Za popełnienie przestępstwa skarbowego grozi kara w wymiarze grzywny obliczanej według tzw. stawek dziennych oraz ograniczenie lub nawet pozbawienie wolności. Jakich sankcji księgowi powinni obawiać się najbardziej? Oto lista najsurowszych kar:

  • za nierzetelny sposób wystawiania rachunków i faktur grozi grzywna do 720 tzw. stawek dziennych lub pozbawienie wolności do 12 miesięcy,
  • za nieprowadzenie lub nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych (Księga Przychodów i Rozchodów) przewidziana jest grzywna do 240 tzw. stawek dziennych (warto pamiętać, że takie przestępstwo może nas kosztować nawet 6 milionów złotych!),
  • wybór papierowej deklaracji VAT grozi grzywną do 40 tysięcy złotych – zgodnie z prawem należy ją przesyłać tylko drogą elektroniczną w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Kodeks Karno-Skarbowy bierze również pod lupę doradców podatkowych, którzy zajmują się rejestracją firm. Nowe przepisy mogą obciążyć ich odpowiedzialnością za niezapłacony przez te firmy VAT karą do pół miliona złotych! Doradcy nie zawsze są w stanie sprawdzić uczciwość przedsiębiorców, dlatego nic dziwnego, że nowa regulacja wywołała spore kontrowersje w środowisku tych specjalistów.

Wykroczenie skarbowe a stawka dzienna

W świetle polskiego prawa, popełnienie wykroczenia skarbowego karane jest grzywną obliczaną za pomocą tzw. stawki dziennej, czyli 1/30 minimalnego wynagrodzenia. W związku z waloryzacją płacy minimalnej z poziomu 1850zł do 2000zł (2017 rok), kary za niedopełnienie obowiązków podatkowych również uległy podwyższeniu. Co najważniejsze, w przypadku przedsiębiorców bez stałych dochodów, stawka ustalana jest indywidualnie przez sąd na podstawie dochodów, stanu majątkowego oraz możliwości zarobkowych oskarżonego. Wówczas kwota nałożonej grzywny może być nawet o kilka razy większa!

Nie ulega wątpliwości, że księgowość to bardzo wymagająca i odpowiedzialna profesja. Wszechstronna wiedza i doskonała znajomość obowiązujących przepisów prawa podatkowego są absolutnym minimum. Bez niego trudno będzie uniknąć spotkania z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości. A o problem wcale nie jest trudno, wystarczy tylko wydać lub przyjąć fakturę, którą potem zakwestionuje Urząd Skarbowy. I choć może się wydawać, że po zmianie przepisów sytuacja księgowych w Polsce jest podbramkowa, to w rzeczywistości każdy specjalista, który korzysta z dóbr technologii i na bieżąco aktualizuje swoją wiedzę, wcale nie musi martwić się nowymi obostrzeniami. Pamiętajcie, czujność jest najważniejsza!

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
W Twojej firmie pracują studenci? Sprawdź, jakie zmiany są planowane dla umów o dzieło!
Następny
Co Polacy wiedzą o podatkach? W zasadzie niewiele…

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *