Jakie dokumenty można uznać za fakturę?

Udostępnij:
0
(0)

Katalog danych, jakie muszą znajdować się na każdej fakturze można znaleźć w ustawie o VAT. Jednakże, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 3 grudnia 2013 roku w sprawie wystawiania faktur, w niektórych przypadkach, za fakturę można uznać także dokument, który zawiera węższy zakres danych niż ten, który został określony w ustawie.

Bilet za przejazd

Za fakturę mogą być uznane bilety za przejazd autostradą płatną, bądź przejazd na odległość nie mniejszą nić 50 km, które zostały wystawione w formie biletu jednorazowego przez podatnika uprawnionego do świadczenia usług przewozowych. Wystarczy, jeśli zawierają one takie dane jak: numer i datę wystawienia, imię i nazwisko lub nazwę podatnika, NIP, informację pozwalającą zidentyfikować rodzaj usługi, kwotę podatku oraz kwotę należności ogółem.

Bilet zakupiony drogą on-line

Mimo, że bilet kupiony przez internet z reguły zawiera wszystkie elementy, które powinny znaleźć się na fakturze, to wydrukowanego potwierdzenia jego zakupu już za nią uznać nie można. Dzieje się tak, ponieważ nie spełnia ono głównego wymogu: nie jest wystawione przez podatnika uprawnionego do świadczenia usług (przewoźnika), lecz wydrukowane przez nabywcę na prywatnej drukarce. W związku z tym, potwierdzenie zakupu biletu internetowego nie mieści się w definicji biletu jednorazowego, a tym samym nie może być uznane za fakturę. Jednakże, bardzo często, kupując bilet przez internet, przewoźnicy oferują opcję wystawienia faktury. Dzięki temu, możemy otrzymać fakturę elektroniczną na naszą skrzynkę e-mailową, bądź odebrać dokument u przewoźnika.

Paragon jako faktura uproszczona

Za fakturę uproszczoną uznaje się fakturę, wystawianą w przypadku, gdy kwota jej należności ogółem nie przekracza 450 złotych lub 100 euro. Zgodnie z ustawą o VAT, taki dokument nie musi zawierać: imienia i nazwiska lub nazwy nabywcy oraz jego adresu, miary i ilości towarów lub usług, ceny jednostkowej netto towaru lub usługi, wartości sprzedaży netto, stawki podatku, sumy wartości sprzedaży netto (sprzedaż zwolniona z podatku i sprzedaż objęta podatkiem) oraz kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto. Jednakże, aby taki dokument można było uznać za fakturę uproszczoną, musi on zawierać dane, pozwalające na określenie kwoty podatku dla poszczególnych stawek. W związku z tym, elementem decydującym o uznaniu paragonu za fakturę uproszczoną, staje się numer NIP nabywcy, który wystawia się na jego żądanie. W takim przypadku dokument ten może być podstawą do zaksięgowania w KPiR oraz odliczenia VAT.

Jakie inne dokumenty można uznać za fakturę?

Oprócz powyższych przykładów, za fakturę uznanych może być jeszcze kilka innych dokumentów. Jednym z nich jest dowód zapłaty za usługi radiokomunikacji przywoławczej. Aby taki dowód zapłaty spełniał kryteria faktury, musi zawierać takie elementy, jak: nazwę sprzedawcy i nazwę nabywcy oraz ich numery NIP, kwotę należności wraz z podatkiem, jak również samą kwotę podatku. Po spełnieniu określonych wymagań, jakimi są: nazwa usługi, nazwa i NIP sprzedawcy oraz nabywcy, numer kolejny i data wystawienia, fakturą może być także dokumentacja dotycząca usług pośrednictwa finansowego zwolnionego z opodatkowania. Co więcej, za fakturę można uznać nawet, rachunek wystawiony przez podatnika, który nie jest zobowiązany do jej wystawiania.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Obieg dokumentów w biurze rachunkowym
Następny
Szukasz pierwszej pracy w księgowości? Wybierz nowoczesne biuro rachunkowe

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *