Jaki jest wizerunek księgowego?

Udostępnij:
0
(0)

W stereotypowym ujęciu księgowy bywa przedstawiany jako społecznie wycofana osoba, często w okularach, oddana pracy i całkowicie skoncentrowana na liczbach. Ten przerysowany obraz znacząco zmienił się na przestrzeni lat. Coraz częściej księgowych kojarzymy z pozytywnymi cechami zwierząt – pracowitą mrówką, mądrą sową czy orłem, który swoim sokolim wzrokiem wyłapie najmniejsze omyłki. Specjalnie na Dzień Księgowego prezentujemy Wam najpopularniejsze wizerunki ekspertów do spraw rachunkowości.

Z jakimi znanymi cechami zwierząt kojarzymy księgowych? Jak wynika z badania “Postrzeganie roli współczesnego księgowego. Badania z zastosowaniem metafory zoomorficznej”[i], zdecydowanie najczęściej wspominamy o sowie. Ta metafora zoomorficzna nie pojawia się bez powodu. Sowę odbieramy jako cierpliwą, spokojną, a przede wszystkim – mądrą. Posiada sporą wiedzę, którą chętnie się dzieli, doradzając w potrzebie, a jednocześnie często pracując po nocach, starając się przygotować odpowiednio wszystkie zapisy w księgach i sprawozdaniach finansowych.

Odwołujemy się również do lisa – przebiegłego i sprytnego zwierzęcia, którego cechy mogą przydać się podczas trudnych sytuacji w pracy związanej z rachunkowością.

Obecność w rankingach skojarzeń z księgowymi pracowitej, wytrwale dążącej do celu i często niedocenianej mrówki nie powinna dziwić. Przedstawiciel tego zawodu sprawdza przecież wszystko kilkukrotnie, aby móc przygotować zgodne z rzeczywistością sprawozdanie.

Dzień Doceniania Pracownika – jak docenić swoich pracowników?

Działają według planu

Kolejną, najbardziej zaskakującą konotacją jest leniwiec. Odbieramy go jednak jako działającego dokładnie i metodycznie. Podobnie jak księgowy nie podejmuje pochopnych, nieprzemyślanych decyzji.

Z kolei spokojny, opanowany i długowieczny żółw ma wszystkie cechy niezbędne dla eksperta w dziedzinie rachunkowości. Dlaczego? Ponieważ musi orientować się i odpowiednio analizować dane zgromadzone na przestrzeni lat.

Odpowiedzialni, burzliwi, o sokolim oku

Tygrys biznesu, orzeł i pies pasterski – to kolejne, rzadziej pojawiające się skojarzenia. Tygrys biznesu konfrontuje się z lwem (pracodawcą) i rozmawia z nim o innych rozwiązaniach, w sytuacjach gdy uznaje to za korzystne dla firmy. Dumny orzeł spogląda na wszystko swoim sokolim okiem, trzyma pieczę nad przedsiębiorstwem i wyłapuje na bieżąco błędy. Natomiast pies pasterski stara się dbać o firmę, zdając sobie sprawę, że każda pomyłka może nieść ze sobą niebagatelne, biznesowe skutki.

Sprawdź możliwości SaldeoSMART Poznaj więcej możliwości SaldeoSMART, które ułatwią Ci pracę w Biurze Rachunkowym jaki w Firmie Skontaktuj się z nami. Nasz doradca odpowie na wszystkie Twoje pytania i przedstawi rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb.

Na jakie hobby stawiają księgowi?

Chociaż ten zawód zabiera sporo czasu, wykonujące go osoby znajdują czas na rozwijanie swoich zainteresowań. Często podróżują, zajmują się fotografią, uprawiają sport (między innymi zumbę, bieganie, fitness oraz nordic-walking). W badaniu “Autoportret księgowych 2017”[ii] nie zabrakło też sportów ekstremalnych, żeglarstwa, sztuk walki czy windsurfingu.

Zarobki księgowych w 2022 roku – ile zarabia księgowa w zależności od stanowiska?

Księgowi według przedsiębiorców

Eksperci ds. rachunkowości postrzegają swoją profesję jako prestiżową. Przyznaje to aż 75% ankietowanych w badaniu “Autoportret księgowych”. Jakie cechy doceniają z kolei u księgowych przedsiębiorcy?

Przede wszystkim skrupulatność, uczciwość, pracowitość oraz chęć rozwoju. Badani docenili też odporność na stres, zdolność szybkiego podejmowania decyzji i kreatywność.

Wiele wskazuje na to, że krzywdzący, przerysowany wizerunek księgowego będzie coraz rzadziej przywoływany. Współczesny ekspert ds. rachunkowości stale rozwija swoje umiejętności, bierze udział w zachodzących technologicznych zmianach, a także często podpowiada przedsiębiorcom korzystne rozwiązania. A po godzinach oddaje się ciekawym pasjom. Zdecydowanie nie można powiedzieć, że jest to nudny zawód!

[i] Postrzeganie roli współczesnego księgowego. Badania z zastosowaniem metafory zoomorficznej, dostęp: 8.06.2021 r.

[ii] Autoportret księgowych 2017, dostęp: 8.06.2021 r.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Czy paragon może być dowodem księgowym?
Następny
Jakie zmiany przyniesie Polski Ład?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *