Jak wrzucić odsetki w koszty uzyskania przychodu

Jak wrzucić odsetki w koszty uzyskania przychodu

Udostępnij:
0
(0)

Wielu przedsiębiorców coraz częściej decyduje się na dodatkowe finansowanie swoich inwestycji za pomocą kredytu czy leasingu. Jednak aby nasza firma maksymalnie skorzystała na zaciągniętej pożyczce, wszelkie odsetki warto wrzucić w koszty uzyskania przychodu.

Odsetki od kredytu

W Ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych czytamy, że kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła. Zgodnie z tą definicją do kosztów uzyskania przychodu możemy zaliczyć także odsetki. Co istotne, oprócz skapitalizowanych bądź faktycznie zapłaconych odsetek za koszt nie mogą być uznane pozostałe wydatki, jakie ponieśliśmy w związku z zaciągniętym kredytem.

Odsetki od raty leasingowej

W przypadku leasingu finansowego za koszt uzyskania przychodu możemy uznać także część odsetkową (finansową) opłaty leasingowej. W związku z tym w koszty wrzucona może być ta część raty leasingowej, która nie stanowi spłaty raty kapitałowej. Raty leasingowe, będące częścią odsetkową, możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu jednorazowo po ich uiszczeniu, czyli w dniu zapłaty.

Odsetki ustawowe też mogą być kosztem

Odsetki ustawowe są sposobem rekompensaty za niezapłacone w czasie należności. W związku z tym, że niezapłacenie odsetek karnych za zakup materiałów niezbędnych do prowadzenia przedsiębiorstwa mogłoby w konsekwencji mieć poważne skutki finansowe dla naszej firmy, również i je możemy wrzucić w koszty uzyskania przychodu. Jednak należy pamiętać, że podstawę opodatkowania, poprzez uznanie odsetek za koszt, można pomniejszyć dopiero po ich opłaceniu. Sam fakt ich naliczenia nie stanowi kosztu.

Kosztu nie stanowią odsetki podatkowe

Odsetki podatkowe są karą za nieuregulowanie w terminie należności budżetowych. Zgodnie z ustawą o podatku PIT rekompensaty tego typu nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu.

Ujęcie odsetek w księgach podatkowych

Aby odsetki od zobowiązań finansowych mogły być zaksięgowane, muszą zostać spełnione trzy kryteria. Po pierwsze, środki, jakie otrzymaliśmy z zaciągniętego kredytu, muszą być w pełni wykorzystane dla celów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Po drugie, całość zobowiązania należy właściwie udokumentować, a po trzecie – odsetki te muszą zostać zapłacone. Z kolei wydatki związane z zapłatą części odsetkowej raty leasingowej należy zaliczyć do kosztów pośrednich, gdyż ulegają one potrąceniu w czasie ich poniesienia.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Kategoryzacja, wymiary i analiza danych w SaldeoSMART
Następny
Zatrudniasz pracowników? Pamiętaj o zmianach w prawie pracy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *