Jak rozliczyć fakturę w obcej walucie?

Jak rozliczyć fakturę w obcej walucie?

Udostępnij:
0
(0)

Coraz więcej polskich przedsiębiorców podejmuje współpracę z zagranicznymi kontrahentami. Jednakże, w przypadku gdy druga strona transakcji posługuje się inna walutą, aby móc prawidłowo rozliczyć fakturę, konieczne jest jej przeliczenie na złotówki. Jaki kurs należy przyjąć oraz jak zaksięgować fakturę w walucie obcej?

Wyznaczenie odpowiedniego kursu

Zgodnie z przepisami, dotyczącymi prowadzenia Książki Przychodów i Rozchodów, wszelkie dowody księgowe, jakie się w niej znajdują muszą być sporządzone w języku polskim i przeliczone na polską walutę. Ustalenie prawidłowego kursu jest niezwykle istotne, gdyż wszelkie różnice kursowe mogą powodować powstanie ewentualnego kosztu lub przychodu. W związku z tym, przychody oraz koszty poniesione w walucie obcej należy przeliczyć zgodnie ze średnim kursem NPB, przypadającym na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Jeśli faktura została wystawiona przed dokonaniem transakcji, jest to kurs poprzedzający wystawienie faktury. Z kolei, gdy transakcja miała miejsce wcześniej niż sporządzenie faktury, kurs ustala się na dzień poprzedzający jej dokonanie.

Obliczenie kwoty podatku

Każdy sprzedawca, wystawiający fakturę jest zobowiązany umieścić na niej kwotę podatku. Kwotę tę należy przeliczyć według kursu NBP. Z kolei, gdy polski sprzedawca wystawia fakturę w obcej walucie polskiemu przedsiębiorcy, kwotę tę powinien podać w złotówkach. W przypadku gdy mamy do czynienia ze sprzedażą wysyłkową obowiązek podatkowy powstanie w dniu, w którym nabywca otrzyma od nas towar. W tej sytuacji najlepiej przyjąć średni kurs NBP poprzedzający dzień otrzymania przez niego towaru. Szczególnymi transakcjami międzynarodowymi, jakie powinniśmy mieć na względzie, są import towarów oraz wstęp na imprezy masowe. W tych przypadkach przeliczenia obcej waluty na złotówki dokonuje się na podstawie przepisów celnych.

Ujęcie różnic kursowych

Dodatnie różnice kursowe mogą powstać, kiedy wartość przychodu w obcej walucie jest niższa niż wpłata, którą otrzymamy bądź, gdy poniesione koszty w walucie zagranicznej są wyższe niż kwota zapłaty. Jeśli chodzi o ujemne różnice kursowe, to powstają one w sytuacji, gdy wartość przychodu w obcej walucie jest wyższa niż otrzymane przez nas środki pieniężne lub poniesione koszty w walucie są niższe niż dokonana płatność. Każdy przychód lub koszt, który powstał w wyniku różnić kursowych, należy ująć w KPiR. Wszystkie dodatnie różnice kursowe, powinny zostać ujęte w kolumnie 8 (pozostałe przychody), a ujemne w kolumnie 13 (pozostałe wydatki).

 

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
In dubio pro tributario – czy i co zmienia nowa klauzula?
Następny
Kategoryzacja, wymiary i analiza danych w SaldeoSMART

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *