Dzień księgowego, czyli jak wygląda praca zaufanego partnera przedsiębiorcy

Udostępnij:
0
(0)

Księgowi. Dokładnie 9 czerwca obchodzą swoje święto. Uważani za specjalistów od finansów, pełnią bardzo istotną rolę w społeczeństwie. Przedzierając się przez gąszcz nowych przepisów i zmian podatkowych, muszą być stale na bieżąco i niejednokrotnie podpowiadać przedsiębiorcom najkorzystniejsze rozwiązania. Aby uczcić ich dzień, postanowiliśmy przybliżyć Wam tajniki ich pracy.

Czy wiecie, dlaczego właśnie 9 czerwca stał się ich dniem? Cała historia rozpoczyna się od pierwszej polskiej organizacji księgowych, którą założono w 1907 roku. Nadano jej wówczas nazwę “Związek Buchalterów w Warszawie”. To specyficzne określenie wzięło się od niemieckiego słowa “buchalter”, czyli księgowy. W 1926 roku nazwę postanowiono zmienić na spolszczoną wersję, czyli “Związek Księgowych w Polsce”. Organizacja prężnie funkcjonuje do dziś, obecnie działając jako Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.

Księgowy idealny

Zawód związany z rachunkowością wymaga dużej cierpliwości i dokładności. Niewątpliwie jego wykonywanie ułatwia również umiejętność szybkiego uczenia się oraz analitycznego myślenia. Przyda się także odporność na stres i ulegające ciągłym zmianom warunki pracy. Nigdy nie wiadomo, ile nowej wiedzy będzie trzeba przyswoić oraz jakie problemy związane z firmami klientów pojawią się na drodze księgowego.

Wciąż trudno jednoznacznie określić, ile jest w Polsce osób wykonujących ten zawód. Winien temu jest również brak sprecyzowanej definicji tej profesji. Według danych z raportu “Autoportret księgowych” opublikowanego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, w 2017 roku w naszym kraju działało ponad 40 tysięcy biur rachunkowych. W tym samym roku prawie 70 tysięcy osób uzyskało certyfikat Ministerstwa Finansów, który uprawnia do prowadzenia ksiąg rachunkowych. I, chociaż nie ma na ten temat nowych danych, pewne jest, że zapotrzebowanie na osoby biegłe w meandrach rachunkowości nie słabnie. Wywnioskować to można z wielu ogłoszeń, które pojawiają się w internecie.

Dzień Doceniania Pracownika – jak docenić swoich pracowników?

Jakie wymagania trzeba spełnić?

Oprócz pewnych naturalnych predyspozycji, warto znać matematykę w stopniu zaawansowanym. Wiedza z zakresu rachunkowości, ubezpieczeń społecznych, najnowsze przepisy prawne i podatkowe – to kolejne istotne elementy w pracy księgowego.

Obecnie, z formalnego punktu widzenia, nie jest już wymagane ukończenie ekonomii czy finansów i rachunkowości, aby pracować w tym zawodzie. Istotnym warunkiem, który trzeba wypełnić, są jednak wyższe studia. Profesji tej można nauczyć się podczas kursów organizowanych przez renomowane stowarzyszenia bądź w trakcie studiów podyplomowych. Trzeba jednak pamiętać, iż wiedza zdobyta podczas kierunkowej wyższej edukacji może znacząco ułatwić wykonywanie obowiązków.

Praca księgowego, czyli codzienność w rachunkowości

Warto zdawać sobie sprawę, że rzeczywistość księgowych wygląda już zupełnie inaczej niż jeszcze 10 lat temu. Dziś lista ich zadań do wykonania coraz bardziej się rozrasta. Praca księgowego to nie tylko księgowanie dokumentów. Niejednokrotnie zarządzają jednocześnie wieloma projektami na raz, niekiedy pełnią także funkcję doradcy podatkowego dla swoich klientów. Do ich podstawowych obowiązków należy między innymi prowadzenie ksiąg rachunkowych, tworzenie bilansu strat i zysków, wprowadzanie do systemu przelewów za faktury i wynagrodzenia czy dekretacja dokumentów. Często także pomagają przy formalnościach związanych z zakładaniem działalności gospodarczej przez przyszłych klientów.

Praca wymaga zatem stałego śledzenia przepisów i zmian, których nieznajomość może skutkować poważnymi błędami. Sporą trudnością jest chociażby ich interpretacja. Nie każdy księgowy jednakowo zrozumie przecież konkretne przepisy. Wówczas pomocne mogą stać się dodatkowe szkolenia bądź wymienianie opinii między pracownikami biur rachunkowych.

Zarobki księgowych w 2022 roku – ile zarabia księgowa w zależności od stanowiska?

Mimo sporej ilości obowiązków, księgowi potrafią sobie z nimi poradzić. Dobrze sprawdzają się rozwiązania technologiczne, które pomagają w szybszej pracy. Przykładowo, SaldeoSMART pozwala odczytać faktury w wersji elektronicznej bądź zeskanowane dokumenty, przechowywać je w formie elektronicznego archiwum oraz planować zadań całego zespołu. Wszystkie dane można zawsze w łatwy sposób przesłać do programu księgowego. Tego typu narzędzia są bardzo wygodne nie tylko podczas pracy w biurze, ale także tej w zaciszu domowym. Wystarczy, że zespół będzie mieć dostęp do internetu oraz do programu i już może działać. Również klienci mogą bez przeszkód przesyłać faktury drogą internetową, dlatego takie rozwiązanie jest bezpieczne dla obu stron.

Nie ulega wątpliwości, że zawód księgowego wymaga przygotowania oraz wiedzy. Jest także ceniony na rynku, na co wskazuje chociażby wspomniany wcześniej raport “Autoportret księgowych”, w którym pokazano między innymi sposób myślenia przedsiębiorców o osobach wykonujących tę niełatwą profesję. Wśród najczęstszych określeń pojawiły się takie jak “zaufany doradca”, “strażnik finansów” czy “wysokiej klasy specjalista”. Księgowi cieszą się zatem dobrą opinią i podpowiadają swoim klientom rozsądne rozwiązania. Doceniajmy więc ich codzienną, ciężką pracę nie tylko od święta.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Współpraca online z biurem rachunkowym – aspekty technicznie
Następny
Powrót do biura – aspekty psychologiczne

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *