Doręczenia elektroniczne – urzędy przechodzą na cyfrową stronę mocy

Udostępnij:
0
(0)

Rząd przyjął ustawę o doręczeniach elektronicznych. Zgodnie z nią, wszelkie dokumenty i pisma mają być przesyłane na wskazany przez obywatela adres elektroniczny. To ogromna zmiana w formie komunikacji między urzędami państwowymi a obywatelami, która w życie wejdzie już za rok.

Doręczenia elektroniczne – rewolucja w komunikacji

Ustawa o e-doręczeniach zakłada całkowitą elektronizację komunikacji między państwem, społeczeństwem i biznesem. Nowy projekt Ministerstwa Cyfryzacji to duży krok w kierunku elektronizacji i oszczędzania czasu zarówno urzędników, jak i obywateli oraz przedsiębiorców.

Tradycyjna, papierowa korespondencja nareszcie odejdzie do lamusa i odda palmę pierwszeństwa cyfrowym możliwościom. Takie rozwiązanie pozwoli na uporządkowanie chaosu w dokumentach i ułatwi wyszukiwanie najważniejszych pism. Obywatele nie będą zmuszeni do kolekcjonowania stosów urzędowych kopert w obawie przed wyrzuceniem istotnego dokumentu. Już za rok posłuży im do tego wygodna i przejrzysta poczta elektroniczna.

E-doręczenia to także wygoda w odbiorze i nadawaniu przesyłek listowych. Eliminują konieczność wizyt na poczcie związanych z wysłaniem pisma czy też znalezieniem w skrzynce pocztowej zalegającego awizo. Dzięki przesyłaniu wiadomości na adres elektroniczny, zarządzanie komunikacją z instytucjami administracji państwowej stanie się dla obywateli i przedsiębiorców intuicyjne i komfortowe.

Co najważniejsze, wysłanie pisma na zadeklarowany adres mailowy będzie prawnie na równi z tradycyjnym listem nadanym za potwierdzeniem odbioru czy osobistym doręczeniem. W przypadku osób  preferujących tradycyjne metody korespondencji urzędowej, sposób doręczania dokumentów oczywiście nie ulegnie zmianie.

Doręczenia elektroniczne – nowy standard

Zgodnie z przyjętym projektem, e-doręczenia mają być domyślną formą komunikacji z obywatelem. Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że w przyszłości rozwiązanie to ma być podstawowym standardem w administracji państwowej.

Aby jednak projekt miał szansę na powodzenie, trzeba uprzednio stworzyć rejestr aktualnych adresów elektronicznych – nowa ustawa zakłada stworzenie takiej bazy. Za prowadzenie urzędowego rejestru odpowiedzialny będzie właściwy minister. Obywatel z kolei będzie zobowiązany do wnioskowania o wpisanie do elektronicznej bazy.

Warto podkreślić, że każdy obywatel może podać tylko jeden adres elektroniczny do doręczania korespondencji. Wyjątkiem są jedynie przedsiębiorcy, dla których ustawodawca przewidział dwa adresy. Jeden – dla korespondencji prywatnej, oraz kolejny – przeznaczony dla pism związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Osoby wykluczone cyfrowo będą mogły w dalszym ciągu korzystać z dotychczasowych rozwiązań. Dotyczy to zarówno listów dostarczanych przez urzędy, jak i nadawania korespondencji do instytucji administracji państwowej. Za obsługę tych połączeń odpowiedzialna będzie Poczta Polska (w tym również za wydruk wiadomości nadanej na adres elektroniczny lub na odwrót), która podlega procedurze zachowania tajemnicy korespondencji.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Import wyciągów bankowych do programu księgowego
Następny
Co powinna zawierać umowa zawarta z biurem rachunkowym?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *