Doradztwo w biurach rachunkowych

Udostępnij:
0
(0)

Nie tylko aktualna wiedza księgowa i sprawne rozliczenia stanowią o konkurencyjnej przewadze biura rachunkowego. Dla klientów liczy się również wygoda korzystania z jego usług oraz merytoryczne wsparcie doradcze w zakresie finansowym, podatkowym i gospodarczym. Innymi słowy – klienci biur księgowych oczekują profesjonalnego doradztwa od swojego księgowego.

Jeszcze kilka lat temu wystarczyło, by biuro rachunkowe przyjmowało od klientów dokumenty, sprawnie je księgowało i prowadziło rozliczenia na czas. Dziś to już za mało, by być na topie wśród rosnącej konkurencji wśród biur rachunkowych. Klienci oczekują zarówno wygody współpracy – jaką daje możliwość przesyłania elektronicznych wersji dokumentów, skanów, zdjęć czy dostęp do archiwum online w chmurze – jak i wsparcia w prowadzeniu biznesu.

Doradztwo księgowe to nie tylko rozliczenia

W których dziedzinach i jakiego doradztwa oczekują klienci biur rachunkowych?

Doradztwo finansowe 

Księgowy to osoba, która zna stan finansowy przedsiębiorstwa. Jest w stanie analizować jego przepływy finansowe, ma dostęp do ewidencji danych związanych z wydatkami, kosztami, przychodami (i to zarówno tymi realnymi, jak i deklarowanymi). Zna się na ewidencji i sprawozdawczości, dlatego jest w stanie odpowiednio wcześnie wyłapać ryzyko np. związane z utratą płynności finansowej przez firmę. Dzięki temu może ona wprowadzić u siebie nowe zasady – np.: ograniczenia wydatków bądź szukać innych źródeł finansowania, które pozwolą jej zachować płynność. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych przedsiębiorstw, dla których nierzadko nawet niewielkie zachwianie płynności finansowej może mieć katastrofalne skutki. Małe firmy najczęściej nie mają również na podorędziu działów finansowych i nie zatrudniają specjalistów w tym zakresie – oczekują zatem takiego wsparcia właśnie od własnego biura rachunkowego.

Doradztwo podatkowe

Wprawdzie w zakresie doradztwa podatkowego działają doradcy, a nie księgowi, to jednak dobrze by było, by w pewnym ograniczonym zakresie księgowy również potrafił doradzić przedsiębiorcy, jak zoptymalizować kwestie podatkowe. Sporządzając deklaracje podatkowe i przygotowując ważne informacje w tym zakresie, księgowy również ma dostęp do danych przedsiębiorstwa, które pozwalają doradzić klientowi w zakresie skutków podatkowych prowadzonych działań – co oczywiście nie oznacza wchodzenia w kompetencje doradcy podatkowego. Takie wsparcie jest jednakże również dla przedsiębiorców cenne i ważne.

Doradztwo gospodarcze

Rozległa wiedza księgowa rozszerzona o umiejętność analizy kosztów przedsiębiorstwa czy związana z wiedzą dotyczącą przyszłych zmian prawnych bądź podatkowych to ogromna pomoc dla przedsiębiorcy, który nie zawsze ma czas, by na bieżąco śledzić zmiany i trendy. Księgowy, którego wiedza jest aktualna i wciąż rozwijana, może merytorycznie pomóc właścicielowi firmy w praktycznym prowadzeniu biznesu. Oczywiście takie wsparcie najczęściej jest dodatkowo wyceniane przez biuro rachunkowe, dla przedsiębiorcy jednak niesie ze sobą na tyle wysoką wartość (również finansową), że coraz więcej firm chce korzystać z usług biur, które są w stanie zaoferować nieco więcej niż po prostu księgowanie dokumentów.

Zwiększona konkurencyjność między biurami rachunkowymi powoduje, że muszą one jak najpełniej odpowiadać na oczekiwania przedsiębiorców. Ci zaś, w obliczu coraz większej dynamiki gospodarczej, chcą móc na bieżąco reagować na wszystkie zmiany – również w zakresie prawa podatkowego, finansowego czy zasad księgowych. Dlatego coraz chętniej wybierają takie biura rachunkowe, które na bieżąco są w stanie pomagać, doradzać i służyć merytorycznym wsparciem w prowadzeniu biznesu od strony księgowo-finansowej.

 

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Negocjacje na miarę firmy – jak prowadzić skuteczne negocjacje w biznesie
Następny
Problemy z płynnością finansową – jak sobie z nimi poradzić?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *