data sprzedaży a data wystawienia faktury kiedy vat

Data wystawienia faktury a data sprzedaży – czym się różnią?

Udostępnij:
3.8
(10)

Księgowanie nie musi mieć przed Tobą tajemnic  –  w SaldeoSMART chcemy przybliżyć Ci wszystkie procesy w prosty i przystępny sposób, aby stały się częścią Twoich codziennych zadań zamiast wyzwaniem. Dzisiaj na warsztat bierzemy temat dat, terminów oraz VAT-u. Data wystawienia faktury a data sprzedaży  –  czym się różnią? Co powinieneś wiedzieć?

Data wystawienia faktury a data sprzedaży – poznaj kluczowe różnice

Data wystawienia faktury

Data wystawienia faktury to data, w której sprzedawca tworzy i wydaje fakturę dla swojego klienta. Jak wiesz, faktura jest dokumentem, który zawiera szczegóły dotyczące sprzedaży, takie jak nazwa produktu/usługi, ilość, cena, suma, dane sprzedawcy i klienta itp. Data wystawienia faktury jest więc istotna z punktu widzenia księgowości, ponieważ wpływa na okres, do którego należy rozliczyć transakcję podatkowo i w rejestrze sprzedaży. Kwestię VAT rozwiniemy za moment.

Data sprzedaży

Data sprzedaży to data, w której faktycznie nastąpiła transakcja sprzedaży towaru lub usługi. Może różnić się od daty wystawienia faktury, zwłaszcza w przypadku sprzedaży na kredyt lub przy długotrwałych projektach, ale nie tylko. Jeśli na przykład sprzedawca dostarcza towar klientowi danego dnia, ale umawia się na płatność w późniejszym terminie, data sprzedaży będzie określać dzień, w którym towar został dostarczony, podczas gdy data wystawienia faktury będzie dniem, w którym faktura została wystawiona.

Różnica jest więc dość intuicyjna. Należy pamiętać, że sama sprzedaż ≠ wystawienie faktury.

co to jest fakturaZautomatyzuj swoją codzienną pracę wybierając nasz program do zarządzania księgowością!

Data sprzedaży a data wystawienia faktury  –  kiedy VAT musi zostać rozliczony?

Jednym z najistotniejszych wątków, jakie musimy poruszyć, rozważając różnice między datą sprzedaży a datą wystawienia faktury, jest kwestia płatności VAT. Którym z tych dni należy się sugerować, rozliczając się z państwem?

Zgodnie z polskimi przepisami podatkowymi dotyczącymi VAT, rozliczenie tego podatku zależy od daty sprzedaży, nie od daty wystawienia faktury. Oznacza to, że VAT należy rozliczyć na podstawie daty wykonania usługi czy faktycznej sprzedaży towarów.

Należy więc pamiętać, że wystawienie faktury nie oznacza automatycznego obowiązku zapłaty podatku VAT. Warto też zauważyć, że niestety na konieczność rozliczenia VAT nie ma wpływu to, czy klient zapłacił za wykonaną usługę czy za towary. Wyjątkiem są tzw. złe długi, o których pisaliśmy wcześniej na naszym blogu  –  jeśli więc dotyczy Cię ten temat, zachęcamy do lektury.

Podsumowując, w Polsce VAT jest rozliczany na podstawie daty sprzedaży, a nie daty wystawienia faktury. Dla Ciebie, jako przedsiębiorcy, ważne musi być terminowe wystawienie faktury oraz odpowiednie rozliczenie VAT zgodnie z obowiązującymi terminami płatności i przepisami podatkowymi.

data wystawienia faktury a data sprzedaży

Nie chcesz zapomnieć o rozliczeniu?

W SaldeoSMART zyskasz dostęp do bieżących rozliczeń i historii rozliczeń miesięcznych. Program przypomni o płatnościach podatków i ZUS-ie, a Ty zyskasz większą kontrolę nad wynikami firmy  –  poznaj nasz program do fakturowania i nie tylko.

Data wystawienia faktury a data sprzedaży — księgowanie. Dobre praktyki

W polskiej księgowości istnieją pewne dobre praktyki dotyczące księgowania faktur z uwzględnieniem daty wystawienia faktury i daty sprzedaży.

Faktura powinna być wystawiona jak najszybciej po dokonaniu transakcji sprzedaży, aby uniknąć opóźnień w księgowaniu i rozliczeniach podatkowych. Data wystawienia faktury powinna być jasno widoczna na dokumencie.
Wskazówka: możesz wystawić też fakturę przed transakcją. Aktualne przepisy mówią o 60 dniach. 


Kiedy najpóźniej możesz wystawić fakturę?

  • do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę lub dostarczono towar (za: art. 106i ust. 1 ustawy o VAT).

Z kilkoma wyjątkami:

  • do 30. dnia od dnia wykonania usług budowlanych/budowlano-montażowych;
  • do 60. dnia od dnia wydania towarów drukowanych;
  • do 90. dnia od dnia wykonania czynności drukarskich;
  • z upływem terminu płatności (np. w usług telekomunikacyjnych czy najmu).

Wszystkie dokumenty dotyczące transakcji, takie jak faktury, umowy i dowody dostawy, powinny być odpowiednio przechowywane. Jest to ważne dla celów audytów, kontroli podatkowych oraz dla zachowania pełnej i dokładnej dokumentacji księgowej.

Warto pamiętać, że powyższe zasady stanowią ogólne wytyczne, a praktyki księgowe mogą różnić się na przykład w zależności od specyfiki branży. Jeśli masz pytania lub chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak SaldeoSMART pomoże Twojej księgowości, napisz do nas!

Źródła:

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r., Nr 54, poz. 535)

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 10

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Specjalistka ds. Marketingu Internetowego, od lat związana z branżą IT i oprogramowaniem biznesowym. Zafascynowana ludźmi, którzy stoją za technologiami. W SaldeoSMART odpowiada m.in. za content marketingi i SEO, konferencje oraz rozwój współpracy z siecią partnerską. Słucha użytkowników i rynku, buduje relacje. Prywatnie wielka fanka muzyki na żywo i orkiestr dętych.
Poprzedni
Bezpieczeństwo w KSeF
Następny
Kary za brak KSeF

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *