środki trwałe w firmie

Czym są środki trwałe w działalności gospodarczej?

Udostępnij:
0
(0)

Nikt, kto prowadzi własną działalność gospodarczą, nie wyobraża sobie wykonywania swoich obowiązków bez użycia komputera, samochodu czy telefonu. Według obowiązującego prawa są to tzw. środki trwałe, które stanowią składnik naszego majątku i podlegają amortyzacji w czasie. Czy środkami trwałymi mogą być przedmioty zakupione przez przedsiębiorcę przed rozpoczęciem działalności? Jaka tak naprawdę jest ich definicja?

Środki trwałe w firmie – czym są według ustawy?

Zastanawiasz się, co to są środki trwałe? Ich definicję oraz sposoby ich klasyfikacji reguluje art. 22a ust.1 ustawy o PIT. Zgodnie z jej treścią:

Środki trwałe to takie składniki majątku przedsiębiorcy, które przede wszystkim są jego własnością lub współwłasnością, można je w pełni wykorzystać do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, a ich wartość początkowa przekracza 10 000 zł (netto dla czynnych podatników VAT, a brutto dla podmiotów zwolnionych z VAT), a okres użytkowania jest dłuższy niż rok. Ponadto, środki takie muszą zostać nabyte lub wytworzone we własnym zakresie przez przedsiębiorcę, są kompletne i zdatne do użytku, a przewidywany okres ich użytkowania szacowany jest na ponad rok.

Do ewidencji można również wprowadzać rzeczy o wartości poniżej 10 000 zł – wówczas odliczamy wydatek jednorazowo (jest  to tzw. jednorazowa amortyzacja).

limit jednorazowej amortyzacjiSprawdź, jaki jest limit jednorazowej amortyzacji na rok 2023! Zapoznaj się na najnowszymi danymi.

Przykłady środków trwałych

A co w szczególności klasyfikujemy jako środek trwały? Przede wszystkim nieruchomości (w tym grunty, lokale i budynki stanowiące odrębną własność), maszyny, urządzenia, środki transportu oraz inne przedmioty, które spełniają kryteria określone obowiązującą ustawą.

Co najważniejsze, środki trwałe mogą być uprzednio używane przez przedsiębiorcę do celów prywatnych, pod warunkiem że wprowadził je do działalności na podstawie dokumentów źródłowych (umowa, faktura VAT, rachunek) lub oświadczenia o przekazaniu ich na rzecz prowadzonej działalności gospodarczej.

Środki trwałe a wyposażenie

Wyposażenie to te rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną działalnością, których nie zalicza się do środków trwałych. Wyposażeniem są te przedmioty, których wartość początkowa przekraczała 1500 zł netto, ale och okres użytkowania był krótszy niż rok. Co ważne, od 2020 roku zniknął obowiązek prowadzenia wyposażenia.

środki trwałe co to

Ewidencja środków trwałych

Przedsiębiorca, który rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub na ryczałcie ma obowiązek prowadzenia ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych. Dlatego to takie ważne? Ponieważ ta ewidencja jest koniecznym warunkiem do tego, by odpisy amortyzacyjne mogły być podatkowym kosztem uzyskania przychodu firmy.

W praktyce wygląda to tak, że do każdego środka trwałego trzeba przypisać odpowiedni symbol KŚT – Klasyfikacji Środków Trwałych – ma on wpływ na zastosowanie odpowiedniej stawki amortyzacyjnej! Przed wprowadzeniem danego składnika majątku do ewidencji środków trwałych (i poddaniem go amortyzacji) należy ustalić jego wartość początkową. Jest to po prostu cena zakupu powiększona o koszty uzyskania danego środka (na przykład transportu). A jak ustalić wartość początkową środka trwałego wytworzonego we własnym zakresie? Wystarczy zsumować wszystkie koszty poniesione podczas jego wytworzenia.

Warto wspomnieć, że środek trwały trzeba wprowadzić do ewidencji najpóźniej w miesiącu przekazania środka trwałego do używania.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
PIT za 2022 r. – nadpłata i niedopłata. Jak rozliczyć się z fiskusem?
Następny
Przychód a dochód – jakie są różnice?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *