Ulga dla młodych w 2021 roku

Ulga dla młodych 2021: co się zmieni?

Udostępnij:
0
(0)

Kto i jak może skorzystać z podatkowej ulgi dla młodych? Od 1 stycznia 2021 roku powiększyła się lista przychodów, które zostały objęte ulgą dla młodych, zwaną także zerowym PIT-em. Są to między innymi zarobki z praktyk absolwenckich bądź stażów.

Jakie zmiany pojawiły się w uldze?

Ich opis znalazł się w ustawie z dnia 28 listopada 2020 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dotychczas ulga dotyczyła jedynie przychodów:

  • ze stosunku służbowego,
  • stosunku pracy,
  • spółdzielczego stosunku pracy,
  • z pracy nakładczej,
  • z umów zleceń.

Obecnie pod uwagę będą brane też wpływy z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej bądź stażu uczniowskiego.

Co ważne, zmiany weszły w życie 1 stycznia 2021 roku, dlatego uzyskane w ten sposób przychody będzie można odliczyć dopiero w rozliczeniu PIT w 2022 r.

Jakie warunki trzeba jeszcze spełnić? 

Sam zerowy PIT obowiązuje od 1 sierpnia 2019 roku. O możliwości jego zastosowania decydują wiek, rodzaj przychodów, moment ich uzyskania oraz limit ulgi.

Zeszłoroczny PIT, za 2019 rok, był pod tym względem specyficzny, ponieważ obejmował jedynie okres pięciu miesięcy. Między innymi z tej przyczyny limit zarobków został obniżony do 35 636,67 złotych.

Według obecnych przepisów zwolnienie przychodów obejmuje osoby, które nie ukończyły jeszcze 26 roku życia. Ich zarobki nie mogą też przekraczać limitu 85 528 złotych w danym roku podatkowym. Dopiero nadwyżka zostanie opodatkowana według obowiązującej skali podatkowej.

Warto także zaznaczyć, że sama ulga nie zwalnia wcale z obowiązku zapłaty składek ZUS oraz zdrowotnej, jeśli podatnik podlega ubezpieczeniom zdrowotnym i społecznym.

Kiedy ulga dla młodych nie będzie obowiązywać?

W sytuacji, gdy dana osoba jest zatrudniona na podstawie umowy o dzieło bądź prowadzi własną działalność gospodarczą.

Ulga nie będzie również obowiązywać, gdy przychody pochodzą z osobiście wykonywanej działalności gospodarczej na podstawie umowy zlecenia i:

  • nie przekraczają 200 złotych oraz są opodatkowane 17% zryczałtowanym podatkiem dochodowym,
  • zostały uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osobę podlegającą w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu oraz są opodatkowane 20% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Rozszerzenie listy przychodów, które zostały objęte ulgą, ma sprawić, że więcej osób weźmie udział w programie praktyk absolwenckich oraz stażów, nie tylko w prywatnych firmach, ale także w administracji państwowej. Według danych Ministerstwa Finansów z zerowego PIT-u skorzystają ponad 2 miliony pracowników.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Nowa lista dokumentów w SaldeoSMART
Następny
Dzień Ochrony Danych Osobowych

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *