Co Polacy wiedzą o podatkach? W zasadzie niewiele…

Udostępnij:
0
(0)

Wiedza z na temat tego, jaką część naszych przychodów zabiera fiskus, wydaje się dość podstawowa. I to nie tylko w aspekcie prowadzenia własnego biznesu, ale również bycia pracownikiem. Jak się jednak okazuje, Polacy bardzo pobieżnie znają własny system podatkowy i nie potrafią się po nim efektywnie poruszać.

System podatkowy w oczach Polaków

Nieprzyjazny, niesprawiedliwy, skomplikowany – taki jest polski system podatkowy w oczach mieszkańców naszego kraju. Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Maison&Partners[i] na zlecenie koalicji „Polacy na rzecz sprawiedliwych podatków” aż 93% Polaków chciałoby uproszczenia systemu podatkowego. Ciekawe jest jednak to, że kiedy zapytamy się rodaków o to, co tak naprawdę chcą uprościć, okazuje się, że nie bardzo wiedzą. Poniżej kilka ciekawostek obnażających podatkową niewiedzę:

  • 82% pracowników pracujących na umowę o pracę wie, ile wynosi ich wynagrodzenie netto, ale już tylko 72% wie, ile brutto. Co czwarty pracownik nie wie zatem ile, ani za co dokonywane są z ich pensji potrącenia. Jeszcze gorzej wypada wiedza na temat kosztów pracodawcy (tzw. podwójne brutto), bo o tym, że coś takiego w ogóle jest, wie zaledwie 36% pracowników,
  • Podatek PIT, z którego właśnie się rozliczyliśmy, to dla 16% pracowników pracujących na UoP coś, co ich nie dotyczy,
  • Co piąty Polak jest zwolennikiem podatku liniowego a 70% nie wie czy woli liniowy czy progresywny. Kiedy jednak badacze poświęcili czas na to, by wyjaśnić badanym czym różnią się obie skale podatkowe, to okazało się, że poparcie dla systemu liniowego wzrosło do 60%.

Nie wiem, że nic nie wiem – Polacy o podatkach

Mała wiedza na dany temat nie jest aż takim problemem (zawsze można ją poszerzyć i zdobyć), ale kłopot zaczyna się wtedy, kiedy wchodzimy w obszar tzw. nieuświadomionej niekompetencji, czyli nawet nie wiemy, że nie wiemy. A tak właśnie jest z wiedzą o podatkach. Z badania wynika, że zaledwie 42% Polaków uważa, że płaci podatek VAT (10% w ogóle o nim nie słyszało), a 21% jest przekonanych, że żyje w raju podatkowym, w którym nie płaci się żadnych podatków.

Dobry księgowy na wagę złota

Nieuświadomiona niekompetencja prowadzi do tego, że nie poszukuje się dodatkowych informacji – zatem nawet tak licznie działające portale podatkowe, które pozwalają na samodzielne zdobywanie wiadomości i wiedzy z tego zakresu nie pomogą. A prawdą jest też to, że Polski system podatkowy, do najłatwiejszych w obsłudze nie należy. Przedsiębiorcy wprawdzie mają nieco większą wiedzę na temat systemu podatkowego nich ich pracownicy, ale i tak orientowanie w przepisach (zwłaszcza ich zmianach) to prawdziwe wyzwanie.

Według międzynarodowego wskaźnika łatwości prowadzenia działalności gospodarczej, prowadzonego przez Bank Światowy, polski przedsiębiorca musi poświęcić na papierkologię podatkową aż 286 godzin w roku[ii]. T0 35 roboczych dni czyli prawie dwa miesiące! Nie wliczono w to czasu, jaki przedsiębiorca musiałby po święcić na zapoznawanie się z nowymi przepisami oraz wprowadzanie do swojej firmy działań z zakresu optymalizacji podatkowej. A bez tego, zyski przedsiębiorców mogą drastycznie topnieć. Dobry księgowy, który zna się na przepisach, rozwija wiedzę podatkową, jest w stanie doradzić przedsiębiorcy. Do tego jeśli jeszcze korzysta z nowości i technologii, które pozwalają przyspieszyć i zoptymalizować pracę przedsiębiorcy to skarb, który wart jest tyle w złocie ile sam waży!

[i] Raport „Czego Polacy nie wiedzą o podatkach?” prof. Dominika Maison z Wydziału Psychologii UW
[ii] Wikipedia, dostęp 29.04.2017

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Jakie kary grożą księgowym w 2017 roku?
Następny
Jak wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *