Amortyzacja sprzętu komputerowego

Udostępnij:
0
(0)

Komputer znajduje się obecnie w niemal każdej firmie. Co więcej, wiele przedsiębiorstw nie mogłoby bez niego funkcjonować. Jeśli planujemy zakup sprzętu komputerowego, musimy pamiętać, że jest to środek trwały, podlegający amortyzacji. Na co więc zwrócić uwagę przed przystąpieniem do dokonywania odpisów?

Wrzucić w koszty czy amortyzować?

Przed dokonaniem amortyzacji komputera konieczne jest określenie jego wartości początkowej. Składa się na nią cena nabycia sprzętu wraz ze wszelkimi wydatkami poniesionymi w związku z jego zakupem jeszcze przed dniem przekazania go jako środka trwałego do użytkowania. Co więcej, należy zaliczyć do niej także każde ulepszenie bądź modernizację środka trwałego, jeśli taka miała miejsce. Podczas gdy wartość początkowa nie przekracza 3,5 tys. złotych, komputer możemy wrzucić w koszty uzyskania przychodów bądź dokonać amortyzacji jednorazowej. Jednakże gdy cena urządzenia jest wyższa niż 3,5 tys. złotych, należy ująć je jako środek trwały w miesiącu, w którym został przekazany do użytkowania, i przystąpić do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od miesiąca następnego. Zastosowanie amortyzacji jednorazowej w stosunku do sprzętu komputerowego, którego wartość początkowa przekracza kwotę 3,5 tys. złotych, jest możliwe wyłącznie w przypadku małych podatników lub przedsiębiorców, którzy w tym samym roku rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej.

Środki trwałe amortyzacja Czym są środki trwałe w działalności gospodarczej?

Jaką metodę amortyzacji wybrać?

W przypadku amortyzacji sprzętu komputerowego mamy do wyboru następujące metody: liniową, degresywną i przyspieszoną. Pierwsza z nich, metoda liniowa, jest najbardziej popularna i polega na dokonywaniu regularnych odpisów amortyzacyjnych z zastosowaniem stawek określonych w Wykazie. Amortyzacja sprzętu metodą degresywną polega z kolei na dokonywaniu wyższych odpisów amortyzacyjnych do czasu zrównania się kwoty odpisu rocznego właściwego dla amortyzacji liniowej. W tym momencie należy przejść na dokonywanie odpisów metodą liniową. Amortyzacja sprzętu metodą przyspieszoną może być dobrym rozwiązaniem w stosunku do komputerów używanych lub takich, które tracą na żywotności w bardzo krótkim czasie. Zgodnie z Klasyfikacją Środków Trwałych wysokość rocznej stawki amortyzacyjnej komputera wynosi 30%. W przypadku metody degresywnej może ona zostać podwyższona maksymalnie o współczynnik 2, czyli do 60%.

Jaką metodę amortyzacji środków trwałych najlepiej wybrać?

Co jeśli kupujemy sprzęt wraz z oprogramowaniem?

Bardzo często zdarza się, że sprzęt komputerowy kupujemy wraz z niezbędnym oprogramowaniem. Powoduje ono zwiększenie wartości środka trwałego i nie należy traktować go rozłącznie. Jednakże należy pamiętać, że aby komputer i oprogramowanie można było traktować jako jeden środek trwały, jego przewidywany okres użytkowania nie może być krótszy niż rok. Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy kupujemy samo oprogramowanie. Stanowi ono wartość niematerialną, dlatego może być amortyzowane wyłącznie metodą liniową, której roczna stawka amortyzacyjna wynosi 50%.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Automatyczne płatności za kredyty oraz zbiorcze przenoszenie dokumentów pomiędzy miesiącami – aktualizacja SaldeoSMART
Następny
Jak wybrać dobry program do odczytywania skanowanych faktur? Trzy ważne elementy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *