Podsumowanie zmian w prawie podatkowym 2017

7 najważniejszych zmian w prawie podatkowym w 2017 roku

Udostępnij:
0
(0)

Podsumowania związane z końcem roku nie omijają również tematu księgowości – wszak trudno o bardziej dynamicznie zmieniające się prawo, niż te związane z nowymi regulacjami podatkowymi. Mimo że rok 2017 był pełen bardzo ważnych zmian, to z pewnością można wytypować kilka najistotniejszych, które wpłynęły zarówno na życie przedsiębiorców, jak i ich działów księgowości czy biur rachunkowych.

Przedstawiamy 7 zmian w prawie podatkowym, które naszym zdaniem były najważniejsze.

Odwrotne obciążenie

Duża nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie wraz z początkiem stycznia 2017 roku, przyniosła ze sobą wiele podatkowych rewolucji. Jedną z nich było przeniesienie obowiązku rozliczenia podatku z dostawcy na nabywcę, znana jako „reverse charge” lub mechanizm odwrotnego obciążenia.

Po wprowadzeniu ustawy to osoba kupująca zobowiązana jest o wystawienie faktury sprzedającemu oraz zatroszczenie się o zwrot podatku do urzędu. Zmiany te wywołały najwięcej kontrowersji (i chaosu) w branży budowlanej, która borykała się z problemem nieprawidłowości w fakturach, często nieodzwierciedlających rzeczywistych transakcji.

Ustawa ta rozszerzyła również katalog towarów objętych „reverse charge” na tzw. towary wrażliwe. Zalicza się do nich złoto, srebro, biżuteria oraz pozostałe wyroby jubilerskie. Mechanizm odwrotnego obciążenia jest również stosowany w przypadku transakcji związanych ze sprzedażą/zakupem procesorów, przy czym kwota nabytego towaru musi być wówczas przekroczyć 20 tysięcy złotych.

Co trzeba wiedzieć na temat mechanizmu odwrotnego obciążenia? Tego dowiesz się w tym artykule.

Elektroniczne składanie deklaracji VAT

Kolejną zmianą, jaką przyniosła branży księgowości duża nowelizacja uszczelniająca system rozliczeń podatkowych, to obowiązek składania e-deklaracji. Jest to jedna z najważniejszych regulacji, biorąc pod uwagę postęp technologiczny i przechodzenie z uciążliwej i zawodnej papierologii na bardziej zaawansowane systemy elektroniczne.

W mijającym roku do złożenia elektronicznej deklaracji zobowiązany był każdy przedsiębiorca dokonujący transakcji z zagranicznymi kontrahentami w obrębie państw członkowskich Unii Europejskiej (podatnicy VAT UE). Już od 1 stycznia 2018 roku e-deklaracja będzie powszechnym obowiązkiem nie tylko każdego właściciela firmy. Dołączą do nich również dostawcy i nabywcy towarów lub usług objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia.

Zwolnienie podmiotowe

Ustawą, która została poddana największej metamorfozie w 2017 roku, jest ustawa o podatku od towarów i usług. Nie jest tajemnicą, że najbardziej skorzystali na niej mikro i mali przedsiębiorcy, dla których limit zwolnienia podmiotowego wzrósł ze 150 do 200 tysięcy złotych. Każdy podatnik, którego wartość przychodu nie przekroczy tej kwoty w ciągu roku, nie musi pokrywać podatku z własnych środków.

Ustawa o zwolnieniu podmiotowym z VAT przysłużyła się głównie świeżo upieczonym przedsiębiorcom. Dzięki obniżeniu limitu proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności, nie muszą się już martwić o ewentualne problemy z kontrahentami nieregulującymi należności za usługi lub towary.

W przypadku przekroczenia magicznej kwoty 200 tysięcy złotych, przedsiębiorca automatycznie pozbawiany jest prawa do ulgi, co wiąże się z istotnymi konsekwencjami. Taki przedsiębiorca sam będzie musiał opodatkować transakcję, która przyczyniła się do przekroczenia limitu. Konieczna będzie także ponowna rejestracja działalności w Urzędzie Skarbowym oraz prowadzenie ewidencji sprzedaży i zakupu towarów.

Przeczytaj, czy przysługuje Ci prawo do zwolnienia podmiotowego w VAT?

Ulga B+R

Mijający rok łaskawy był również dla podatników, których biznes skoncentrowany jest wokół działalności badawczo-rozwojowej. Mogli oni bowiem skorzystać z ulgi na badania i rozwój, bazującej na obniżeniu wysokości podatku dochodowego. W 2017 roku kwota opodatkowania dla takich przedsiębiorców mogła zostać zmniejszona nawet o 50% dla poniesionych kosztów pracowniczych oraz tyle samo dla sektora MŚP w przypadku innych wydatków.

Co dokładnie można uwzględnić w kosztach, które uprawniają do skorzystania z tej ulgi?

  • wynagrodzenia i dodatki dla pracowników,
  • wydatki związane z kupnem materiałów i surowców,
  • odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Co najważniejsze, nadchodzący rok będzie przełomowy dla działalności naukowo-badawczej. Limity odliczeń mają zwiększyć się do 100%, a w przypadku zaawansowanych centrów badawczych nawet do 150%!

Niższy ZUS dla przedsiębiorców, czyli niekończąca się opowieść

Kwestia niższego ZUS-u od lat stanowi główny obszar zainteresowań wszystkich przedsiębiorców w Polsce. Niestety nie zanosi się na znaczące zmiany w tym obszarze. Mimo licznych spekulacji na temat obniżonych kwot odprowadzanych co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, stawki te nie tylko nie maleją, ale regularnie rosną.

W nieco innej sytuacji są osoby chcące założyć swoją działalność gospodarczą. Dla niech przygotowano program pięciu ustaw nazywany „Ulgą dla start”. Jedną z potwierdzonych na dzień dzisiejszy zmian jest sześciomiesięczny okres bez obowiązku uiszczania opłat do ZUS dla osób, które zdecydują się założyć swoją działalność w 2018 roku.

Ulga na start, czyli dlaczego warto założyć własną firmę w 2018 roku?

JPK dla małych i średnich przedsiębiorstw

Duża nowelizacja ustawy o VAT przyniosła jeszcze jedną, znaczącą zmianę w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Chodzi o obowiązek składania od 1 stycznia 2017 roku miesięcznej ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w formie elektronicznego, Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Elektroniczne przesyłanie informacji o operacjach gospodarczych to kolejny krok w stronę cyfryzacji. Wzbudził on w mijającym roku wiele kontrowersji, ponieważ wiązał się z koniecznością modyfikacji sposobu prowadzenia ksiąg oraz dokumentowania transakcji handlowych.

Księgowi kontra JPK. Jakie zmiany czekają biura rachunkowe?

Obowiązek sprawdzania statusu VAT kontrahentów

W 2017 roku byliśmy również świadkami dużej zmiany związanej z procedurą przyjmowania faktur przez przedsiębiorstwa od nieistniejących kontrahentów. Od 1 stycznia Naczelnik Urzędu Skarbowego uzyskał prawo do wykreślania firm z rejestru VAT , a co za tym idzie, to na firmie spoczywał obowiązek zweryfikowania statusu kontrahenta w dniu zawierania transakcji.

Sprawdzanie statusu VAT kontrahentów w SaldeoSMART jest bardzo proste – zobacz

Co ciekawe, aż 70% firm wykreślonych przez fiskus (stan na 31 maja 2017) to te przedsiębiorstwa, które zawiesiły swoją działalność na co najmniej 6 miesięcy. W przypadku przyjęcia faktury od kontrahenta, który utracił status czynnego podatnika VAT, to na przyjmującego nakładane są dotkliwe sankcje karne. Ustawa miała na celu przeciwdziałanie nagminnemu wystawianiu pustych faktur, dokumentujących transakcje, do których po prostu nie doszło.

Mimo że rok 2017 był przede wszystkim rokiem uszczelniania systemu podatkowego i nowelizacji ustawy o VAT, wprowadzone regulacje to tylko przysłowiowy czubek góry lodowej. Jedno jest pewne: prawo podatkowe to nieustanne i dynamiczne zmiany, na które w nadchodzącym roku musimy być solidnie przygotowani.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Aktualizacja SaldeoSMART – automatyczne cięcie dokumentów do odczytu i indywidualny numer ZUS
Następny
Najpopularniejsze wpisy w 2017 roku na Blogu SaldeoSMART

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *