Kryptowaluty a podatek

Kryptowaluty a podatek od ich kupna i sprzedaży – sprawdź, jakie zmiany szykuje rząd!

Udostępnij:

Rynek kryptowalut kwitnie z dnia na dzień, a jego rozwój od samego początku budzi wiele kontrowersji. Nic dziwnego, wszak obrót wirtualnymi pieniędzmi to wciąż świeży temat, na który tak ochoczo dyskutują zarówno specjaliści od prawa podatkowego, jak i sami przedsiębiorcy. Jak prawnie w naszym kraju uregulowany jest obrót elektroniczną walutą oraz jakie zmiany szykuje rząd?

Czym tak właściwie są kryptowaluty? Idąc za Wikipedią, to po prostu rozproszone systemy księgowe bazujące na kryptografii i przechowujące informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach. Wirtualne pieniądze przechowujemy w e-portfelu, którym może być zarówno komputer, jak i specjalna aplikacja.

Pod względem funkcjonalności, wirtualne pieniądze niczym nie różnią się od tradycyjnej waluty: możemy używać ich do płacenia za towar lub usługi, sprzedawać lub …gromadzić. Nie da się ich skopiować, ponieważ każda “moneta” posiada swój indywidualny, numeryczny kod, nie grozi im również inflacja. Co ciekawe, wirtualne pieniądze mają tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Z jednej strony w e-portfel nie zajrzą banki ani organy państwowe, z drugiej – ich kursy są bardzo nieprzewidywalne i chwila nieuwagi może kosztować posiadacza utratę wszystkich środków.

Kryptowaluty doczekały się już własnych rankingów, jednak od wielu lat nieprzerwanie króluje Bitcoin. Do najważniejszych i najpopularniejszych walut elektronicznych należą również Ethereum, Ripple, Dash, IOTA czy Steemit – oczywiście nowych konkurentów nieustannie przybywa, podobnie jak chętnych na założenie wirtualnego portfela.

Prawo podatkowe a kryptowaluty

Rozkwit rynku kryptowalut wymusił na Ministerstwie Finansów podjęcie decyzji o wypracowaniu jasnego systemu opodatkowania tego procederu. Dotychczas osoby kupujące i sprzedające wirtualne waluty musiały uwzględnić ten fakt podczas składania rocznego zeznania podatkowego. Mówiąc inaczej, po prostu rozliczały się z obrotu kryptowalutami na zasadach ogólnych. Niewywiązanie się z tego obowiązku groziło surowymi sankcjami finansowymi, a najbardziej bolesna dla posiadaczy wirtualnego pieniądza była z pewnością kwota podatku, która – w zależności od uzyskiwanych dochodów – wynosiła 18% lub nawet 32%.

Do rozliczenia kryptowalut wystarczyło prawidłowe wypełnienie dokumentu PIT-36. Przy składaniu zeznania rocznego należało posiłkować się szczegółowymi kwotami uzyskiwanymi z wszelkich potwierdzeń kupna lub sprzedaży elektronicznych pieniędzy, bowiem każdy błąd mógł skutkować nałożeniem na posiadacza kryptowalut bardzo bolesnej kary finansowej.

Co ważne, osoby, które często nabywały lub kupowały elektroniczne pieniądze, zobowiązane były do niezwłocznego założenia działalności gospodarczej oraz uiszczania składek za ZUS i CIT.

Zmiany w 2019 r. – podatek Belki a kryptowaluty

Dotychczasowe ustalenia związane z rozliczaniem podatku od obrotu kryptowalutami stanęły pod dużym znakiem zapytania, a to wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o PIT i CIT, której wstępny projekt jest już gotowy, a jego wdrożenie planowane na początek 2019 roku.

Zgodnie z nowym projektem Rządowego Centrum Legislacji, opodatkowany będzie wyłącznie dochód oraz wszelkie wydatki związane z obrotem wirtualną walutą. Innymi słowy, do przychodu z kryptowalut wliczane będą także transakcje sprzedaży oraz kupna towaru i usług za ich pomocą. Przychody uzyskane wskutek obrotu wirtualnymi pieniędzmi nie będą wliczane do zysków kapitałowych, a posiadacze kryptowalut zapłacą też podatek od wymiany jednej waluty na drugą.

Podatek od kryptowalut będzie 19-procentowy, a ich posiadacze zobligowani do rocznego rozliczenia się z wszystkich wydatków z nimi związanych, niezależnie od uzyskanego przychodu. Co najważniejsze, po wejście w życie nowej ustawy nie będzie możliwości odliczenia straty od kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

Prawo podatkowe zmienia się z roku na rok, próbując nadążyć m.in. za technologicznym postępem. Trudno się dziwić takim zmianom, wszak sam rynek wirtualnych pieniędzy ewoluuje w błyskawicznym tempie, a niektóre państwa pracują już nawet nad projektami krajowej  kryptowaluty. Zanim jednak zaczniemy rozważać zakup wirtualnych monet, warto wcześniej przeanalizować, czy gra jest warta świeczki i dokładnie zapoznać się z wszystkimi zobowiązaniami podatkowymi. Choć samo rozliczenie kryptowalut nie jest wcale aż tak skomplikowane, to sprawne zarządzanie nimi wymaga już odpowiedniej wiedzy i doświadczenia.

Współczesny księgowy - jak zmienia się praca w księgowości-SM Jak zmieniła się praca w księgowości na przestrzeni ostatnich lat? Kim jest współczesny księgowy?
Poprzedni
Jak dodawać załączniki do dokumentów?
Następny
Aktualizacja SaldeoSMART – zaawansowane uprawnienia do bazy kontrahentów

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *