Doradca podatkowy

Kim jest doradca podatkowy?

Udostępnij:

11 maja to Dzień Doradcy Podatkowego – święto ustanowione na pamiątkę uchwalenia 11.05.2001 roku ustawy, która umożliwiła zwołanie I Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych. Sam zawód istniał już wcześniej i należy do zawodów zaufania publicznego, a jego wykonywanie podlega ochronie ustawowej. Kim jest doradca podatkowy i w jakiej sytuacji warto udać się do niego po poradę? Odpowiadamy poniżej.

Zawód: doradca podatkowy. Krótka historia

Pierwszy Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych miał miejsce w 2002 roku, jednak w praktyce ten zawód był wykonywany już od 1990 r., kiedy to zaczęły powstawać i rozwijać się firmy oraz zwiększyło się zapotrzebowanie na porady podatkowe. Formalnie, doradca podatkowy jako wolny zawód zaufania publicznego, funkcjonuje od 1.01.1997 r., gdy zaczęła obowiązywać ustawa z 5.07.1996 r. o doradztwie podatkowym.

Aby zostać doradcą podatkowym konieczne jest zdanie 2-częściowego Państwowego egzaminu (część pisemna i ustna), posiadanie wykształcenia wyższego oraz pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych, a także dwuletnia praktyka zawodowa i wpis na listę doradców podatkowych. Doradcy podatkowi są zobligowani do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji, poprzez uczestnictwo w kursach, szkoleniach lub konferencjach, a tym samym znajomości aktualnie obowiązujących przepisów prawa podatkowego. Każdy z doradców jest także członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych oraz posiada ubezpieczenie OC. Co więcej, ten zawód jest także objęty tajemnicą zawodową.

Kiedy udać się na konsultacje do doradcy podatkowego?

Prowadzenie ksiąg podatkowych, rachunkowych i innych ewidencji oraz sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych jest jedną z usług świadczonych przedsiębiorcom przez doradców podatkowych. Ten obszar prowadzenia działalności jest wspólny z księgowymi. Jednak zakres obowiązków zawodowych jest znacznie szerszy i wiele osób nie zna różnicy między zawodem doradcy podatkowego i księgowego.

Doradcy podatkowi w szczególności posiadają uprawnienia do:

  • Udzielania porad/ wyjaśnień/ opinii z zakresu prawa podatkowego (także międzynarodowego) oraz obowiązków podatkowych i celnych,
  • Prowadzenia postępowań przed organami skarbowymi,
  • Sporządzanie skarg do wojewódzkich sądów administracyjnych,
  • Reprezentowania przed wojewódzkich sądów administracyjnych,
  • Sporządzania skargi kasacyjnej i reprezentacja przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Szczegółowy opis czynności doradztwa podatkowego znajduje się w art. 2 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy o doradztwie podatkowym.

Podsumowując, z usług doradcy podatkowego przedsiębiorcy powinni korzystać zawsze wtedy, gdy wymagają pomocy w zakresie interpretacji przepisów podatkowych czy kontaktu z organami skarbowymi bądź sądem administracyjnym w tematach podatkowych.

Poprzedni
Szkolenie na koszt pracodawcy – co trzeba o nim wiedzieć?
Następny
Zatory płatnicze – co trzeba wiedzieć o projekcie nowej ustawy?

Komentarze (1)

  1. Podatkowiec

    Doradca podatkowy niestety wciąż jest częściej kojarzony z księgowym albo jakimś tam „doradcą kredytowym”, tymczasem w polskich realiach kontakt z dobrym doradcą podatkowym, czyli takim, który posiada wykształcenie prawnicze, to podstawa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *