Zmiany w prawie pracy w 2018

Zmiany w prawie pracy w 2018 r.

Udostępnij:
0
(0)

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę, nowe zasady dotyczące zatrudnienia Ukraińców i modyfikacje związane ze świadectwami pracy – to najważniejsze, ale nie jedyne, zmiany w prawie pracy, które będą miały miejsce w 2018 r.

Wyższe wynagrodzenie nie tylko dla pracowników na etacie

W Polsce od dawna obowiązuje wynagrodzenie minimalne. Od 1 stycznia 2018 r. minimalna pensja osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na pełen etat wynosi 2 100 zł brutto, czyli o 5% więcej w porównaniu do roku ubiegłego.

Od 1 stycznia 2018 r. więcej zarabiają nie tylko pracownicy zatrudnieni na etat. W zeszłym roku została ustalona stawka minimalna dla osób wykonujących pracę na podstawie zleceń. Z początkiem bieżącego roku ustawodawca zdecydował się podnieść minimalną stawkę godzinową obowiązującą pracodawców zatrudniających na podstawie umowy zlecenia – aktualnie wynosi ona 13,70 zł brutto za godzinę.

Od stycznia 2019 r. pensja minimalna i minimalna stawka godzinowa idą w górę – przeczytaj o tym, co wiąże się z tą podwyżką

Zmiany w zatrudnianiu Ukraińców

Zmiany w prawie pracy dotyczą także obcokrajowców zatrudnionych w Polsce. Niskie bezrobocie (w grudniu 2017 r. było ono na poziomie 6,6%) jest dotkliwe dla pracodawców – nie zawsze są oni w stanie obsadzić wszystkie wolne stanowiska pracy. Z tego względu ustawodawca zdecydował się wprowadzić zmiany w zatrudnianiu Ukraińców – modyfikacje przepisów, które weszły w życie mają ułatwić załatwianie formalności związanych z zatrudnianiem pracowników tej narodowości.

Zatrudnianie cudzoziemców – sprawdź jakie zmiany czekają nas w 2018 roku

Od stycznia 2018 r. pracownika z Ukrainy można zatrudnić na podstawie zezwolenia na pracę krótkoterminową na okres od 6 do 12 miesięcy. Wyjątkiem jest praca sezonowa – pracownicy sezonowi mogą być zatrudniani na okres 9 miesięcy. Obowiązuje też nowe oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Jego złożenie przez pracodawcę we właściwym ze względu na siedzibę firmy urzędzie pracy jest niezbędne, aby legalnie zatrudnić obcokrajowca.

Praca tymczasowa – o czym warto pamiętać po czerwcowej nowelizacji przepisów, która uszczelniła i doprecyzowała dotychczasowe przepisy

Zmiany w prawie pracy – czy czeka nas więcej reform?

Powyższe zmiany, czyli odnoszące się do wyższego wynagrodzenia minimalnego i zatrudniania Ukraińców, już obowiązują. Rok 2018 ma być jednak czasem liczniejszych modyfikacji w kodeksie pracy. W planach jest nowelizacja przepisów dotyczących:

  • świadectw pracy

Dotychczas pracownik, który otrzymał świadectwo pracy, mógł złożyć wniosek o jego korektę w ciągu 7 dni. Po zmianach czasu ma być więcej – 14 dni. Dodatkowo pracownicy na drodze sądowej będą mogli ubiegać się o wydanie orzeczenia zastępującego świadectwo pracy.

  • dyskryminacji

Aktualnie pracownik, który doznał w miejscu pracy mobbingu, może starać się o odszkodowanie jedynie wówczas, gdy to z jego inicjatywy doszło do rozwiązania umowy o pracę. Już wkrótce pracownik będzie możliwość dochodzenia odszkodowania zarówno w trakcie trwania stosunku pracy, jak i po rozwiązaniu umowy o pracę przez pracodawcę.

  • uprawnień rodzicielskich

Na mocy nowych przepisów zostanie poszerzone grono osób mogących zajmować się dzieckiem na takich samych zasadach jak rodzice. Z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego będą mogli zatem skorzystać np. dziadkowie dziecka.

Mimo że planowanych zmian jest kilka, nie można mówić o gruntownej reformie kodeksu pracy. Modyfikacje, które weszły i które wejdą w życie w bieżącym roku, mają na celu przede wszystkim poprawienie sytuacji pracownika na rynku pracy.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Split payment – czy system podzielonej płatności to rzeczywiście rewolucja dla przedsiębiorcy?
Następny
3 najważniejsze zmiany w podatkach – sprawdź, co czeka księgowych w 2018 roku!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *