Co znajdziesz we wpisie:
Zarządzanie zespołem to nie jest bułka z masłem i wie o tym każdy manager, któremu przyszło w pracy koordynować działaniami swojego teamu. I choć może się wydawać, że wspólny cel jest czynnikiem, który ma bezpośredni wpływ na zaangażowanie pracowników, to jednak warto wziąć pod uwagę, że każdy z nas może być motywowany do wytężonej pracy za sprawą różnych pobudek.
Jak się bowiem okazuje, zespół projektowy składający się z osób o różnych wartościach i umiejętnościach, to zespół najbardziej efektywny (i kreatywny!) w pracy. Co więcej, poszczególne role pełnione w zespole zostały dokładnie zbadane i opisane przez Meredith Belbin, brytyjskiego naukowca specjalizującego się w temacie zarządzania zespołami.
9 ról zespołowych Belbina
Belbin wyszczególnił aż 9 ról zespołowych i zdefiniował zalety oraz słabości wynikające z ich pełnienia:
-
Myśliciel
Jest to osoba twórcza, postępowa, specjalizująca się w rozwiązywaniu trudnych problemów. Stara się redefiniować problemy i podchodzić do nich od różnych stron, a każdą przeszkodę napotkaną na drodze traktuje jak wyzwanie. Jest ogromnym zwolennikiem innowacji i nieszablonowych metod działania.
Słabością myślicieli może być zaniedbywanie kwestii praktycznych na rzecz ekscytacji własnymi pomysłami oraz uparte obstawanie przy swoich rozwiązaniach, nawet jeśli współpraca z innymi może przynieść wymierne korzyści.
-
Poszukiwacz Źródeł
Osoba komunikatywna i entuzjastyczna, często nawiązująca kontakty i badająca możliwości. Szuka i wykorzystuje nadarzające się okazje, ale też nierzadko traci pierwotny zapał, kiedy spada poziom ekscytacji.
Słabością poszukiwaczy źródeł może być ich nadmierny optymizm, przez który szybko tracą zainteresowanie problemem i zawodzą klientów np. poprzez niedotrzymywanie wyznaczonych terminów.
-
Koordynator
Osoba pewna siebie i dobrze przewodnicząca, motywująca pozostałych do działania. Zajmuje się w zespole określaniem celów, trafnie przydziela zadania i nadzoruje przebieg pracy.
Słabością koordynatorów może być skłonność do wyręczania się innymi ludźmi, manipulowania nimi oraz przypisywania wyłącznie sobie pochwał za pracą całego zespołu.
-
Lokomotywa
Osoba dynamiczna, odważna i bardzo zdeterminowana, nieustannie potrzebująca presji oraz stawiająca przed zespołem wyzwania. Zazwyczaj ma duże oczekiwania co do jakości wykonywanego zadania.
Słabością lokomotywy może być z pewnością jej skłonność do frustracji i irytacji, a także tendencja do prowokowania innych i ranienia ich uczuć.
-
Krytyk Wartościujący
Osoba wnikliwa, rzeczowa, zdolna do obiektywnej oceny sytuacji oraz dostrzegająca różnorodne opcje. Ma talent strategiczny i cechują ją sceptycyzm oraz skłonność do nie podejmowania ważnych decyzji pod wpływem chwili.
Słabością krytyków może być nadmierny krytycyzm i tendencje do cynicznych wypowiedzi, a także niski poziom energii i brak zdolności do inspirowania pozostałych swoimi pomysłami.
-
Dusza Zespołu
Osoba uważna, współpracująca i łagodna. W zespole pełni rolę mediatora, który zapobiega kłótniom, wprowadza spokój, jest uprzejmy i pomocny oraz zawsze wysłucha każdego członka zespołu.
Słabością duszy zespołu może być niezdecydowanie oraz skłonność do ulegania wpływom. Osoby takie mogą również unikać sytuacji prowadzących do wywierania presji.
-
Realizator
Osoba wysoce zdyscyplinowana i godna zaufania, która zajmuje się przekształcaniem pomysłów w działanie. Z reguły konserwatywna i bardzo wydajna, nie boi się ciężkiej pracy.
Słabością realizatorów może być zbyt duże przyzwyczajenie do starych rozwiązań, a co za tym idzie, zbyt mała elastyczność i opóźnienia w przypadku nowych sytuacji. Mogą również utrudniać zmiany ponieważ lubią uparcie obstawać przy tradycyjnych i sprawdzonych metodach.
-
Skrupulatny Wykonawca
Osoba pracowita i sumienna, zajmująca się głównie szukaniem błędów i ewentualnych zaniedbań. Bywa niespokojna i w pracy stawia na perfekcjonizm.
Słabością wykonawców może być tendencja do zbytniego zamartwiania się i niechętnego przydzielania zadań pozostałym członkom zespołu. Osoby takie bywają zbyt drobiazgowe i czasem obsesyjnie podchodzą do wykonywanego zadania.
-
Specjalista
Osoba posiadająca rzadko spotykaną wiedzę i umiejętności. Z reguły jest bardzo samodzielna, wykazuje inicjatywę oraz sama wyznacza sobie nadrzędny cel działania. Jest skłonna do poświęceń i pracę traktuje jako niekończącą się przygodę oraz okazję do zdobywania nowej wiedzy na temat fascynującej jej dziedziny.
Słabością specjalistów może być zbytnie koncentrowanie się na szczegółach i niedostrzeganie szerszego obrazu, a także ignorowanie czynników pochodzących spoza obszaru ich specjalizacji.
Zbuduj efektywny zespół projektowy
Efektywny zespół projektowy to taki, do którego każdy wnosi wyjÄ…tkowy zestaw cech i umiejÄ™tnoÅ›ci. Nie warto zatem budować zespołów skÅ‚adajÄ…cych siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie z samych specjalistów, myÅ›licieli etc. – to wÅ‚aÅ›nie jak najbardziej urozmaicony skÅ‚ad gwarantuje każdemu zespoÅ‚owi wiÄ™kszÄ… wydajność i szansÄ™ na osiÄ…gniÄ™cie sukcesu!
Źródło: Belbin M., (2008), Twoja rola w zespole, Gdańskie Wydawnictwa Psychologiczne, Gdańsk.