Z jakich dotacji mogą aktualnie korzystać przedsiębiorcy? Przegląd dostępnych ofert

Udostępnij:
0
(0)

Potwierdzi to większość przedsiębiorców… Prowadzenie własnej działalności w Polsce to wyzwanie, które wymaga niemałych zasobów finansowych i wysiłku. Dla właścicieli firm, zwłaszcza tych działających w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), uzyskanie dodatkowego wsparcia finansowego może stanowić realną szansę na rozwój. W tym i w przyszłym roku dotacje mogą być przeznaczone na innowacje, ekologiczne projekty, rozwijanie badań i rozwoju, promocję marek czy też rozbudowę infrastruktury.

Warto sprawdzić! Dofinansowanie dla JDG z Funduszy Europejskich

W roku 2023 i w 2024 przedsiębiorcy ponownie otrzymują szansę na rozwój swojego biznesu. Interesującym źródłem dotacji są fundusze europejskie. Nabory wniosków w ramach ich programów rozpoczęły się już w pierwszym kwartale tego roku, pomimo trwających sporów między rządem a Komisją Europejską.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy będzie mógł skorzystać z dotacji, a suma środków na rozdysponowanie jest ograniczona. Zachęcamy do bliższego poznania harmonogramu konkursów i możliwości finansowania.

FENG Promocja marki w sektorze MŚP

Program „Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki” (FENG) oferuje wsparcie dla promocji marek innowacyjnych MŚP. Głównym celem tego programu jest wzmocnienie potencjału eksportowego przedsiębiorców MŚP na rynkach międzynarodowych. Beneficjentami programu są MŚP, które mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach dwóch naborów: pierwszy z nich obejmuje alokację w wysokości 155 000 000 PLN, a drugi 100 000 000 PLN. Terminy naboru to 16 października – 30 listopada 2023 roku oraz 16 kwietnia – 21 maja 2024 roku, z tym że drugi nabór skupia się na promocji na Światowej Wystawie EXPO 2025 w Japonii. Wsparcie polega na dofinansowaniu udziału MŚP w targach, wyjazdowych misjach gospodarczych oraz kampaniach promocyjnych, co ma zwiększyć ich możliwości eksportowe na rynkach międzynarodowych.

FENG w ścieżce SMART

Harmonogram programu „Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki” Ścieżka SMART stanowi jedno z najbardziej atrakcyjnych wyzwań w ramach Programu FENG na okres 2021-2027. Ten konkurs jest dedykowany projektom, które wyróżniają się znacznym poziomem innowacyjności, przewyższającym standardy krajowe. W ramach ścieżki SMART można wyróżnić:

Nabór dla pojedynczych przedsiębiorstw. Zwiększenie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw.

W ramach tej dotacji środki są przeznaczone na rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw, co przekłada się na wdrażanie innowacji produktowych lub procesowych. Dodatkowo wsparcie jest dostępne dla działań związanych z zieloną transformacją przedsiębiorstw, cyfryzacją, internacjonalizacją oraz podnoszeniem kompetencji kadry.

 • Beneficjenci – MŚP oraz duże przedsiębiorstwa.
 • Alokacja dla MŚP – 890 000 000 PLN (900 000 000 PLN w 2024).
 • Alokacja dla dużych przedsiębiorstw – 667 000 000 PLN (890 000 000 PLN w 2024).
 • Terminy naboru: 10 maja – 30 października 2023, marzec/kwiecień 2024.

Nabór na rzecz dostępności – Tworzenie innowacyjnych rozwiązań, które zaspokajają potrzeby osób ze szczególnymi potrzebami.

Środki z tej dotacji mogą być przeznaczone na projekty skoncentrowane na rozwiązywaniu problemów osób ze szczególnymi potrzebami, które wpłyną pozytywnie na zwiększenie dostępności. Istotą projektu jest wyeliminowanie co najmniej jednej bariery występującej w przestrzeni fizycznej, środowisku cyfrowym, systemach informacyjno-komunikacyjnych, produktach, usługach, procesach lub usatysfakcjonowanie innych specjalnych potrzeb tych osób.

 • Beneficjenci – MŚP oraz duże przedsiębiorstwa.
 • Alokacja dla MŚP – 222 000 000 PLN.
 • Alokacja dla dużych przedsiębiorstw – 445 000 000 PLN.
 • Terminy naboru – 6 lipca – 30 października 2023.

Nabór dla konsorcjów. Zwiększenie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw.

Środki, które uzyskają beneficjenci tego naboru, mogą być przeznaczone na rozwijanie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw, co przekłada się na wdrażanie innowacji produktowych lub procesowych. Dodatkowo wsparcie jest dostępne dla działań związanych z zieloną transformacją przedsiębiorstw, cyfryzacją, internacjonalizacją oraz podnoszeniem kompetencji kadry.

 • Alokacja dla konsorcjów MŚP – 222 000 000 PLN.
 • Alokacja dla pozostałych konsorcjów – 1 335 000 000 PLN.
 • Terminy naboru – 14 listopada 2023 – 8 lutego 2024.

Krajowy Plan Odbudowy – Innowacje środowiskowe, w tym GOZ

Jeśli Twoja firma działa w sektorze innowacji środowiskowych lub ma ambicje związane z gospodarką o obiegu zamkniętym, to Krajowy Plan Odbudowy (KPO) może być wyjątkową szansą na wsparcie. Program ma na celu wspieranie polskich przedsiębiorstw w ekologicznej transformacji. Działania obejmują innowacje środowiskowe, w tym te związane z gospodarką o obiegu zamkniętym. To okazja do rozwoju projektów związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem.

Program jest dostępny zarówno dla dużych firm, jak i dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Warto zaznaczyć, że Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) będzie obsługiwać przedsiębiorstwa z sektora MŚP, natomiast Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) będzie obsługiwać duże przedsiębiorstwa. Całkowita dostępna alokacja wynosi 162 000 000 EUR. Nabór wniosków rozpocznie się 2 października i potrwa do 29 grudnia 2023 roku.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) dla województwa łódzkiego – Gospodarka w transformacji

Jeśli Twoje przedsiębiorstwo znajduje się w województwie łódzkim i planujesz inwestycje zwiększające zdolności produkcyjne, wdrażanie technologii Przemysłu 4.0 lub poprawę efektywności energetycznej, to Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (FST) może okazać się dodatkowym źródłem środków na dalszy rozwój. Program oferuje dofinansowanie bezzwrotne dla MŚP i dużych przedsiębiorstw w dwóch obszarach: inwestycje i innowacje. Środki w wysokości 80 000 000 PLN są dostępne zarówno dla projektów inwestycyjnych, jak i tych związanych z wprowadzaniem innowacji.

Terminy naboru zostały podzielone na dwa etapy:

 • Inwestycje: Nabór wniosków będzie trwał od listopada do grudnia 2023 roku.
 • Innowacje: Natomiast nabór projektów z zakresu innowacji będzie otwarty od grudnia 2023 roku do stycznia 2024 roku.

Fundusze Europejskie dla Regionów: Wsparcie Projektów Rozwojowych

Fundusze Europejskie dla Regionów to okazja dla przedsiębiorców, zarówno małych i średnich (MŚP), jak i dużych, aby uzyskać wsparcie finansowe na realizację różnorodnych projektów.

Środki z tego projektu są dostępne dla przedsiębiorców, którzy planują projekty badawczo-rozwojowe, inwestycje w infrastrukturę (B+R), prace związane z efektywnością energetyczną czy wdrożenie innowacji. Jeśli Twoja firma działa w jednym z tych województw i ma ambitne plany rozwojowe, to warto rozważyć udział w tych programach, aby uzyskać wsparcie finansowe na swoje przedsięwzięcia. Poniżej prezentujemy aktualne projekty dostępne w województwach:

1. Dolnośląskie: Projekty B+R (Badania i Rozwój) oraz Infrastruktura B+R (Badania i Rozwój)

 • Termin: 15 lutego – 19 marca 2024
 • Alokacja – 155 000 000 PLN
 • Powiat zgorzelecki ma osobny nabór z budżetem wynoszącym 44 mln zł.

2. Małopolskie: Prace B+R z przygotowaniem do wdrożenia

 • Termin – II / III kwartał 2024
 • Alokacja – 91 000 000 PLN

3. Małopolskie: Projekty kompleksowe obejmujące prace B+R z wdrożeniem

 • Termin: 31 lipca – 26 września 2023
 • Alokacja: 114 000 000 PLN

4. Podkarpackie: Wsparcie działalności B+R

 • Termin – 31 sierpnia – listopad 2023
 • Alokacja – 90 000 000 PLN

5. Pomorskie: Efektywność energetyczna (termomodernizacja oraz rozwój systemów ciepłowniczych)

 • Termin – Listopad 2023 – luty 2024
 • Alokacja – 127 000 000 PLN

6. Śląskie: Infrastruktura B+R oraz projekty B+R

 • Termin – 29 sierpnia – 31 października 2023
 • Alokacja – 376 000 000 PLN

7. Śląskie: Wdrożenie wyników prac B+R

 • Termin – Kwiecień – maj 2024
 • Alokacja – 93 000 000 PLN

8. Mazowieckie: Projekty modułowe

 • Termin – Grudzień 2023 – styczeń 2024
 • Alokacja – 69 000 000 PLN

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Wsparcie finansowe dla przedsiębiorstw w zakresie automatyzacji i robotyzacji.

Głównym celem programu jest wspieranie transformacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP) w kierunku Przemysłu 4.0 poprzez automatyzację i robotyzację. Dofinansowanie jest dostępne dla MŚP prowadzących działalność gospodarczą na terenie Polski Wschodniej, tj. województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego lub mazowieckiego (z wyjątkiem regionu warszawskiego stołecznego – m. st. Warszawa oraz niektórych powiatów). Całkowita dostępna alokacja wynosi 100 000 000 PLN. Możliwe dofinansowanie wynosi do 85% kosztów projektu, w zależności od rodzaju wydatku i pomocy. Nabór wniosków trwa od 2 sierpnia do 8 listopada 2023 roku. Skorzystanie z tych funduszy to znakomita okazja dla MŚP w regionie Polski Wschodniej, aby wykorzystać nowoczesne technologie i podnieść efektywność swojej działalności.

W Polsce jest wiele programów wspierających przedsiębiorczość, a jednym z nich jest dotacja na założenie pierwszej działalności gospodarczej. Istnieją również liczne programy rządowe oraz oferty z Urzędów Pracy, które oferują różnorodne formy wsparcia, takie jak dotacje, szkolenia czy konsultacje. Te programy są przeznaczone zarówno dla osób rozpoczynających własną działalność, jak i dla już istniejących firm, które chcą rozwijać swój biznes. Szerzej o innych projektach pisaliśmy w artykule: Dofinansowania dla firm. Z czego warto skorzystać?

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Faktura uproszczona – do jakiej kwoty się ją wystawia?
Następny
Jak rozliczyć studia i szkolenia w ramach działalności gospodarczej?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *