Co się stanie, gdy będziesz miał wypadek drogowy, jadąc samochodem służbowym?

Udostępnij:
0
(0)

Ubezpieczenie OC jest obowiązkiem każdego posiadacza samochodu, dzięki temu świadczeniu w przypadku kolizji drogowej, fundusz ubezpieczeniowy zwraca osobie poszkodowanej koszty naprawy samochodu. Chodzi tutaj oczywiście o sytuacje, w których to my spowodowaliśmy kolizję lub wypadek. To z naszego funduszu jest wypłacane odszkodowanie. Działa to tak samo w drugą stronę, nam wypłacane jest świadczenie, jeżeli staliśmy się ofiarą kolizji. Wysokość składek ubezpieczeniowych zależna jest od wielu czynników m.in. wieku właściciela samochodu, jak długo mamy prawo jazdy, od wieku oraz pojemności samochodu. Z powodu braku aktualnego ubezpieczenia nakładane są bardzo duże kary, które sięgnąć mogą nawet 3 tysięcy złotych. Jeżeli chodzi o ubezpieczenie samochodu prywatnego, to zasady są bardzo proste. Bardziej skomplikowane jest ubezpieczenie oraz wypłata odszkodowania z polisy auta firmowego lub służbowego.

Podstawowe informacje

Z kolizją lub wypadkiem komunikacyjnym wiąże się duża odpowiedzialność i często przykre konsekwencje. Warto więc znać przynajmniej część możliwych scenariuszy, jakie mogą nas spotkać. Bardzo ważne jest to, że w przypadku samochodów firmowych to pracodawca ponosi odpowiedzialność za wyrządzone szkody przez pracownika na swoim stanowisku pracy. Dotyczy się to również kierowców zawodowych oraz osób pracujących m.in. za kierownicą samochodu. Wszystkie roszczenia za szkody w mieniu oraz na zdrowiu osób trzecich składane są wtedy do pracodawcy osoby, która jadąc samochodem służbowym, spowodowała wypadek lub kolizję.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Powinniśmy pamiętać także o tym, że w szczególnych przypadkach zakład ubezpieczeń może uchylić się od wypłacenia całości lub nawet części odszkodowania za wyrządzoną szkodę podczas kolizji lub wypadku drogowego. Powodem do takiej decyzji może być rażące naruszenie przepisów oraz warunków polisy ubezpieczeniowej np. dopuszczenie do kierowania pojazdem osoby nietrzeźwej, bez uprawnień lub kwalifikacji do prowadzenia specyficznych pojazdów lub innych sytuacji, które wzbudzą podejrzenia firmy ubezpieczeniowej.

Policja na miejscu zdarzenia

W przypadku udziału samochodu firmowego w kolizji drogowej powinniśmy zawsze wzywać policję na miejsce zdarzenia. W innym przypadku firma ubezpieczeniowa może zakwestionować zasadność wypłaty odszkodowania. Dzięki notatce policyjnej sporządzonej na miejscu zdarzenia takie wątpliwości są natychmiast rozwiewane. Należy także pamiętać, że każda polisa ubezpieczeniowa określa maksymalny limit odszkodowania, jaki zostaje wypłacony. Do kwoty wyszczególnionej na polisie zobowiązany jest do pokrycia szkody na osobach oraz mieniu. Jeżeli roszczenia poszkodowanych przewyższają kwotę polisy, to nadwyżkę zobowiązany jest do uiszczenia pracodawca zatrudniający osobę, która spowodowała wypadek.

Jak widać, sprawy związane z ubezpieczeniem auta firmowego oraz wypłatą odszkodowania są bardzo podobne do samochodów ubezpieczanych przez osoby prywatne. Różnią się tylko drobnymi niuansami, które w powyższym artykule zostały dokładnie wyszczególnione. Pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania oraz bezpiecznej jeździe!

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Nowelizacja VAT 2017. 3 najważniejsze zmiany w prawie podatkowym
Następny
Szewc bez butów (nie)chodzi – dlaczego znamy sektor MŚP jak własną kieszeń?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *