Wybór odpowiedniego biura rachunkowego

Wybieramy biuro rachunkowe

Udostępnij:
0
(0)

Wybór odpowiedniego biura rachunkowego spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom. Często operacje księgowe firmy są tak skomplikowane, że jej rachunkowość lepiej oddać w ręce specjalistów. Zanim jednak powierzymy finanse przedsiębiorstwa biuru rachunkowemu, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Kompleksowa obsługa klienta

Wybierając biuro rachunkowe, warto zwrócić uwagę na jego podejście do klienta. Elastyczność i wychodzenie naprzeciw jego potrzebom to jedne z najważniejszych cech. Przedsiębiorcy często nie mają czasu zawozić do biura rachunkowego ogromnej ilości nierozliczonych dokumentów. Co więcej, często mogą to zrobić wyłącznie w godzinach jego otwarcia. Dlatego też warto poszukać biura rachunkowego, które umożliwi nam przesyłanie dokumentów e-mailem, będzie prowadzić ich elektroniczne archiwum oraz da nam do niego dostęp. Kładzenie nacisku na nowoczesne rozwiązania technologiczne w obsłudze księgowej ułatwi nam pracę oraz pozwoli zaoszczędzić sporo czasu. Poszukaj więc biura, które zagwarantuje Ci bycie na bieżąco z finansami Twojego przedsiębiorstwa, wyśle prognozę wysokości podatku do zapłacenia za obecny miesiąc i będzie służyć profesjonalną pomocą o każdej porze.

Certyfikat już nieistotny?

Po deregulacji zawodu księgowego usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych może zajmować się praktycznie każdy. Wystarczy tylko, że ma on pełną zdolność do czynności prawnych, nie był karany za określone kategorie przestępstw i ma wykupioną ważną polisę ubezpieczenia OC. Do 2014 roku każdy, kto chciał prowadzić księgowość, musiał mieć certyfikat księgowy wydany przez Ministra Finansów. Obecnie trudniej jest zweryfikować, czy osoba, której chcemy zlecić prowadzenie ksiąg rachunkowych naszej firmy, jest kompetentna i profesjonalna. Co więcej, uwolnienie zawodu księgowego spowodowało, że na rynku pojawiło się bardzo dużo nowych biur rachunkowych. Wybór odpowiedniego staje się więc niemałym dylematem. Dlatego też przed podpisaniem umowy z takim podmiotem warto sprawdzić, czy osoba, z którą będziemy współpracować, ma kierunkowe wykształcenie wyższe bądź ukończone odpowiednie kursy. Jednakże, mimo wszystko, obecnie jednym z najważniejszych kryteriów staje się posiadanie odpowiednich umiejętności z zakresu branży IT. Swobodne obsługiwanie programów księgowych i pracy na systemach ERP wydaje się niezwykle istotnym elementem przy wyborze księgowego.

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Przed zawarciem umowy z biurem rachunkowym koniecznie sprawdź, czy ma ono ważne ubezpieczenie OC. Co więcej, zorientuj się, jaki zakres usług zawarty jest w jego ofercie i co obejmuje ich cena. Dobrze, jeżeli księgowi biura stale podnoszą swoje kwalifikacje i są na bieżąco z przepisami podatkowymi. Dzięki temu mamy pewność, że współpraca z nimi pomoże nam zarówno zoptymalizować koszty firmy, jak i zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Najczęstsze błędy w rachunkowości firmy
Następny
Raport Saldeo – Wykorzystanie zestawień Excel z Saldeo w codziennej pracy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *