Urlop szkoleniowy

Urlop szkoleniowy – kiedy warto z niego skorzystać?

Udostępnij:
0
(0)

Podnoszenie kwalifikacji to ważny element pracy zawodowej. Nie zawsze jednak planowane kursy czy szkolenia idą w parze z odpowiednią ilością wolnego czasu, którego wymagają. Czym jest urlop szkoleniowy i komu przysługuje?

Nieustanny rozwój wpisany jest w naturę człowieka – dlatego też dla wielu z nas podnoszenie kwalifikacji i nabywanie nowych umiejętności jest jednym z kluczowych aspektów życia zawodowego. Zdobywanie wiedzy związanej z pracą, którą wykonujemy, powinno odbywać się oczywiście za porozumieniem z pracodawcą lub też z jego inicjatywy.

Co więcej, przepisy Kodeksu pracy jasno wskazują na to, że pracodawca powinien ułatwić pracownikom podnoszenie kwalifikacji oraz popierać tego rodzaju aktywność, a także nieustannie do niej motywować. Jest to korzystne zarówno z punktu widzenia przedsiębiorstw, jak i zatrudnionych w nim pracowników.

Urlop szkoleniowy – formalności

Urlop szkoleniowy należy się każdemu pracownikowi, który zatrudniony jest na umowę o pracę i za porozumieniem z pracodawcą pragnie podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Przyznawany jest w dni, w które pracownik zazwyczaj pracuje, a za czas jego trwania przysługuje prawo do wynagrodzenia wtedy, kiedy efektem końcowym nauki (poza podniesieniem kwalifikacji) będzie zdanie jednego z egzaminów uwzględnionych w art. 103(2) Kodeksu pracy.

Co ważne, o urlop szkoleniowy wnioskuje sam pracownik w czasie, kiedy jego udzielenie jest zasadne. W praktyce oznacza to tyle, że niewykorzystany urlop po prostu nam przepada, ponieważ nie ma możliwości, aby był zaległy.

Urlop szkoleniowy może zostać przyznany zarówno jednorazowo, jak i w różnych odstępach czasu – jest to ustalane za porozumieniem stron. Niezależnie od umowy, ilość wolnych dni przyznanych pracownikowi jest ściśle określona ustawą i powiązana z rodzajem egzaminu, do którego zatrudniony przystępuje:

  • 6 dni – tyle dni wolnego przysługuje pracownikowi, który przystępuje do egzaminu eksternistycznego, maturalnego lub potwierdzającego kwalifikacje zawodowe
  • 21 dni – na tyle dni płatnego urlopu szkoleniowego mogą liczyć pracownicy przygotowujący pracę dyplomową oraz przystępujący do jej obrony na ostatnim roku studiów.
Szkolenie na koszt pracodawcy Podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest ważnym czynnikiem motywującym pracowników a szkolenie na kosz pracodawcy jest jednym ze sposobów, aby pracownika docenić oraz umożliwić mu rozwój kompetencji zawodowych

Urlop szkoleniowy a obowiązki pracownika

Decydując się na umowę szkoleniową oraz podnoszenie kwalifikacji zawodowych za porozumieniem z pracodawcą, pracownik również musi wywiązać się z ściśle określonych obowiązków związanych z przebiegiem kształcenia. W przypadku złamania zasad związanych z pobieraniem dodatkowych, urlopowych świadczeń, pracodawca ma bowiem prawo zażądania zwrotu kosztów poniesionych na rzecz podnoszenia kwalifikacji pracownika.

Dzieje się tak, kiedy pracownik nie kończy kształcenia i rezygnuje z nauki bez ważnej przyczyny lub po prostu nie przystępuje do podnoszenia kwalifikacji. Co ważne, pracownik objęty urlopem szkoleniowym nie może również zrezygnować z pracy bez wypowiedzenia oraz za wypowiedzeniem w okresie do 3 lat od ukończenia nauki. Warto również zaznaczyć, że jeżeli w tym czasie stosunek pracy zostanie rozwiązany z winy pracownika, także poniesie on koszty przeznaczone na opłacenie urlopu szkoleniowego.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
3 nowoczesne koncepcje zarządzania przedsiębiorstwem
Następny
Skuteczna reklama biura rachunkowego cz.1

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *