Unijne dofinansowania, dzięki którym Twoja firma rozkwitnie

Udostępnij:
0
(0)

Fundusze Europejskie to dobry sposób, aby pozyskać środki na rozwój przedsiębiorstwa. W budżecie UE na lata 2021-2027 przewidziano ponad 76 miliardów euro na inwestycje w innowacje, przedsiębiorczość bądź cyfryzację. Warto zatem dowiedzieć się, jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z dostępnych programów.

Obecnie wiele dotacji jest przeznaczonych dla przedsiębiorców prowadzących małe i średnie firmy. Biznesmeni mogą wziąć udział w projektach regionalnych oraz krajowych.

Doskonalenie kompetencji

Poprawianie swoich umiejętności, zwłaszcza w dobie pandemii, nie zawsze jest proste. Z pomocą przychodzi program „Doskonalenie kompetencji” prowadzony przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą przeznaczyć wsparcie na szkolenia i usługi doradcze, które usprawnią zarządzanie i wykorzystanie w pracy nowych technologii. Ponadto, pracownicy zatrudnieni w małych firmach podniosą swoje kwalifikacje, uczestnicząc w szkoleniach dobranych do potrzeb pracodawcy.

Jakie dofinansowanie przewidziano? 85% w przypadku programów PSF (Podmiotowy System Finansowania), dotyczących usług rozwojowych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, oraz 95% – dla programów outplacementowych, przeznaczonych dla osób zagrożonych utratą pracy. Pracownicy otrzymują niezbędne wsparcie oraz mogą łatwiej znaleźć kolejne zatrudnienie. Wartość projektu to minimum 50 tysięcy złotych.

Wnioski mogą składać wszystkie osoby prowadzące działalność gospodarczą – do 31 października 2021 r.

Rozwój za granicą

Kolejną możliwością jest program „Biznes na rynkach zagranicznych”. Obejmuje on mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które chciałyby przygotować się do sprzedaży swoich produktów i usług na rynku międzynarodowym.

Projekt podzielono na 2 etapy:

 1. Obejmuje usługi doradcze, dzięki którym firmy przygotują oraz wprowadzą nowy model biznesowy – to między innymi: analiza możliwości i propozycje dostępnych źródeł finansowania działalności eksportowej.
 2. To usługi wyszukiwania i nawiązywania kontaktów z zagranicznymi partnerami, przygotowanie produktu do wejścia na nowy rynek, zakup oprogramowania oraz budowanie kanałów dystrybucji.

Kwota dofinansowania zależy od formy, którą wybierze przedsiębiorca. Jeśli skorzysta z pomocy publicznej, otrzyma do 50% wartości kosztów kwalifikowanych. W przypadku pomocy de minimis (to wsparcie publiczne, którego nie trzeba nigdzie zgłaszać) dostanie do 85% wartości kosztów kwalifikowanych.

Przedsiębiorcy otrzymają maksymalnie:

 • 800 000 złotych (w przypadku wyboru rynków wyłącznie spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii),
 • 555 000 złotych (w przypadku wyboru co najmniej jednego rynku z Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii).

Firmy mogą składać wnioski do 22 grudnia 2021 r.

Dodatkowe inwestycje

Przedsiębiorstwa z sektora MŚP mają też prawo do pożyczki na inwestycje rozwojowe. Wykorzystają ją między innymi na:

 • wdrażanie innowacji produktowych, procesowych bądź marketingowych w sektorze usług. W praktyce oznacza to na przykład rozbudowę lub zmiany w sposobie ich świadczenia, dzięki czemu na rynku pojawią się nowe bądź ulepszone usługi,
 • zwiększenie zastosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych:
  – unowocześnianie, wdrażanie nowych technologii i systemów informatycznych
  – operacje pomagające rozwijać produkty i usługi oparte na technologiach, czyli e-biznes
  – zastosowanie technologii, która poprawi efektywność działania, np. wspierając automatyzację procesów biznesowych i wymiany danych

Pożyczka wyniesie maksymalnie 1 mln złotych i otrzymają ją firmy z sektora MŚP, które prowadzą działalność na terenie województwa podlaskiego. Program będzie obowiązywać do końca 2023 roku.

Więcej informacji związanych ze wsparciem można znaleźć na stronie Funduszy Europejskich.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Aktualizacja 2.63 – poznaj kolejne usprawnienia i integracje SaldeoSMART
Następny
Jak Krajowy System e-Faktur wpłynie na działanie SaldeoSMART?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *