Co znajdziesz we wpisie:
Zbliżający się okres rocznego rozliczenia podatków z fiskusem sprzyja poszukiwaniu oszczędności. Rozliczenie PIT jest związane nie tylko z koniecznością zapłaty podatku, ale również z możliwością odebrania dodatkowych środków. Zobacz, z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu podatku w 2023 roku.
Zeznanie roczne PIT za 2022 rok
Już od 15 lutego można składać w urzędach skarbowych roczne zeznania podatkowe. To obowiązek każdego podatnika. Dotyczy osób fizycznych i przedsiębiorców. Dopiero po rozliczeniu podatku można liczyć na ewentualny zwrot nadpłaty.
Aby jednak do niego doszło, podatnik musi udokumentować swoje dochody i jeżeli zależy mu na zmniejszeniu podatku należnego do zapłaty -– skorzystać z przysługujących ulg. Sprawdźmy, na jakie nowe ulgi od podatku można liczyć przy rozliczeniach w 2023 roku.
Progi podatkowe w 2023 roku
Rewolucyjny Polski Ład zmienił wiele dotychczasowych formalno-prawnych aspektów podatkowych. Zmodyfikowane zostały również progi podatkowe, które determinują wysokość należnego podatku do zapłaty. Różnice są duże, ponieważ w zależności od wysokości dochodów podatnika obowiązuje stawka 12 proc. lub 32 proc. Pierwszy próg dochodowy i 12 proc. stawka podatku dotyczy osób (lub małżeństw), których przychody w 2022 roku nie przekroczyły 120 tys. złotych.
Druga stawka podatku w wysokości 32 proc. obowiązuje podatników, których przychody przekroczyły 120 tys. złotych i nie ma tu znaczenia, czy przekroczenie było znaczne, czy wynosiło np. 100 złotych. Aby uniknąć konieczności zapłacenia niemal trzykrotnie wyższego podatku, warto sprawdzić, czy rozliczającemu się nie przysługują ulgi i odliczenia.
Nowe ulgi podatkowe w 2023 roku
Ustawodawca przewiduje obecnie 18 ulg podatkowych. Podatnik może liczyć na obniżenie wysokości kwoty podatku odprowadzanej przez Urząd Skarbowy do Skarbu Państwa, jeżeli któraś z nich go dotyczy.
- Pierwszym z oferowanych odliczeń jest ulga dla rodzin wielodzietnych. W rozumieniu przepisów, za dużą rodzinę uważa się rodzinę 4+. Aby skorzystać z tego odliczenia, konieczne będzie udokumentowanie spełnienia warunków ulgi (przedstawienie liczby dzieci na utrzymaniu i ich wieku).
- Kolejnym z obliczeń jest ulga dla aktywnych zawodowo seniorów. Aby skorzystać z tego odliczenia i tym samym zmniejszyć należny podatek, niezbędne będzie przedstawienie zaświadczenia o rezygnacji z pobierania świadczenia emerytalnego.
- Ulga na zabytki umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania połowy wydatków związanych z funduszem remontowym, pracami restauratorskimi, konserwatorskimi i budowlanymi. Dotyczy ona wyłącznie zabytków wpisanych w oficjalny rejestr.
- Dla inwestorów atrakcyjna może okazać się ulga w podatku dochodowym na spółkę alternatywną (ASI). Dzięki niej można odliczyć kwotę w wysokości do 50 proc. wydatków poniesionych na zakup akcji i objęcie udziałów. Przedmiotowe odliczenie obowiązuje do wysokości 250 tys. w danym roku podatkowym.
- Nowością w odliczeniach jest ulga na prototyp. To rozwiązanie skierowanie do podatników, którzy opracowali w ramach działalności badawczo-rozwojowej nowy produkt, projekt, wynalazek. Ulga na prototyp umożliwia odliczenie 30 proc. kosztów związanych ze stworzeniem prototypu. Może to być np. koszt zlecenia produkcji próbnej czy wprowadzenia go na rynek.
- Odliczeniem, o którym nie wie wielu podatników, jest również stosunkowo nowa, bo wprowadzona 1 stycznia 2022 roku, ulga na powrót. To rozwiązanie dla osób, które zdecydowały się na stały powrót do Polski. Przy czym „powrót” w świetle przepisów ustawy definiowany jest jako zmianę miejsca zamieszczania z zagranicy na terytorium Polski. Ulga obejmuje kwotę do 85 528 zł.
- Ulga na terminal przewiduje możliwość odliczenia nawet 200 proc. (nie więcej niż 2 000 zł w roku podatkowym) kosztów związanych z nabyciem terminala płatniczego, a także opłat związanych z jego obsługą.
Kolejne z nowych, wprowadzonych Polskim Ładem ulg, z jakich można skorzystać podczas tegorocznych rozliczeń, to np.: ulga na składki członkowskie na związki zawodowe oraz ulga na wsparcie sportu, kultury i szkolnictwa wyższego.
Chcesz z łatwością zarządzać fakturami i dokumentami w firmie? Poznaj program do fakturowania SaldeoSMART! |
I wiele innych ulg…
Poza wymienionymi podatnik może również skorzystać z obowiązujących już wcześniej ulg i odliczeń. To między innymi: ulga termomodernizacyjna, ulga na IKZE (konto emerytalne), ulga na leki i sprzęt rehabilitacyjny, ulga na samochód, ulgi na kościół, odliczenia na składki zdrowotne i społeczne, ulga od darowizny na cele walki z COVID-19 itp., na internet, prorodzinna, dla krwiodawców itp.
Ulgi w rocznym rozliczeniu PIT można podzielić na takie, które zmniejszają należny podatek, i takie, które odlicza się od dochodu. W każdym przypadku warto z nich korzystać, ponieważ każde odliczenie zmniejsza kwotę należnego podatku do Skarbu Państwa. Więcej zostaje więc w kieszeni podatnika.