Ulga na start dla przedsiębiorców

Ulga na start, czyli dlaczego warto założyć firmę w przyszłym roku?

Udostępnij:
0
(0)

Prowadzenie działalności gospodarczej daje świeżo upieczonym przedsiębiorcom mnóstwo satysfakcji i poczucia niezależności. Niestety, własny biznes to również konieczność rozliczenia się z Urzędem Skarbowym czy opłacenia składek na ZUS. Na szczęście, już od przyszłego roku początkujący przedsiębiorcy będą mogli liczyć na udogodnienia, które znacznie ułatwią im przeprawę przez pierwszy etap rozwoju firmy. Co w 2018 roku zmieni „ulga na start”?

Zabójcze koszty

Nic tak nie wpływa na naszą motywację jak świadomość, że pracujemy na własny rachunek. Biznes to jednak nie tylko mieszanka nieustannego rozwoju i spektakularnych sukcesów, ale też wypełnianie licznych obowiązków administracyjnych czy respektowanie przepisów prawa podatkowego. Jeszcze do niedawna wysokie składki za ubezpieczenie społeczne skutecznie zniechęcały przedsiębiorców do porzucenia etatu i przejścia na działalność gospodarczą.

Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: w trakcie 2-letniego okresu obowiązywania tzw. małego ZUS-u, mikroprzedsiębiorcy płacą składki w wysokości 487,90 zł miesięcznie. I choć kwota ta nie wydaje się zbyt wygórowana, to dla biznesowych nowicjuszy może być dużym utrapieniem. Ministerstwo Rozwoju i Finansów, które chce zlikwidować składki dla osób rozpoczynających przygodę z prowadzeniem firmy.

Ulga na start

Pomysł zlikwidowania składek na ZUS to część projektu zwanego Konstytucją Biznesu, który zmieni dotychczasowe regulacje związane z zakładaniem firmy oraz tzw. działalnością nierejestrowaną. Zgodnie z jego postanowieniami, początkujący przedsiębiorcy będą mogli liczyć na całkowite zwolnienie z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności. Po tym okresie, przez kolejne dwa lata rozwijania biznesu, właściciele firm będą zobligowani do uiszczania preferencyjnych składek na ZUS w wysokości 487,90 zł.

Aby skorzystać z „ulgi na start” należy jednak spełnić dwa warunki. Po pierwsze, działalność musi być przez nas podejmowana pierwszy raz w życiu lub po 5 latach przerwy. Po drugie, oferowane przez nas usługi nie mogą być świadczone na rzecz poprzedniego pracodawcy.

ZUS Preferencyjne składki ZUS przez 3 lata – czy czeka nas zmiana przepisów?

ZUS nie dla każdego

Projekt Ministerstwa Rozwoju i Finansów porusza również kwestię tzw. działalności nierejestrowanej, definiowanej jako drobna działalność zarobkowa, której przychód nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia (czyli obecnie 1 tys. zł). Dzięki tej propozycji na podatnikach osiągających niewielkie zyski nie będzie ciążył obowiązek rejestracji działalności czy opłacania składek na ZUS. Innymi słowy, umożliwi to praktycznie każdej osobie realizację niewielkich zleceń (np. korepetycje) czy zajmowanie się drobnym handlem (np. na portalach aukcyjnych).

Gdzie jest haczyk?

Nowy projekt z pewnością zachęci wielu podatników do założenia własnej działalności gospodarczej. Warto jednak pamiętać o tym, że „ulga na start” nie obejmuje świadczeń emerytalnych, rentowych, chorobowych i wypadkowych. W praktyce oznacza to tyle, że raczkujący właściciele firm będą ubezpieczali się dobrowolnie.

Decyzja o rezygnacji z bezpiecznego i stabilnego etatu z pewnością nie należy do najłatwiejszych. I choć prowadzenie działalności gospodarczej, zwłaszcza na początku, może kosztować wiele wysiłku i cierpliwości, to nic nie zastąpi satysfakcji płynącej ze stworzenia i rozwijania własnego biznesu. Już od przyszłego roku właściciele firm zyskają aż 6 miesięcy na nabranie wiatru w żagle – podatniku, czas obudzić w sobie ducha przedsiębiorczości!

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
5 powodów niskiej produktywności w firmie
Następny
Dowiedz się, dlaczego potrzebujesz rachunku bankowego

Komentarze (1)

  1. ewka

    ten drugi warunek ulgi na start może niejednej osobie pokrzyżować plany ;(

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *