ulga b+r dla przedsiębiorców

Ulga B+R coraz popularniejsza wśród przedsiębiorców

Udostępnij:
0
(0)

Innowacyjne firmy to koło zamachowe każdej gospodarki. Nic dziwnego, że państwo wspiera takie podmioty, między innymi przyznając im dotacje oraz ulgi podatkowe. Jedną z preferencji, na jakie mogą liczyć firmy, które stawiają na innowacje, jest ulga badawczo-rozwojowa, czyli B+R.

B+R co to takiego

W świetle ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych działalność badawczo-rozwojowa to aktywność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe. Takie prace powinny być podejmowane w sposób systematyczny. A ich celem jest zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Działalność badawczo rozwojowa, czyli jaka?

Przedsiębiorca, który stawia sobie pytanie o to, czy jego aktywność może być uznana za działalność badawczą i rozwojową, musi spełniać pięć warunków. Taka działalność musi być:

 1. nowatorska (w ten sposób zwiększa zasoby wiedzy),
 2. twórcza (czynnik ludzki, oryginalny wynik),
 3. nieprzewidywalna (można zakładać prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu, ale nigdy nie ma 100% pewności,
 4. że efekt zostanie osiągnięty; pewność jest charakterystyczna dla działalności rutynowej i powtarzalnej),
 5. metodyczna (systematyczna),
 6. możliwa do przeniesienia lub odtworzenia.

Ulga B+R – dla kogo, ile można odliczyć?

Z odliczenia na działalność badawczo-rozwojową mogą skorzystać właściciel firm, których działalność jest opodatkowana w jednej z trzech form:

 • wg skali podatkowej,
 • podatkiem liniowym,
 • podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Ulga ta jest odliczana od podstawy opodatkowania w zeznaniu za rok podatkowym, w którym poniesiono wydatki. Odlicza się w niej część określonych przepisami kosztów uzyskania przychodów poniesionych na badania i rozwój. Koszty kwalifikowane, bo takim określeniem posługują się przepisy, są wymienione w ustawach o PIT i CIT. Ważne, by koszty działalności badawczo-rozwojowej były wyodrębnione w prowadzonej księgowości (PKPiR lub księdze rachunkowej).

Stawka ulgi B+R

Podstawowa stawka ulgi B+R wynosi dla podatników-przedsiębiorców 100% kosztów kwalifikowanych od podstawy opodatkowania. Podatnicy mający status centrum badawczo-rozwojowego mogą odliczyć od podstawy opodatkowania 150% kosztów kwalifikowanych.

Dla kogo 200% ulgi?

Od 2022 roku przedsiębiorcy komercjalizujący wyniki prac badawczo-rozwojowych, którzy osiągają z nich dochody kwalifikowane (w rozumieniu przepisów o IP Box), a jednocześnie ponoszą koszty kwalifikowane do ulgi B+R, mogą stosować obie ulgi jednocześnie. Oznacza to, że można odliczyć 200% kosztów kwalifikowanych związanych z wynagrodzeniami pracowników zatrudnionych przy działalności badawczo-rozwojowej.

Co można odliczyć w ramach ulgi B+R?

W świetle ustaw o podatkach dochodowych kosztami kwalifikowanymi są wydatki poniesione na:

 • Wynagrodzenia pracowników i z tytułu umów zlecenia lub o dzieło zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej. Wydatki obejmują również związane z pracownikami składki na ubezpieczenia społeczne. W jakiej części? W takiej, jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.
 • Nabycie materiałów i surowców oraz specjalistycznego sprzętu specjalistycznego niebędącego środkiem trwałym. Dotyczy to także materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.
 • Ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez uczelnie, federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki, instytuty naukowe PAN, instytuty badawcze, międzynarodowe instytuty naukowe, Centrum Łukasiewicz, instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, Polska Akademia Umiejętności, inne podmioty prowadzące głównie działalność naukową w sposób samodzielny i ciągły. A także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej.
 • Odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
 • Nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
 • Koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego.
 • Odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej. Z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością (z zastrzeżeniem centrów badawczo-rozwojowych).

Zainteresowanie ulgą B+R stale rośnie

Jak informuje resort Rozwoju i Technologii z ulgi podatkowej na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w 2016 r., (czyli w początkowym okresie jej obowiązywania) skorzystało 571 podatników, to w 2021 r. już 3606 podatników. Zwiększała się nie tylko liczba podmiotów zainteresowanych ulgą, ale również kwota odliczenia – każdego roku nawet do kilkudziesięciu procent. Tego trendu nie zatrzymała nawet pandemia – co tylko potwierdza, że preferencje podatkowe sprzyjają rozwojowi innowacyjności i rozwoju nowych technologii w naszym kraju.

grafika z miniaturą samouczka ksef

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Specjalistka ds. Marketingu Internetowego, od lat związana z branżą IT i oprogramowaniem biznesowym. Zafascynowana ludźmi, którzy stoją za technologiami. W SaldeoSMART odpowiada m.in. za content marketingi i SEO, konferencje oraz rozwój współpracy z siecią partnerską. Słucha użytkowników i rynku, buduje relacje. Prywatnie wielka fanka muzyki na żywo i orkiestr dętych.
Poprzedni
Biuro rachunkowe: jak motywować zespół i dbać o pracowników?
Następny
Co to jest token w KSeF

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *