Trendy, które przyśpieszyła pandemia

Udostępnij:
0
(0)

Nasza rzeczywistość w bardzo krótkim czasie uległa zmianie. Wskutek pandemii kilka trendów, których rozkwit prognozowano dopiero za jakiś czas, już dziś pojawiło się w codziennym życiu. Wiele wskazuje też na to, że pozostaną z nami na dłużej. Sprawdźcie, czego możemy się spodziewać i które trendy przyśpieszyła pandemia.

  1. Wypoczynek na wagę złota

Od niedawna niektóre firmy technologiczne z Doliny Krzemowej proponują pracownikom dodatkowe dni wolne. Pracodawcy z branży IT obawiają się wypalenia zawodowego podczas pracy w okresie pandemii. Spora część technologicznych zespołów nadal wykonuje swoje obowiązki z domu, gdzie granice między pracą a życiem prywatnym mogą znacząco się zacierać. Wpływa to nie tylko na zdrowie, ale i na produktywność, stąd nacisk firm na odpoczynek.

Ciekawym przykładem przedsiębiorstwa idącego o krok dalej jest ServiceNow, w którym zastosowano element rywalizacji podczas urlopu. Firma poprosiła pracowników o udokumentowanie swoich wakacji za pomocą filmików i zdjęć, zaś po powrocie do pracy cały zespół wybierał najlepsze materiały. Tego typu metody mają zachęcić do udanego i prawdziwego wypoczynku.

  1. Online kontra offline

W miarę możliwości coraz częściej sięgamy dzisiaj do rozrywek offline, aby odpocząć od ekranów komputerów. Wracamy do gier planszowych, czytamy więcej książek lub poświęcamy więcej czasu na gotowanie.

Jednocześnie pandemia przyśpieszyła pewne procesy związane ze sferą online, chociażby takie jak zakupy. Coraz więcej firm zamyka swoje stacjonarne sklepy, stawiając tym samym na sprzedaż w internecie. Najnowsze zdobycze technologii pozwalają firmom przetrwać trudniejszy czas, bo dzięki nim przedsiębiorcy mogą oferować klientom wciąż te same usługi, niezależnie od kanału sprzedaży.

  1. Rozwiązania sterowane głosem

W ciągu ostatnich lat zdążyliśmy się już przyzwyczaić do wszechobecnych ekranów dotykowych. Pandemia wymusiła jednak szybsze wdrożenie kolejnych, bezpieczniejszych technologii. W najbliższym czasie będzie się pojawiać coraz więcej sterowanych głosem rozwiązań wraz z systemami wizyjnymi. Pozwoli to uniknąć kontaktu z patogenami gromadzącymi się na publicznych urządzeniach.

  1. Spotkania w formie wirtualnej

Konieczność zachowania dystansu postawiła przed nami nowe problemy, jednak szybko znaleziono na nie rozwiązanie. Dziś wiele spotkań biznesowych, targów czy konferencji z powodzeniem odbywa się w sieci. Ponadto, możliwość wzięcia udziału w takich wydarzeniach jest bardzo cenna dla osób, które np. z racji odległości, nie mogłyby pojawić się na spotkaniach organizowanych stacjonarnie. Obecnie mówi się również o tzw. wydarzeniach hybrydowych, które miałyby łączyć zarówno osoby zgromadzone w salach, jak i w przestrzeni internetowej. Nie można zapomnieć także o webinarach, które chociaż są już popularne od kilku lat, jeszcze bardziej zyskują na wartości.

  1. Nowe modele pracy: zdalny i hybrydowy

Praktycznie wszyscy przyzwyczailiśmy się już do pracy zdalnej i możliwości, które daje. Wiele firm, po udanych doświadczeniach, postanowiło pozostać przy niej na dłużej, aby móc zapewnić pracownikom bezpieczeństwo. Jednak coraz częściej mówi się także o hybrydowym modelu pracy, w ramach którego część pracowników wykonuje swoje obowiązki w domu, a część w biurze. Firmy, reagując na dynamicznie zmieniającą się sytuację, planują odpowiednio grafiki oraz wdrażają zasady bezpieczeństwa, takie jak odpowiednie projektowanie miejsc pracy czy wentylacja.

  1. E-porady lekarskie

Elektroniczne rozwiązania nie tylko pomagają podczas pracy i spotkań, ale są także wykorzystywane do porad lekarskich. Dziś udzielane są one za pomocą telefonu oraz przy użyciu wideo. Liczba wirtualnych teleporad stale rośnie i nic nie wskazuje, aby miało się to zmienić. Dzięki temu możemy zachować tak ważny dziś dystans społeczny i bezpieczeństwo, a co za tym idzie – w przyszłości poprawić pracę szpitali i przychodni. Uważa się, że pozwoli to przyspieszyć i zmniejszyć kolejki do lekarzy oraz szybciej i sprawniej diagnozować.

Najnowsze trendy pokazują jasno, że izolacja społeczna nadal będzie trwać, zaś proponowane rozwiązania mają pomóc ją zachować. Na znaczeniu zyskują też pomysły pozwalające uniknąć kontaktu z bakteriami i wirusami. Zaczynamy doceniać również wagę odpoczynku, starając się spędzać aktywnie wolny czas. Wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie będziemy obserwować coraz więcej projektów usprawniających wykonywanie obowiązków oraz zachowanie bezpieczeństwa w okresie pandemii.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Rozliczenia księgowe online dla Klientów biura rachunkowego
Następny
Aktualizacja – szybkie płatności online dla faktur sprzedażowych

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *