Co znajdziesz we wpisie:
Zapowiedziana w listopadzie tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju wejdzie w życie już w styczniu 2021 roku. Ma wspierać przedsiębiorstwa poszkodowane przez drugą falę koronawirusa, które spełniają postawione warunki. Wszystko zależy od wielkości firmy i branży, jaką reprezentuje. Kto dokładnie będzie mógł liczyć na pomoc?
Wnioski o wsparcie będzie można składać w styczniu i lutym 2021 roku. Dotyczy to mikro, małych oraz średnich firm. Z kolei większe mają taką możliwość aż do marca 2021 roku.
Jakie branże będą brane pod uwagę?
Łącznie wymienia się aż 38 branż, które skorzystają z tarczy finansowej. Na pomoc mogą liczyć między innymi przedsiębiorstwa zajmujące się:
- transportem lądowym pasażerskim,
- sprzedażą detaliczną odzieży w sklepach oraz na targowiskach,
- przygotowaniem i dostarczaniem żywności,
- hotelarstwem,
- gastronomią,
- działalnością fotograficzną,
- wypożyczaniem i dzierżawą sprzętu rekreacyjnego oraz sportowego,
- turystyką,
- targami, eventami, wystawami,
- działalnością związaną ze sportem,
- organizacją domów i pokojów zagadek,
- działalnością rozrywkową i rekreacyjną,
- działalnością związaną z poprawą kondycji fizycznej.
Kryteria pomocy
Warunki, które trzeba spełnić, aby skorzystać z tarczy finansowej, zależą między innymi od wielkości firmy i spadku jej przychodów.
-
mikrofirmy
Według kryteriów muszą zatrudniać od 1 do 9 pracowników i zaliczać się do jednej z 38 branż Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Suma bilansowa lub obrót w tych firmach nie może wynieść więcej niż 2 mln euro. Wysokość ostatecznej pomocy będzie zależna od liczby pracowników oraz spadku obrotów. W przypadku mikrofirm należy udowodnić minimum 30% spadek obrotów w 2020 roku w związku z koronawirusem.
Bazowa kwota subwencji wyniesie 18 000 złotych na pracownika – w sytuacji, gdy spadek przychodów waha się od 30 do 60%. Jeśli jest wyższy, kwota bazowa to 36 000 złotych na pracownika.
Otrzymanych pieniędzy nie trzeba będzie zwracać, jeśli firma nadal utrzyma działalność oraz zatrudnienie w ciągu następnych 12 miesięcy.
-
małe i średnie firmy
Zatrudniają one do 249 pracowników i zaliczają się do jednej z 38 branż PKD.
Jaki obrót za 2019 rok będzie brany pod uwagę? Mniejszy lub równy kwocie 50 mln euro, natomiast suma bilansowa nie może wynieść więcej niż 43 mln euro. Przedsiębiorcy muszą wykazać również spadek obrotów o minimum 30% w związku z koronawirusem. Przedsiębiorstwa spełniające te warunki otrzymają dofinansowanie kosztów stałych niepokrytych przychodami.
Kwota subwencji to 70% straty brutto za okres od listopada 2020 do kwietnia 2021 roku. Maksimum, jakie będzie można otrzymać, to 3,5 mln złotych, zależne od prognoz kosztów, przychodów oraz strat brutto. Pieniądze mają mieć charakter bezzwrotny, jeśli tylko nadal prowadzona jest działalność oraz zostały przedstawione rozliczenia straty netto na podstawie finansowych sprawozdań.
-
duże firmy
Pomoc obejmuje przedsiębiorstwa zatrudniające od 250 pracowników oraz deklarujące obrót w wysokości powyżej 50 mln euro. PFR ma jeszcze aktualizować zasady przyznawania subwencji, jednak uznaje, że zostanie wprowadzona nowa pożyczka preferencyjna z nowym okresem szkód powstałych w wyniku pandemii. Obejmie ona czas do 31 marca 2021 roku.
Przyznane zostaną pożyczki:
- płynnościowe preferencyjnie oprocentowane – do 1 miliarda złotych, udzielane na maksymalnie 4 lata
- preferencyjne udzielane w celu zabezpieczenia płynności wraz z rekompensatą bezpośrednich strat – w wysokości do 750 milionów złotych na maksymalnie 4 lata, mogą być umorzone do 75% szkody
Kwoty pomocy z tarczy finansowej 2.0 przygotowanej przez PFR mają wynieść łącznie 35 mld złotych. Wsparcie mogą uzyskać zarówno mniejsze, jak i większe firmy. Na ten moment uznaje się, że pomoc będzie dostępna do końca marca 2021 roku. Sama tarcza finansowa czeka też na potwierdzenie Komisji Europejskiej.