Tarcza antykryzysowa – jak będzie wyglądać w praktyce?

Tarcza antykryzysowa – jak będzie wyglądać w praktyce?

Udostępnij:
0
(0)

Od 1 kwietnia obowiązuje tzw. tarcza antykryzysowa. Celem pakietu przygotowanego przez rząd ma być ochrona zatrudnienia, zmniejszenie zobowiązań ciążących na pracodawcach oraz pomoc w zachowaniu przez nich płynności finansowej. Jakie konkretne rozwiązania zostały zaproponowane?

W ostatnich dniach mogliśmy usłyszeć sporo propozycji na poprawę obecnej sytuacji, jednak tylko niektóre z nich ostatecznie weszły w życie. Przedstawiamy rozwiązania, które zostały uchwalone ustawą z dnia 31 marca 2020 r.

Jakie podatki zostaną odroczone? 

 • podatek dochodowy od osób fizycznych obejmujący wynagrodzenia wypłacone w marcu oraz kwietniu 2020 r. – do 1 czerwca 2020 r.
 • roczne zeznanie CIT-8 za 2019 oraz jego rozliczenie – do 31 maja 2020 r.
 • informacja ORD-U oraz ITF-2R – do 31 maja 2020 r.
 • raportowanie JPK_V7M/JPK V7K – do 25 sierpnia 2020 r.
 • przepisy dotyczące nowej matrycy VAT oraz WIS wejdą w życie 1 lipca 2020 r.
 • raportowanie schematów podatkowych do czasu odwołania stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do 30 czerwca 2020 r.
 • podatek dochodowy od przychodów z tytułu własności środka trwałego za okres od marca do maja 2020 – do 20 lipca 2020 r.
 • podatek od sprzedaży detalicznej – do 1 stycznia 2021 r.
Co zawiera tarcza antykryzysowa 3.0 30 kwietnia 2020 r. Sejm przyjął projekt tarczy antykryzysowej 3.0. Co dokładnie się w nim znalazło?

 Co ze składkami ZUS?

Zdecydowanie to właśnie one budzą najwięcej wątpliwości w ostatnim czasie. Ostatecznie wprowadzona tarcza antykryzysowa rodzaj pomocy uzależnia od wielkości biznesu.

 • mikrofirmy

W przypadku mikrofirm, czyli zatrudniających do 9 pracowników, zwolnienie ze składek ZUS będzie możliwe, jednak trzeba pamiętać, że obejmie ono tylko marzec, kwiecień i maj. W tym czasie państwo opłaci składki za pracodawcę oraz zatrudnione przez niego osoby. Prawo do świadczeń zdrowotnych i ubezpieczeń społecznych pozostanie więc niezmienne.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc skorzystać z tego rozwiązania? Jeśli płaciliśmy składki oraz prowadziliśmy firmę przed 1 lutego 2020 roku, a także zgłosiliśmy do ubezpieczenia mniej niż 10 osób, to przysługuje nam takie wsparcie. Do 30 czerwca 2020 roku należy również złożyć stosowny wniosek do ZUS.

W przypadku osób samozatrudnionych sytuacja będzie bardziej skomplikowana, bowiem przychód z działalności za pierwszy miesiąc, za który składamy wniosek, nie może przekroczyć kwoty 15 681 złotych.

 • małe i średnie firmy

Przedsiębiorstwa zatrudniające do 50 lub 250 pracowników mogą skorzystać z dofinansowania do pensji pracowników. Warunkiem jest prowadzenie działalności przez przynajmniej 2 miesiące przed złożeniem wniosku, aby można było wyliczyć spadek obrotów.

Gdy firma boryka się z przestojem ekonomicznym, wówczas maksymalna kwota takiej dopłaty wyniesie 1300 złotych brutto. Z kolei w przypadku obniżonego wymiaru czasu pracy przyjmuje się kwotę 2079,43 zł brutto.

Wnioski można znaleźć na stronie ZUS, a następnie przesłać je przez internet, korzystając z PUE ZUS, za pośrednictwem poczty lub specjalnej skrzynki umieszczonej przed siedzibą ZUS.

Świadczenia postojowe

 • dla osób na umowach cywilnoprawnych

Osoby pozostające na tego typu umowach mogą otrzymać tzw. postojowe, jeśli nie udało się zawrzeć nowej umowy bądź nastąpiło ograniczenie w jej wykonywaniu.

Świadczenie ma wynieść 80% minimalnego wynagrodzenia, czyli 2080 złotych. Warunkiem jest to, aby przychód uzyskany w poprzedzającym miesiącu nie był wyższy od kwoty 15 595,74 zł, czyli trzykrotności średniego wynagrodzenia. Ponadto, zleceniodawca musi złożyć  wniosek, aby zleceniobiorca mógł otrzymać świadczenie.

Warto też pamiętać, że w sytuacji, gdy suma przychodów z umów w poprzednim miesiącu wyniosła do 1299,99 zł, świadczenie postojowe wyniesie tyle, ile suma wynagrodzeń z tych umów.

Aby skorzystać z takiej pomocy, należy złożyć wniosek RSP-C.

 • dla przedsiębiorców

Również przedsiębiorcy mogą otrzymać postojowe. Jeśli rozpoczęli działalność gospodarczą przed 1 lutego, ich przychód spadł o 15%, a jednocześnie nie przekroczył kwoty 15 595,74 zł, to wówczas przysługuje im takie wsparcie. Jego kwota to 2080 złotych.

Wymogiem jest także złożenie wniosku RSP-D.

Dodatkowe możliwości dla przedsiębiorców

Niezmiennie dyskutuje się także o opcjach dofinansowania oraz pożyczek dla osób prowadzących działalność gospodarczą.

 • dofinansowanie kosztów firmy

Samozatrudnieni, którzy złożą wniosek, otrzymają dofinansowanie przyznawane przez Powiatowy Urząd Pracy. Jego wysokość jest uzależniona od spadku obrotów. Przedsiębiorca może zatem liczyć na kwotę od 50 do 90% minimalnego, miesięcznego wynagrodzenia. Docelowo wsparcie będzie wypłacane przez maksymalnie 3 miesiące. Po tym okresie działalność gospodarcza powinna być prowadzona jeszcze przez kolejne 3 miesiące.

 • bezzwrotne pożyczki

Kolejną opcją przyjętą przez rząd są pożyczki dla mikrofirm, sięgające maksymalnie 5000 złotych. Aby z niej skorzystać, należy złożyć wniosek do Powiatowego Urzędu Pracy. Przyjmuje się, że pożyczka będzie bezzwrotna, jeśli pracodawca utrzyma zatrudnienie przez kolejne trzy miesiące od momentu, gdy ją otrzymał.

Szacuje się, że całkowita wartość pomocy uchwalonej przez rząd wyniesie 212 mld złotych, czyli prawie 10% polskiego PKB. Mamy nadzieję, że nasz przewodnik po najnowszych ustaleniach związanych z tarczą antykryzysową pomoże Państwu poznać jej założenia.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Księgowość home office możliwa dzięki odczytywaniu dokumentów SaldeoSMART
Następny
Jak skanować dokumenty do pracy z Odczytywaniem Dokumentów SaldeoSMART

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *