Jak będą wyglądać szczepienia w firmach?

Udostępnij:
0
(0)

4 maja rozpoczęła się rejestracja przedsiębiorstw, które chciałyby zaszczepić swoich pracowników. Pracodawcy zorganizują miejsce szczepień we własnym przedsiębiorstwie bądź nawiążą współpracę z już istniejącym punktem. Jakie wymagania trzeba będzie spełnić?

Pierwszym krokiem jest rejestracja na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, deklarując w nim udział co najmniej 300 pracowników. Co ważne, według aktualnych wytycznych cały proces szczepień w firmie będzie musiał odbyć się w ciągu 5 dni. W momencie zgłoszenia przebieg akcji powinien być zatem dobrze przemyślany.

Pracodawcy zgłoszą do szczepienia następujące osoby:

  • pracowników,
  • członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych,
  • osoby współpracujące – prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz zatrudnione na umowie cywilnoprawnej,
  • studentów,
  • rodziny tych osób.

Obowiązki pracodawców

Firmy będą musiały samodzielnie zorganizować szczepienie. Obecnie wymienia się co najmniej 4 obowiązki, które będą spoczywały na barkach przedsiębiorców. Powinni utworzyć listę chętnych i zaplanować logistycznie oraz czasowo cały proces, dostosować miejsce, znaleźć osoby, które przeprowadzą szczepienie, oraz zamówić odpowiednią liczbę dawek.

Funkcjonowanie punktu szczepień

Jakie warunki musi spełniać punkt w zakładzie pracy? Przede wszystkim potrzebny będzie personel, zaleca się, aby były to maksymalnie 4 osoby. Przeprowadzą one kwalifikację do szczepień, wykonają je oraz zajmą się dokumentacją medyczną.

Sprawdź możliwości SaldeoSMART Poznaj możliwości SaldeoSMART, które ułatwi Ci pracę w Biurze Rachunkowym jaki w Firmie Skontaktuj się z nami. Nasz doradca odpowie na wszystkie Twoje pytania i przedstawi rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb.

Niezbędny będzie także sprzęt biurowy oraz medyczny – w tym przypadku np. tace do przygotowywania szczepionek, lodówka do ich przechowywania, zestaw do udzielania pierwszej pomocy, stetoskop oraz aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi.

W punkcie powinny znaleźć się też umywalka z bieżącą wodą, dozowniki z mydłem, płyny odkażające oraz środki pozwalające zachować reżim sanitarny, takie jak maseczki.

Jeśli jednak firma zdecyduje się na współpracę z podmiotem medycznym, na przykład zakładową przychodnią lekarską, to wówczas powierza mu odpowiedzialność za przebieg szczepień. Zadaniem przychodni będzie zamówienie dawek oraz stworzenie kalendarza szczepień.

Co również warto zaznaczyć, przedsiębiorcy nie odliczą wydatków na szczepienia od kosztów podatkowych. Taką decyzję podjęło Ministerstwo Finansów na podstawie objaśnień podatkowych z dnia 21 lipca 2020 r. [i]

Możliwość organizacji szczepień w pracy pozwoli firmom wrócić do działań sprzed pandemii oraz odciążyć nieco system. Dzięki temu ograniczone zostaną również przestoje w pracy. Na ten moment określa się, że szczepienia w zakładach pracy ruszą w połowie maja. Decydujące będzie jednak prawidłowe wypełnienie formularza przez pracodawcę oraz dostępność dawek.

[i] Objaśnienia podatkowe z dnia 21 lipca 2020 r. ws. nowych preferencji stosowanych w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID, dostęp: 6.05.2021 r.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Nowa lista dokumentów – nowe możliwości
Następny
Zdalny onboarding i dokumenty HR – jak go sprawnie przeprowadzić?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *