Stawka VAT w 2023 roku – co się zmienia?

Udostępnij:
0
(0)

Dla jednych dobre wiadomości, dla drugich złe. 1 stycznia 2023 roku zmieniają się stawki VAT dla grup kluczowych towarów. Dla przedsiębiorców, którzy są podatnikami VAT – zmiany nie będą tak dotkliwe, ponieważ dla nich i tak zawsze najbardziej liczy się kwota netto. Wyjątkiem mogą być tylko rosnące ceny paliw. Tłumaczymy, jak prezentuje się stawka VAT w 2023 roku i czego ma dotyczyć.

Stawka VAT 2023 rok. Które ze stawek pozostają bez zmian?

Zgodnie z deklaracją rządu w 2023 roku utrzymane będą podstawowe stawki VAT-u. Będzie on wynosił 23 i 8 proc. Zapisy nowelizacji art. 146a ustawy o VAT określają, że powrót do wcześniejszych stawek VAT jest związany bezpośrednio z wojną w Ukrainie i wydatkami polskiego rządu dotyczącymi tego konfliktu zbrojnego. Sytuacja z VAT-em ma się nie zmienić do czasu, w którym wydatki przeznaczone na sprawy obronne Rzeczypospolitej Polskiej nie przekroczą 3 proc. PKB.

Które ze stawek VAT obniżonych już w terminie od 1 lutego do 31 grudnia pozostają bez zmian od 1 stycznia 2023 roku? Utrzymana zostaje jedynie obniżona stawka VAT na towary spożywcze – wyniesie 0 proc.

Preferencyjna stawka VAT w branży spożywczej dotyczy wszystkich podstawowych produktów żywnościowych (tych samych, których dotyczyła obniżka VAT w 2022 roku związana z wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej).

Stawki VAT 2023 – podwyżki VAT-u na wybrane grupy towarów

Jakich podwyżek muszą się spodziewać Polacy? Jak się okazuje dość wysokich. Nowe stawki VAT 2023 dotyczyć będą cen gazu, nawozów, paliwa, energii elektrycznej oraz ogrzewania. Mimo że jest to w zasadzie po prostu powrót do pierwotnie obowiązujących stawek, z uwagi na bardzo wysoką inflację koszty utrzymania przedsiębiorstw i gospodarstw domowych będą wyjątkowo odczuwalne.

Rząd pracuje nad planami naprawczymi w formie częściowego zwrotu VAT-u lub zamrożenia cen, jednak nie jest jeszcze pewne, kto i na jakich zasadach będzie mógł z nich skorzystać. Na chwilę obecną pewne jest tylko zamrożenie cen prądu dla gospodarstw domowych. Obowiązuje ono automatycznie wszystkie gospodarstwa domowe do limitu rocznego 2000 kWh dla „zwykłego” gospodarstwa domowego, dla rodzin z kartą dużej rodziny do limitu  2600 kWh oraz  3000 kWh dla rodzin z osobami z niepełnosprawnością.

Stawki VAT 2023 – wykaz towarów z wyższym VAT-em

Nowe stawki VAT 2023 to:

  • Gaz z 0 proc. na 23 proc VAT
  • Nawozy z 0 proc. na 8 proc. VAT
  • Paliwo z 8 proc. na 23 proc. VAT
  • Prąd z 5 proc. na 23 proc. VAT
  • Ogrzewanie (z sieci/ kaloryferów) z 5 proc. na 23 proc. VAT

Skutki podwyższenia VAT najbardziej odczują przedsiębiorcy, którzy są z niego zwolnieni. A to dlatego, że nie będą mieli możliwości odliczenia VAT-u na podstawowe towary i usługi niezbędne do utrzymania czy w ogóle prowadzenia działalności. Niestety sama możliwość „wrzucenia przedmiotowych wydatków w koszty” przekłada się jedynie na 20 proc. zwrotu w formie niższego podatku dochodowego. W ramach rekompensaty pozostałych kosztów trzeba się spodziewać kolejnych podwyżek usług lub produktów – zapłacą za nie klienci. A jeśli nie, to wysoce prawdopodobne, że pojawi się problem z rentownością takich firm.

pracownicy korzystający z saldeosmart
Dowiedz się, jak z łatwością zarządzać fakturami i dokumentami w firmie! Poznaj aplikację SaldeoSMART.

Limit VAT 2023 – wyższe progi przychodów dla małych podatników

Nowości w VAT oznaczają nie tylko podwyżki cen usług i towarów, ale również zmiany w kwestiach księgowych. Jednak tym razem jest to dobra wiadomość dla VAT-owców. W ramach pakietu SLIM VAT 3 tzw. mali podatnicy mogą opłacać należny podatek kwartalnie. Co więcej, uprawnienia do posiadania statusu małego podatnika mają być mniej wymagające. Rząd wprowadza bowiem podwyższenie limitu przychodów z 1 200 000 euro do 2 000 000 euro). Co istotne – z kwartalnego opłacania VAT-u mali podatnicy będą mogli skorzystać dopiero po 12 miesiącach od dnia rejestracji do VAT, a po przekroczeniu przedmiotowego limitu przedsiębiorca będzie musiał przejść na pełne księgi.

Przywrócenie dawnych stawek VAT może wpłynąć na podjęcie decyzji o zmianie opodatkowania. Być może część przedsiębiorców, dotychczas korzystających z innej formy opodatkowania, teraz będzie zmuszonych do rozważenia przejścia na VAT. Benefity związane z pakietem SLIM VAT 3 mogą okazać się przy tym dodatkową motywacją do zmiany.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Faktura proforma – co to jest i kiedy się ją wystawia?
Następny
TOP 10 artykułów 2022 roku na blogu SaldeoSMART

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *