Sprytne kontrolowanie płatności w Twojej firmie

Udostępnij:
0
(0)

Jak uregulować wszystkie faktury przelewowe w terminie, uniknąć not odsetkowych i nie mieć na pieńku z dostawcami? Kontrolowanie płatności w firmie to duże wyzwanie. Są jednak narzędzia, które mogą nam w tym pomóc.

Jak (nie) płacą polskie firmy?

Nikt z nas nie lubi dostawać od swoich kontrahentów ponagleń i wezwań do zapłaty. Wiadomo, że każdy może zapomnieć o terminowym uregulowaniu zobowiązań, ale takie sytuacje zawsze stawiają nas w nie najlepszym świetle. Co więcej, mogą prowadzić do pogorszenia relacji biznesowych czy nawet zerwania umów.

Opóźnienia w płatnościach są obecnie ogromnym problemem w polskich firmach. Brak dużego przelewu może utrudnić działalność, a nawet poważnie zaburzyć płynność naszego kontrahenta. Dla najmniejszych firm, w skrajnych przypadkach, może być równoznaczny z bankructwem. Skala trudności w utrzymaniu płynności finansowej jest duża, co potwierdza raport Krajowego Rejestru Długów[i]. Problem terminowej zapłaty faktur dotyczy aż 44% firm. Wiąże się z tym, że ich klienci nie są w stanie im zapłacić. Przekłada się to także na zaufanie, ponieważ 42% przedsiębiorców deklaruje, że w obliczu pandemii koronawirusa straciło zaufanie do wiarygodności swoich kontrahentów.

Przelew po terminie

Są różne przyczyny, dla których firmy zalegają z przelewami i płacą po upływie terminu. Niektóre są źle zorganizowane, zdarza się też, że firma ma problemy z płynnością finansową i nie jest w stanie uregulować bieżących zobowiązań, bo sama czeka na wpłynięcie pieniędzy. Są też przedsiębiorcy, którzy dokonują dziesiątki i setki transakcji w miesiącu. Ci z kolei mają oni po prostu za dużo na głowie i nie potrafią zapanować nad harmonogramem przelewów, choć chcieliby wywiązywać się z płatności w terminie. Wszak tego samego oczekują od swoich klientów. To jak ważny jest monitoring płatności podkreśla także raport KRD, w którym 65% przedsiębiorców wskazało go jako narzędzie ważne w utrzymaniu płynności finansowej.

Przeczytaj, jak zadbać o utrzymanie płynności finansowej w firmie

Kontrolowanie płatności – sprawdzone narzędzia

Co zatem zrobić, by nie utonąć w papierach, zawsze być na bieżąco z płatnościami, a zarazem nie przeoczyć braku przelewu od naszego kontrahenta?

Oto jakie ułatwienia przygotowaliśmy dla użytkowników SaldeoSMART!

  • Każdy użytkownik ma dostęp do czytelnej listy dokumentów z ich terminami płatności. Dotyczy to zarówno dokumentów sprzedażowych, jak i kosztowych. Lista z niezapłaconymi dokumentami jest tworzona automatycznie podczas wystawiania faktur czy dodawania skanów dokumentów do aplikacji.
  • System pokazuje, które z terminów wpłat zostały przekroczone – te daty zaznaczone są na czerwono.
  • Dla dokumentów kosztowych można ustawiać swoje własne powiadomienia, więc jeśli chcemy w konkretnym terminie zająć się danym dokumentem, to system nam o tym przypomni.
  • Kontrola płatności dotyczy także ZUS i podatków – użytkownik może zaznaczać, które z nich zostały zapłacone, ma również stały dostęp do listy niezapłaconych pozycji z ostatniego miesiąca i starszych.
  • W przypadku zaległych zobowiązań wobec urzędów system wysyła powiadomienia o terminie płatności, a po ich przekroczeniu automatycznie oblicza ustawowe odsetki od nieuregulowanych podatków i ZUS.
  • SaldeoSMART to także możliwość pobierania różnych zestawień – przydatna szczególnie przy różnego rodzaju analizach, pomaga w planowaniu dalszej działalności.

SaldeoSMART to nie tylko odczytywanie zeskanowanych faktur! Aplikacja pomaga w wielu aspektach prowadzonej działalności. Wspiera przedsiębiorców również w kontrolowaniu płatności, zarówno tych wychodzących, jak i przychodzących na firmowe konto. Można powiedzieć, że SaldeoSMART pilnuje terminów, a nam pozostaje skupić się na pracy.

[i] Centrum Prasowe KRD – dostęp 31.07.2020 r.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Przedsiębiorca w świecie puzzli podatkowo-finansowych
Następny
Środki na przeciwdziałanie epidemii – czy możemy ująć je w kosztach?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *