Split payment [część 1] – jakie niesie korzyści dla Twojej firmy?

Udostępnij:
0
(0)

Podzielona płatność (ang. split payment) weszła w życie wraz z początkiem lipca. Nowa możliwość rozliczania podatku od towarów i usług ma na celu przede wszystkim uszczelnienie systemu podatkowego i zapobieganie wyłudzeniom – należność za towar rozdzielana jest na dwa osobne konta: na jednym księgowana jest kwota netto, a na drugim znajduje się wartość naliczonego podatku VAT. Jakie zalety ma ten system dla przedsiębiorców?

O split payment głośno było już od dawna, a nowa regulacja ma chyba tyle samo zwolenników, co przeciwników – nie ma się co dziwić, wszak jest to dość rewolucyjna zmiana, posiadająca ogromne zalety, ale też istotne wady.

Jedno jest pewne: niezależnie od osobistego stosunku do tej ustawy, przedsiębiorcy od 1 lipca muszą respektować jej warunki. Co zmieni się w firmach na lepsze?

 Zmiany w prawie od 1 lipca 2018 roku Split payment obowiązuje od 1 lipca 2018 r. Zobaczcie inne zmiany, które także weszły w życie 01.07.2018 r.

Korzyści Split payment

Szybszy zwrot różnicy w podatku

Do najczęściej wymieniany korzyści wynikających ze stosowania podzielonej płatności jest szybszy zwrot różnicy w podatku od towarów i usług – po złożeniu odpowiedniej deklaracji, przedsiębiorcy będą czekać na pieniądze tylko 25 dni.

Obniżenie kwoty podatku VAT

Kolejną zachętą, za pomocą której ustawodawca nakłania podatników do korzystania z nowej opcji płatności, jest możliwość obniżenia kwoty podatku VAT. Skorzystają z tego zwłaszcza Ci, którzy rozliczą się z tego podatku w całości za pomocą przeznaczonego do tego, oddzielnego rachunku. Warto pamiętać, że do ulgi uprawnieni będą Ci podatnicy, którzy rozliczą się z VAT przed ustawowym terminem jego zapłaty!

A jak obliczyć kwotę takiej ulgi? To proste – wystarczy skorzystać z poniższego wzoru:
Kwota obniżenia = VAT x SR x D/360

VAT – kwota podatku do zapłaty
SR – stopa referencyjna NBP obowiązująca na 2 dni robocze przed zapłatą VAT
D – liczba dni do terminu zapłaty podatku

Zabezpieczenie przed zakwestionowaniem odliczenia VAT

Wspominając zalety podzielonej płatności, nie sposób nie wymienić jeszcze jednej korzyści – pomoc w zabezpieczeniu podatników przed zakwestionowaniem odliczenia VAT-u naliczonego z faktur zakupowych. Naliczony VAT często bywa osią sporu między fiskusem a przedsiębiorcą, zwłaszcza, jeśli podczas nabycia towaru/usługi mogło dojść do oszustwa. Dotyczy to zwłaszcza firm działających w tzw. branżach wrażliwych, gdzie często kontrahenci dopuszczają się nadużycia w VAT.

Wyłączenie z solidarnej odpowiedzialności

Co więcej, przedsiębiorcy korzystający z funkcji split payment, nie będą musieli się także martwić o ewentualne obciążenie tzw. solidarną odpowiedzialnością, ponieważ zostaną z niej automatycznie wyłączeni. Jeżeli firma zakupi towar i podejrzewa, że kontrahent nie uiści należnego z tytułu transakcji VAT-u od sprzedaży, to zostanie zwolniona z obowiązku pokrywania kwoty tego podatku. Jest to regulacja cenna zwłaszcza dla przedsiębiorców kupujących towary wrażliwe, takie jak wyroby stalowe, paliwa, dyski twarde czy tonery i tusze.

UWAGA! Solidarna odpowiedzialność wciąż obowiązuje podatników, którzy zdawali sobie sprawę z zaistniałych nadużyć i mimo to zapłacili za towar za pomocą podzielonej płatności.

Mechanizm podzielonej płatności wciąż budzi wiele kontrowersji. Nic dziwnego, tak jak każda nowa regulacja, split payment posiada zarówno wiele korzyści, jak i wad. Niewątpliwie ustawodawca stanął na wysokości zadania i zaproponował atrakcyjne rozwiązania, którymi chce zachęcić przedsiębiorców do dobrowolnego korzystania z nowej opcji płatności. Dlatego też warto najpierw zapoznać się z szeregiem ulg przysługujących wyłącznie użytkownikom podzielonej płatności, ponieważ może okazać się, że nie taki split payment straszny, jak go malują.

Split payment wady W drugiej części naszego cyklu skupiliśmy się na wadach i zagrożeniach mechanizmu podzielonej płatności

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Podsumowanie aktualizacji w drugim kwartale 2018
Następny
5 sposobów, jak kupić czas w biznesie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *