ile wynosi ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – jak prowadzić, ile wynosi?

Udostępnij:
5
(1)

Zastanawiasz się nad formą opodatkowania swojej działalności gospodarczej? Niektórzy przedsiębiorcy mogą skorzystać z opcji, jaką jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. To uproszczona forma opodatkowania, z którą wiąże się wiele plusów, z drugiej jednak strony – nakłada ona na przedsiębiorcę pewne ograniczenia, takie jak zrezygnowanie z potocznego “wliczania w koszty”, czyli obniżania przychodów opodatkowanych o koszty ich uzyskania. Na czym polega ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – co musisz wiedzieć o tej formie opodatkowania?

Ryczałt ewidencjonowany – definicja

Ryczałt ewidencjonowany to uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej. Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi osiągnięty przez przedsiębiorcę przychód, po uwzględnieniu przysługujących odliczeń, ale bez pomniejszenia o koszty uzyskania przychodu. Sprawia to, że odliczenie podatku nie jest skomplikowane. Możliwe jest prowadzenie uproszczonej księgowości w formie ewidencji przychodów. Jeśli natomiast chodzi o stawki, wynoszą one od 2% do 17%.

Kto może skorzystać z ryczałtu?

Chcesz wiedzieć, jak prowadzić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ale nie masz pewności, czy zaliczasz się do grupy osób, które mogą z niego korzystać? Już wyjaśniamy. Z opodatkowania w tej formie mogą korzystać:

 • osoby fizyczne, które osiągają przychody z działalności gospodarczej,
 • przedsiębiorstwa w spadku,
 • spółki cywilne, w skład których wchodzą wyłącznie osoby fizyczne,
 • spółki cywilne, które składają się z osób fizycznych i przedsiębiorstw w spadku,
 • spółki jawne, których jedynymi wspólnikami są osoby fizyczne.

To jednak jeszcze nie koniec – wymienione wyżej podmioty obowiązuje dodatkowo limit przychodów (w poprzednim roku podatkowym nie mogły przekroczyć one ustawowego limitu 2 000 000 euro).

Przypomnijmy – limit na każdy rok jest obliczany według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedniego.

W roku 2023 bierzemy więc pod uwagę limit obliczony na podstawie kursu z dnia 3.10.2022 roku oraz przychody za rok podatkowy 2022, czyli te osiągnięte pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2022 roku.

Wskazówka: Jeśli rozpocząłeś działalność gospodarczą w bieżącym roku, możesz skorzystać z rozliczenia podatku w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Jeśli jednak przekroczysz limit, od kolejnego roku podatkowego nastąpi konieczność zmiany formy opodatkowania.

ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – limit na 2023 rok

Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe dane, limity na 2023 rok prezentują się następująco:

 • Kurs euro opublikowany 3.10.2022 r. przez NBP wynosi 4.8272 zł;
 • 4.8272 zł x 2 000 000 = 9 654 400 zł.

Jak wybrać ryczałt?

Chcesz wybrać dla swojej działalności opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych? Wystarczy, że skierujesz pisemne oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania do Naczelnika Urzędu Skarbowego. Należy to zrobić do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskasz pierwszy przychód z działalności gospodarczej w danym roku podatkowym.

Poza tym już przy zakładaniu działalności gospodarczej i jej rejestracji w CEIDG możesz wybrać ryczałt jako swoją formę opodatkowania.

Oświadczenie o wyborze opodatkowania ryczałtem możesz złożyć w swoim urzędzie skarbowym lub we wniosku o aktualizację wpisu do CEIDG. Z reguły obie sprawy można załatwić online.

Ile wynosi ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Stawki podatku w ramach ryczałtu różnią się między sobą o nawet piętnaście punktów procentowych, mogą wynosić bowiem zarówno 2%, jak i 17%.

Oto przykładowe działalności objęte poszczególnymi progami ryczałtu:

 • 2% – w przypadku przychodów ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy;
 • 3% – w przypadku działalności gastronomicznej,usługowej, produkcji zwierzęcej;
 • 5,5% – w przypadku działalności wytwórczej, robót budowlanych;
 • 8,5% – w przypadku działalności usługowej, edukacyjnej, bibliotekarskiej, wytwarzaniu
 • 10% w przypadku świadczenia usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek;
 • 12% w przypadku wydawania gier komputerowych i oprogramowania systemowego czy doradztwa komputerowego;
 • 14% w przypadku świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej, a także architektonicznych i inżynierskich;
 • 15% w przypadku pośrednictwa w sprzedaży hurtowej, magazynowania, sprzedaży miejsc reklamowych, usług kulturalnych i rozrywkowych;
 • 17% w przypadku przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Status małego podatnika – jak go uzyskać?
Następny
Nowa wersja SaldeoSMART 3.0

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *