Rozmowa kwalifikacyjna do pracy zdalnej – lista pytań

Rozmowa kwalifikacyjna do pracy zdalnej – lista pytań

Udostępnij:
0
(0)

Nie każdy jest stworzony do pracy zdalnej. I choć statystycznie efektywność pracy pracowników pracujących w modelu home office jest wyższa, niż tych, którzy pracują w tradycyjnych biurach, to nie każda osoba poradzi sobie w takim modelu pracy. Jak zdiagnozować – już na poziomie rekrutacji – czy kandydat poradzi sobie na home office?

Jeśli szukasz pracownika, który będzie pracował zdalnie lub w modelu hybrydowym to musisz postarać się ustalić również to, czy taka forma pracy będzie mu odpowiadać.

Czego potrzeba, by efektywnie pracować zdalnie?

Jak już wspomnieliśmy, nie każdy jest w stanie pracować zdalnie i być efektywnym oraz zadowolonym pracownikiem. Niektórzy po prostu potrzebują fizycznego kontaktu z innymi ludźmi, zorganizowanej przestrzeni biurowej i wyraźnego oddzielenia czasu pracy od życia prywatnego.

Do pracy zdalnej potrzeba przede wszystkim:

Przestrzeni fizycznej w domu, w ramach której, można wydzielić obszar do pracy i stworzyć własne mini – biuro. Pracownik, który siedzi przy kuchennym stole lub przenosi się z laptopem z miejsca na miejsce, nie będzie na dłuższą metę efektywny. W Polsce ponad 40% mieszkań jest przeludnionych[i], co oznacza, że pracownik nie ma możliwości wydzielenia osobnego pomieszczenia do pracy. Często będzie pracował i spał w tym samym pokoju, co nie sprzyja zachowaniu higieny psychicznej.

Samosterowności – czyli samodzielności w działaniu, aktywności i przejmowania odpowiedzialności za własne działania. Samosterowność zależy od osobowości i predyspozycji, ale również od wiedzy i doświadczenia. Z badań przeprowadzonych w USA[ii] wynika, że to właśnie młodzi ludzi, którym jeszcze brak doświadczenia, mają największe problemy z koncentracją, a 37% z nich ma problem z zachowaniem work-life balance. Wyniki badania są ciekawe, bo zdroworozsądkowo wydawałoby się, że to najmłodsze pokolenie – urodzone z komórką w ręku – powinno najlepiej radzić sobie w home office, a tak nie jest.

Sprawdź możliwości SaldeoSMART Poznaj możliwości SaldeoSMART, które ułatwi Ci pracę w Biurze Rachunkowym jaki w Firmie Skontaktuj się z nami. Nasz doradca odpowie na wszystkie Twoje pytania i przedstawi rozwiązania dostosowane do Twoich potrzeb.

Doskonałych umiejętności komunikacji, które umożliwiają – w sytuacji ograniczonego kontaktu bezpośredniego – na efektywne komunikowanie myśli. W pracy zdalnej częściej wykorzystujemy komunikatory i maile, które (mimo stosowania emotikonów) nie pozwalają na pełne przekazanie emocji. Nie słychać w nich tonu głosu, nie widać mowy ciała rozmówcy, w efekcie część przekazu zostaje utracona.

Umiejętności zachowania równowagi między życiem prywatnym a pracą. Sprowadza się to do tego, że pracownik wtedy, kiedy ma pracować, to pracuje, a kiedy ma odpoczywać, to odpoczywa. Ostatnio głośno było w mediach o tym, że niektórzy pracodawcy zaczęli wymagać na pracownikach podpisywania aneksów do umów, w których zakazują prania i sprzątania w godzinach pracy. Taka metoda nie jest rozwiązaniem, bo pracownik i tak zrobi to, co będzie chciał. Lepszym rozwiązaniem jest rozliczanie za wykonanie zadań oraz wybranie takiej osoby, która w naturalny sposób oddziela pracę od życia prywatnego.

Jak sprawdzić, czy kandydat nadaje się do pracy zdalnej?

Pytania, które warto zadać podczas spotkania kwalifikacyjnego to:

  1. Czy masz przestrzeń do pracy z domu? Czy będziesz w stanie prowadzić telekonferencje? Czego potrzebowałbyś od nas?

Pamiętaj, żeby zadawać pytania otwarte, bo z zamkniętego niewiele się dowiesz (na pytanie: „Czy ma Pan przestrzeń do pracy zdalnej” pracownik odpowie „Tak, mam”, bo zależy mu na pracy).

  1. Dlaczego jesteś zainteresowany pracą zdalną?

Motywacja jest ważna, bo pozwala nam ocenić, co tak naprawdę jest ważne dla pracownika. Np. jeśli powie, że uważa, że w ten sposób łatwiej mu się skupić na pracy, to dobrze. Jeśli zaś odpowiedzią jest to, że mieszka z rodzicami w małym miasteczku, gdzie ciężko o pracę stacjonarną w jego zawodzie, to nieco gorzej (bo oznacza to, że może traktować naszą firmę jako tymczasowy przystanek).

  1. W jaki sposób najchętniej komunikuje się z kolegami z pracy?

Takie pytanie pozwala sprawdzić, jaki sposób komunikacji jest pracownikowi najbliższy – czy wybiera czat, mail, telefon. Kolejne pytania mogą być skierowane na możliwe problemy w takiej komunikacji i to, w jaki sposób pracownik sobie z nimi radzi.

  1. Musisz przekazać koledze negatywny feedback – jak to zrobisz?

W tym pytaniu chodzi również głównie o to, by sprawdzić, jaką metodę komunikacji wybierze kandydat. Czat nie jest odpowiednim miejscem na feedback i wybór takiego medium, świadczy o braku wiedzy na temat zasad poprawnej komunikacji.

  1. Jak uważasz, czego najbardziej będzie Ci brakować w pracy z biura?

To pytanie pozwala sprawdzić jakie elementy pracy biurowej są dla pracownika ważne oraz czy będziemy mogli je zastąpić innym rozwiązaniem, czy też nie.

  1. Jeśli pracownik ma już doświadczenia w pracy zdalnej, warto zapytać, jakie widzi plusy i jakie minusy takiej pracy.

Takie pytanie pozwoli Ci zdiagnozować potencjalne problemy.

Inne aspekty ważne podczas pracy z domu

Dodatkowo warto sprawdzić, czy:

  • Pracował już z systemami do zarządzania zadaniami,
  • Ma w nawyku korzystanie z kalendarza (najlepiej online),
  • Stosuje techniki ułatwiające skupienie się w pracy (i jakie),
  • W czasie całego procesu rekrutacji komunikował się szybko i czytelnie (jeśli musiałeś czekać 2 dni na odpowiedź mailową to zły znak. Podobnie, jeśli już pierwsza wymiana informacji była nie dość jasna).

Pamiętaj, że efektywność pracy zdalnej zależy nie tylko od pracownika, ale też od tego, jakie wsparcie zapewni mu firma oraz tego, w jaki sposób będzie zorganizowana cała praca już od samego początku – czyli np. onboardingu pracownika.

 

[i] Dane Eurostat 2018 r.
[ii] Badania Gensler – dostęp 08.03.2021 r.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Faktoring – jak rozumieć interpretację ogólną Ministerstwa Finansów?
Następny
Elastyczny model pracy, czyli w jakim kierunku podążą firmy

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *