pracownicy firmy zastanawiają się jak rozliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne

Rozliczenie składki za ubezpieczenie zdrowotne. Co trzeba wiedzieć?

Udostępnij:
0
(0)

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i odprowadzają składki na własne ubezpieczenie w ZUS, w tym roku po raz pierwszy będą miały obowiązek rocznego rozliczenia składek zdrowotnych. Wynika to z konieczności ustalenia wysokości składek zdrowotnych za dany rok z uwzględnieniem przychodów, jakie się w nim osiągnęło. Oznacza to, że składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok należy rozliczyć w 2023 roku. Dowiedz się, na której z grup podatników ciąży ten obowiązek i kiedy należy go dopełnić.

Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne – po raz pierwszy w tym roku

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Zgodnie z ich zapisami wysokość składki zależy od wyboru formy opodatkowania oraz osiąganych przychodów lub dochodów. Obowiązek rocznego rozliczenia składek dotyczy przedsiębiorców, którzy stosują następujące formy opodatkowania:

  • skala podatkowa,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Czas na roczne rozliczenie składek zdrowotnych – tylko do 22 maja 2023 roku

Roczne rozliczenie składek zdrowotnych przesyła się do ZUS wraz z dokumentami kwietniowymi na drukach ZUS DRA lub ZUS RCA. ZUS DRA dotyczy podatników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a ZUS RCA dotyczy przedsiębiorców zatrudniających pracowników i odprowadzających za nich składki. Co ważne – w tym roku podatnicy będą mieli do czynienia z nowymi wzorami dokumentów. Będą dostępne w ePłatniku na platformie ZUS PUE. Termin na złożenie rocznego rozliczenia składek zdrowotnych mija 22 maja 2023 roku.

pracownicy korzystający z saldeosmartChcesz odzyskać czas na prowadzenie firmy? Wybierz najlepsze rozwiązanie – skorzystaj z możliwości SaldeoSMART!

Roczna podstawa i składka na ubezpieczenie zdrowotne – opodatkowanie na zasadach ogólnych

Aby ustalić roczną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, należy uwzględnić okres składkowy trwający od 1 lutego danego roku do 31 stycznia roku następnego. Podstawą wymiaru obliczeń będzie dochód z działalności gospodarczej, ustalony za cały rok kalendarzowy jako różnica pomiędzy przychodami a kosztami uzyskania przychodu. Przy obliczeniach od podstawy wymiaru należy odliczyć składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, opłacone w danym roku, pod warunkiem że nie zaliczono ich do kosztów uzyskania przychodów.

Roczna podstawa i składka na ubezpieczenie zdrowotne przy formie opodatkowania na ryczałcie

Do ustalenia rocznej podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne brana jest pod uwagę łączna kwota przychodów z działalności gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że od podstawy wymiaru należy odliczyć kwoty opłaconych składek na pozostałe ubezpieczenia społeczne. Ważne jest również, aby nie odliczać składek opłaconych w miesiącu, w którym przysługiwało zwolnienie ze składki zdrowotnej na podstawie art. 82 ust. 8-9b ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W przypadku osób na tzw. ryczałcie roczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w 2022 roku wynosi:

  • jeśli przychód za ten rok nie przekroczył 60 000 zł, wynosi 44 791,44 zł,
  • jeśli przychód przekroczył 60 000 zł, ale mniej niż 300 000 zł, wynosi 74 652,48 zł,
  • jeśli przychód przekroczył 300 000 zł, wynosi 134 374,44 zł.
przedsiębiorca wyliczający składki zdrowotne

Jeżeli po rozliczeniu rocznym składek zdrowotnych okaże się, że odprowadzone składki zdrowotne zostały pobrane w kwocie wyższej niż przewidywana, podatnik ma prawo do ich zwrotu. Jeżeli natomiast w wyniku rozliczenia okaże się, że wyszła niedopłata – przedsiębiorca będzie zobowiązany do jej uregulowania wraz ze składką za kwiecień 2023 roku, czyli do 22 maja. Wniosek o zwrot nadpłaty wypełnia się online – za pośrednictwem platformy ZUS PUE. Formalności można również dopełnić drogą tradycyjną.

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Poprzedni
Czym jest cash flow? Kto musi sporządzać rachunek?
Następny
Jak sprawdzić czy dana firma jest zarejestrowana? Wszystko, co musisz wiedzieć

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *