Roczne rozliczenie CIT – w tym roku do 30 czerwca

Udostępnij:
0
(0)

Zgodnie z ustawą, ostatnim dniem terminu sporządzenia rozliczenia CIT-8, czyli podatku dochodowego od osób prawnych jest 31 marca. W tym roku – ponownie – w ramach wyjątku termin rocznego rozliczenia CIT będzie wydłużony o trzy miesiące, a dokładnie do 30 czerwca. Jest to propozycja Ministerstwa Finansów, która ma za zadanie dać więcej czasu polskim przedsiębiorcom nie tylko na złożenie zeznania, ale też na wpłatę należnego podatku od podatnika podatku dochodowego od osób prawnych.

Co to jest podatek CIT?

CIT (Corporate Income Tax) jest typem podatku dochodowego od osób prawnych. Odprowadzany jest nie tylko od zysków kapitałowych, ale również od innych źródeł przychodów firmy. Przedsiębiorców rozliczających się w tej formie opodatkowania obowiązują dwie stawki CIT:

 •  19 proc. (liczone od podstawy opodatkowania),
 • 9 proc. (od podstawy opodatkowania przychodów pochodzących z zysków innych niż kapitałowe).

Drugą stawkę podatku dochodowego od osób prawnych stosuje się u podatników, których przychody nie były wyższe niż równowartość 1,2 mln EUR (wyrażona w złotówkach).

Kogo dotyczy podatek dochodowy CIT?

Dłuższy termin rozliczeń CIT w 2022 roku dotyczy podatników podatku dochodowego CIT oraz przedsiębiorców opodatkowanych ryczałtem od dochodów spółek. Zgodnie z aktualnymi przepisami płatnikiem CIT są zatem:

 •  osoby prawne,
 • polskie spółki komandytowo-akcyjne (muszą mieć siedzibę zarejestrowaną w Polsce; pod pewnymi warunkami mogą też być zarejestrowane w innym kraju),
 • spółki kapitałowe w organizacji,
 • organizacje nieposiadające osobowości prawnej,
 • niektóre grupy kapitałowe.

Obowiązki płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego

Jednym z corocznych obowiązków płatników zryczałtowanego podatku dochodowego jest złożenie deklaracji rocznej o zryczałtowanym podatku od źródeł dochodów. Deklarację na druku PIT-8AR składa się do końca stycznia roku następnego po roku podatkowym, w którym płatnik otrzymał rozliczany dochód. Obowiązek dotyczy dochodów z:

 • umów cywilno-prawnych o wysokości poniżej 200 zł – 17%
 • dochodów z banków i SKOK-ów wynikających np. z promocji bankowych – 19%
 • wygranych w loteriach, konkursach i innych formach gier, w których nagrodą są pieniądze i inne rzeczy materialne – 10%
 • świadczeń byłych pracowników, którzy aktualnie przebywają już na rencie lub emeryturze – 10%
 • źródeł określonych w art. 29 PIT (osiąganych przez osoby posiadające miejsce zamieszkania za granicą) – 20%.

Podatek dochodowy od osób prawnych a PGK

Podatkowe Grupy Kapitałowe mogą stworzyć minimum dwie spółki prawa handlowego (spółka akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością).

PGK mają służyć docelowo do redukcji zobowiązań podatkowych podatnika podatku dochodowego, podniesieniu elastyczności w zakresie realizacji transakcji między podmiotami, które wchodzą w skład tej grupy, ale też zminimalizowaniu obowiązków administracyjnych związanych z rozliczaniem CIT.

Czy to oznacza, że członkostwo w PGK jest remedium na wysokie podatki? Niestety nie jest to takie proste. Funkcjonowanie podmiotów w ramach Podatkowej Grupy Kapitałowej jest obarczone sporym ryzykiem, które wynika z konieczności przestrzegania surowych warunków wynikających z zapisów umowy o przystąpieniu i funkcjonowaniu w PGK.

Jedną z największych zalet wynikających z PGK jest redukcja należnego podatku dochodowego CIT. Dochody Podatkowych Grup Kapitałowych są określane w formie sumy zysków i strat spółki dominującej i spółek zależnych. Warto podkreślić również fakt zniesienia limitu kosztów uzyskania przychodów przy zakupie usług, praw itp. od spółek powiązanych.

Zgodnie z art. 15c ustawy CIT, w Podatkowych Grupach Kapitałowych nie ma również limitów kosztów finansowania dłużnego przy umowach zawartych między spółkami wchodzącymi w skład danej PGK. Nie ma również obowiązku dokumentowania transakcji zrealizowanych między spółkami, które wchodzą w skład PGK.

Podsumowując – przynależność do PGK oznacza złożenie jednej deklaracji podatkowej CIT, jedną zaliczkę na podatek, niższe podatki, a także szybsze i prostsze złożenie zeznania do Urzędu Skarbowego.

Więcej czasu nie tylko na złożenie zeznania…

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Finansów z dnia 17 marca 2022 roku, w tym roku podatkowym przedłużono terminy na składanie zeznań deklaracji i wykazania przychodów. Tym samym płatnik CIT ma więcej czasu na:

 • zapłatę podatku CIT-8, CIT-8 AB,
 • złożenie w US zeznania o wysokości poniesionej straty,
 • złożenie w US deklaracji o wysokości dochodu i należnego ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych (druk CIT-8E),
 • wykazanie przed US przychodów, kosztów i dochodów z przekształcenia w zeznaniu składanym przez podatników ryczałtu od dochodów spółek.

Dlaczego resort finansów przedłużył w tym roku termin składania zeznań CIT?

Zarówno w tym, jak i w ubiegłym roku podatkowym księgowi z niecierpliwością wyczekiwali pojawienia się interaktywnego formularza CIT-8, dzięki któremu mogli rozliczyć swoich  klientów online. Problem dotyczył również przedsiębiorców rozliczających się samodzielnie.

W 2021 roku z powodu pandemii Ministerstwo Finansów także zdecydowało o przedłużeniu czasu na złożenie deklaracji CIT-8. Warto wspomnieć, że złożenie zeznania CIT jest możliwe wyłącznie w formie elektronicznej, a resort niepokojąco długo zwlekał z opublikowaniem aktywnego druku do rozliczeń na stronie internetowej. Nie udostępnił również formatów umożliwiających wykorzystanie formularza do rozliczenia CIT w popularnych programach księgowych.

Już w lutym br. można było zauważyć, że sytuacja jest analogiczna do ubiegłorocznej. Na szczęście na prośbę środowiska księgowych i samych przedsiębiorców resort sprawnie zapowiedział możliwość przedłużenia terminów składania zeznań CIT o 3 miesiące.

W uzasadnieniu Ministerstwa Finansów to ważny interes społeczny i postulaty księgowych wpłynęły na przedłużenie terminu rocznego rozliczenia podatku CIT. Według założeń resortu dodatkowe 3 miesiące mają wpłynąć pozytywnie w szczególności na małe i średnie firmy, a także na działalność mikroprzedsiębiorców. Pozostaje zadać pytanie – czy w przyszłym roku ponownie te grupy doświadczą ”wyjątku od reguły”, czy rozliczą CIT zgodnie z terminem wskazanym w ustawie?

Jak przydatny był ten post?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten post.

Product Marketer SaldeoSMART. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, doświadczona managerka z certyfikatem Prince2, która specjalizuje się w zarządzaniu zmianą i marketingiem produktowym. Na co dzień zajmuje się dopasowaniem produktu do oczekiwań rynku i efektywną komunikacją SaldeoSMART do klientów. Pasjonują ją nowe technologie i aplikacje. Nie stroni od wysiłku fizycznego i dźwigania kilogramów zwłaszcza w martwym ciągu.
Poprzedni
Księgowa to nie zło konieczne, a partner w biznesie
Następny
Co powinny zawierać faktury ustrukturyzowane?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *